Napad złości - oznaki, że Twoje dziecko będzie go mieć

Napad złości - oznaki, że Twoje dziecko będzie go mieć
Napad złości - oznaki, że Twoje dziecko będzie go mieć
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Napady złości są częścią rozwoju dzieci. Jednak gdy zrozumiesz te epizody i ich przyczyny, często możesz je powstrzymać. Dzisiaj porozmawiamy o znakach, które pomogą Ci przewidzieć, że Twoje dziecko będzie mieć napad złości.

Istnieją pewne oznaki, na które możesz zwrócić uwagę, a które wskazują na to, że Twoje dziecko będzie mieć napad złości. Gdy nauczysz się rozpoznawać te znaki, możesz zacząć pracować, aby zapobiec napadom złości.

Wspieranie dzieci w napadzie złości jest jednym z największych wyzwań, przed którymi stoją rodzice. Wszystkie dzieci mają napady złości, a to oznacza, że ​​każdy rodzic musi przeżyć chwile kryzysu emocjonalnego swoich dzieci.

Kiedy Twoje dziecko przeżywa jeden z tych trudnych momentów, możesz czuć się sfrustrowany i beznadziejny… Ale to powinno być najmniejsze z Twoich zmartwień. Najważniejsze w tych chwilach jest zrozumienie, że napady złości są normalną częścią rozwoju dziecka i musisz być przygotowana, aby sobie z nimi poradzić.

Zasadnicze znaczenie ma to, żeby rodzice zrozumieli, że dzieci nie manifestują swoich napadów złości, aby ich drażnić lub rozzłościć celowo. To tylko sposób na pokazanie Ci poprzez działania maluchów, że ​​są emocjonalnie przytłoczone i potrzebują Twojego wsparcia i wskazówek, aby odzyskać wewnętrzną równowagę.

Sposób, w jaki reagujesz, odgrywa istotną rolę w poprawie zachowania Twojego dziecka.

Napad złości nie jest niczyją winą

Kiedy Twoje dziecko ma napad złości, często możesz poczuć, że cała ta sytuacja jest Twoją winą. Nie o to chodzi. Napady złości są normalną częścią rozwoju dziecka. Nie mają miejsca,  ponieważ jesteś złym rodzicem lub zrobiłeś coś nie tak.

Na szczęście większość kryzysów emocjonalnych u dzieci poprzedza lista oznak. Te czerwone flagi pokazują, że Twoje dziecko będzie mieć napad złości. Poniżej szczegółowo omówimy najczęstsze objawy prowadzące do napadów złości. W ten sposób możesz zobaczyć, że “zbliża się burza” i spróbować zapobiec napadowi złości.

płacząca dziewczynka ma napad złości

Jakie czynniki mogą powodować napad złości u dzieci?

Istnieje kilka czynników, które mogą przyczynić się do skłonności dziecka do napadu złości w danym momencie:

  • Głód. Małe dzieci są głodne, tak jak dorośli. Spożywanie zdrowych i sycących przekąsek oraz przewidywanie pór dnia, w których dziecko potrzebuje dodatkowego zastrzyku energii z pożywienia, będzie bardzo pomocne, jeśli chodzi o zapobieganie napadom złości.
  • Zmęczenie i znużenie. Im bardziej zmęczone jest Twoje dziecko, tym bardziej będzie miało trudności z komunikacją i rozwiązywaniem trudności, oraz radzeniem sobie z własnymi emocjami.
  • Pokusa. Prowadzenie dzieci przez sklepową alejkę z cukierkami, gdy są głodne, i odmawianie im kupowania słodyczy to pewny przepis na katastrofę.

Na jakie znaki powinnam uważać, aby wiedzieć, czy moje dziecko będzie mieć napad złości?

Teraz porozmawiamy o konkretnych znakach, które mogą wskazywać, że Twoje dziecko będzie mieć napad złości. W ten sposób możesz podjąć działania, aby temu zapobiec.

Problemy z komunikacją często poprzedzają napad złości

Często dzieci się denerwują, ponieważ nie mają jeszcze umiejętności wyrażania siebie ani logicznego rozumowania. Jeśli zauważysz, że Twoje maleństwo ma trudności z wyrażeniem swojego punktu widzenia lub poproszenie o to, czego chce, następstwem może być napad złości.

Dlatego musisz mu pomóc w nauczeniu się, jak formułować i wyrażać swoje potrzeby.

Fizyczne oznaki frustracji

Kiedy dzieci zaczynają walić w zabawki, rzucać przedmiotami lub podnosić ręce we frustracji, prawdopodobnie nadchodzi burza. Kiedy zaczyna się irytacja, zaczyna to oddziaływać na ciała naszych dzieci i sprawia, że ​​osiągają swój limit cierpliwości.

Dzieci często krzyczą, zanim wpadną w furię

Kiedy dzieci zaczynają podnosić głos, może to oznaczać, że mają problemy na poziomie emocjonalnym. Kiedy zaczną krzyczeć, aby wyrazić gniew, frustrację itp., być może będziesz musiała interweniować, aby powstrzymać je przed napadem złości.

Mama i syn w sklepie - napad złości w miejscach publicznych

Uderzanie lub kopanie przedmiotów lub ludzi

Bicie, kopanie, a nawet gryzienie są powszechne we wczesnym dzieciństwie. Jest to sposób uczenia się dzieci przez nawigację oraz poprzez interakcję z innymi dziećmi, które również mają ograniczoną zdolność do komunikowania się.

Ten rodzaj zachowania jest oznaką, że Twoje dziecko ma trudności z uzyskaniem tego, czego chce lub próbuje powstrzymać zachowanie innego dziecka. W rezultacie czuje, że nie jest w stanie zapanować nad swoimi emocjami.

Zmniejszenie umiejętności dziecka do skupienia uwagi przed napadem złości

Nigdy nie powinnaś oczekiwać, że Twoje dzieci będą w stanie skupić uwagę przez długi czas. Ale kiedy dziecko wyraźnie traci koncentrację w czasie, gdy każesz mu postępować odwrotnie, frustracja będzie narastać.

Odwróć uwagę malucha i pomóż swojemu dziecku znaleźć zajęcie, które uzna za bardziej interesujące. W ten sposób będziesz w stanie zapobiec nadciągającemu kryzysowi.

Poczucie bycia poza kontrolą

Podobnie jak dorośli czują się bardziej komfortowo, gdy kontrolują swoją sytuację, tak samo jest z dziećmi. Jeśli małe dzieci znajdą się w sytuacji, w której nie mają prawa wyboru, może to prowadzić do odczuwania trudnych do opanowania emocji. I prędzej czy później mogą mieć napady złości.

Możliwe jest również, że Twoje maleństwo może się zdenerwować, płakać, powtarzać się wiele razy w wyniku niepewności emocjonalnej. Dzieci mogą również odczuwać niepokój w obliczu nieprzewidzianych zmian w rutynie. Wszystko to może świadczyć o tym, że Twoje dziecko będzie mieć napad złości.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.