4 problemy z dyscypliną u dzieci i jak sobie z nimi radzić

Problemy z dyscypliną u dzieci doprowadzają czasem rodziców do szaleństwa. Czasami małe dzieci wykazują zachowanie, które naprawdę może nadwyrężać ich cierpliwość.
4 problemy z dyscypliną u dzieci i jak sobie z nimi radzić
Mara Amor López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Mara Amor López.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Bardzo często zdarzają się nam problemy z dyscypliną u dzieci. Rodzice często są świadkami zachowania swoich dzieci, które naprawdę może nadwyrężyć ich cierpliwość. W tym artykule przyjrzymy się niektórym z tych problemów i sposobom ich rozwiązania.

Wiedza o tym, jak radzić sobie ze złym zachowaniem dzieci ma podstawowe znaczenie; dyscyplina pomaga dzieciom lepiej radzić sobie w życiu, osiągać cele i żyć w harmonii z innymi ludźmi.

Problemy z dyscypliną u dzieci i sposoby ich rozwiązywania

Wielu rodziców często przychodzi na konsultację lub prosi o pomoc w przypadku pewnych problemów behawioralnych u swoich dzieci. W tym artykule przyjrzymy się niektórym z najczęściej występujących problemów z dyscypliną u dzieci i przedstawimy co można z nimi zrobić.

Problemy z dyscypliną u dzieci

Moje dziecko mnie nie słucha a wyjście rano do szkoły graniczy z cudem

Czy musisz tysiące razy powtarzać swojemu dziecku, aby się ubrało i umyło zęby przed wyjściem do szkoły lub gdziekolwiek indziej ale wydaje się, że jest ono w innym świecie i w ogóle Cię nie słucha? U dzieci w wieku szkolnym takie zachowanie jest powszechne, ale co możesz z tym zrobić?

 • Wieczorem możecie wspólnie przygotować ubrania na następny dzień, a także wszystko, czego dzieci potrzebują w szkole. Dzięki temu nie będziesz tracić czasu rano.
 • Zróbcie razem listę wszystkiego, co musi zrobić rano przed wyjściem. Jeżeli Twoje dzieci są małe i nie potrafią jeszcze czytać, możesz użyć rysunków, aby pokazać im wszystkie kroki jakie muszą wykonać, aby niczego nie zapomnieć.
 • Nie krzycz. Pozwól, by konsekwencje ich postępowania pojawiły się same. Jeżeli nie zdążyły się ubrać powiedz im, że będą musiały ubrać się w samochodzie. W ten sposób będą wiedziały, że muszą się pospieszyć bo w przeciwnym razie dotrą do szkoły w piżamie.
 • Ustaw alarm i powiedz im, ile czasu mają na zrobienie wszystkiego i upewnij się, że mają na to wystarczająco dużo czasu.

Problemy z dyscypliną: moje dziecko mnie nie słucha

Twoje dziecko Cię nie słucha i bez względu na to jak bardzo prosisz je, aby nie robiło określonej rzeczy, nadal robi to samo. Na przykład podnosi zabawkę i rzuca nią; prosisz je aby tego nie robiło a dziecko wpada w furię. Co możesz zrobić wtedy zrobić?

 • Daj dziecku wybór. Na przykład, jeśli chce rzucać zabawką powiedz, że może nią rzucać w ogrodzie lub w parku a nie w domu. Zawsze używaj mocnego, ale spokojnego tonu.
 • Jeśli dziecko nadal nie słucha, wyjaśnij, że za swoje postępowanie dostanie konkretne konsekwencje. „Jeśli rzucisz zabawkę, zabiorę ci ją”. A jeśli ponownie nią rzuci, natychmiast ją podnieś i zatrzymaj. W ten sposób dziecko zrozumie konsekwencje swojego postępowania. Nawet gdy błaga o zwrot zabawki, nie ulegaj.
 • Zawsze rozmawiaj z dzieckiem z szacunkiem i empatią.
 • Jeżeli wpadnie w złość, przytul je i staraj się je uspokoić, aż do skutku.

Moje dziecko bije inne dzieci

Niektóre dzieci biją inne, gdy nie dostaną tego, czego chcą. Jeżeli inne dziecko zabierze im zabawkę, uderzają je. A gdy rodzice je za to karcą, biją także rodziców. Jeżeli dziecko ma 6 lat lub więcej jest już wystarczająco silne, aby kogoś skrzywdzić, więc jest to sprawa bardzo niepokojąca dla rodziców. Co możesz zrobić?

 • Nie dawaj mu klapsa, bo to nie jest rozwiązanie. Bicie nie poprawi zachowania dziecka.
 • Pomóż mu znaleźć inny sposób na pozbycie się frustracji i złości.
 • Znajdź czas, kiedy dziecko jest spokojne i porozmawiaj z nim, aby wyjaśnić, że bicie innych jest niedozwolone. Wyjaśnij, jakie będą konsekwencje takiego postępowania. Inne dzieci nie będą chciały się z nim bawić, zostanie ukarane w szkole, otrzyma ostrzeżenie itp.
 • Naucz je innych sposobów wyrażania uczuć. Kiedy dziecko wpada w złość powiedz, aby poszło do swojego pokoju lub innego pomieszczenia w domu i spróbowało się uspokoić.
 • Spróbuj znaleźć dobrą metodę na opanowanie złości, kiedy Twoje dziecko chce kogoś uderzyć. W ten sposób za każdym razem, gdy poczuje się w ten sposób, będzie mogło używać tej samej metody, aby zapanować na swoją złością.
Sposoby na opanowanie złości u dzieci

Moje dziecko pyskuje

Za każdym razem, gdy próbujesz zdyscyplinować swoje dziecko, śmieje Ci się w twarz i pyskuje. Co więcej, zdarza się to nie tylko w domu; podobnie odnosi się także do nauczycieli, ponieważ nie podoba mu się to, co musi robić w szkole. Co możesz zrobić w tej sytuacji?

 • Kiedy w Twojej obecności dziecko zacznie reagować w ten sposób, natychmiast powiedz mu, że obrażanie Ciebie ani kogokolwiek innego nigdy nie jest w porządku. Takiego zachowania nie można tolerować.
 • Zachowaj spokój i bądź stanowczy, podkreśl to zarówno swoim głosem jak i mową ciała. Nie irytuj się i nie wdawaj się w dyskusję dopóki dziecko nie przestanie odnosić się do Ciebie lekceważąco. Powiedz na przykład: „Jeżeli będziesz się do mnie odzywać w ten sposób, nie będę z Tobą rozmawiać. Kiedy zrobisz to z szacunkiem wtedy porozmawiamy ”.
 • Jeżeli dziecko nadal będzie okazywać brak szacunku, powiedz mu, że będą konsekwencje takiego postępowania. Dotrzymaj słowa i nie wycofuj się.
 • Za każdym razem, gdy dziecko zwraca się do Ciebie lub kogokolwiek innego z szacunkiem, chwal je i wzmacniaj to pozytywne zachowanie.

Problemy z dyscypliną: wnioski na koniec

Powyżej przedstawiliśmy niektóre z problemów z dyscypliną z którymi my, rodzice, najczęściej spotykamy się u naszych dzieci. Wypróbuj niektóre z rozwiązań, które dzisiaj Ci zaproponowaliśmy – te, które najlepiej pasują do Twojego dziecka.

Jeżeli dziecko stale zachowuje się w ten sposób i bardzo trudno jest Ci je kontrolować, zalecamy konsultację z profesjonalistą w celu uzyskania spersonalizowanych wskazówek, co robić w tej sytuacji.

To może Cię zainteresować ...
Metody wychowawcze a osobowość dziecka – poznaj podstawowe zależności
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Metody wychowawcze a osobowość dziecka – poznaj podstawowe zależności

Metody wychowawcze mają duży wpływ na to, jak ukształtuje się osobowość dziecka. Według socjologów to właśnie rodzina odpowiada za socjalizację dzi...
Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.