Zwroty zachęcające do właściwego zachowania

Zwroty zachęcające do właściwego zachowania
Mara Amor López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Mara Amor López.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Zanim zaczniesz krzyczeć na swoje dziecko ponieważ źle się zachowuje, zawsze warto najpierw wykorzystać zwroty zachęcające do właściwego zachowania. Czytaj dalej, aby poznać 12 z nich!

Rodzice często czują się przytłoczeni złym zachowaniem swoich dzieci. W takich sytuacjach mogą zacząć krzyczeć na swoje pociechy, karcić je i karać. Jednak udowodniono, że takie działania szkodzą ich rozwojowi. Właśnie dlatego warto wykorzystywać zwroty zachęcające do właściwego zachowania.

Teorie pedagogów i psychologów przynoszą nam rozwiązania, które są o wiele bardziej skuteczne niż kary. Tym samym pozwalają nam uchronić się przed powtarzaniem się złych zachowań.

Istnieją zwroty, które możesz wykorzystać, aby zachęcić dziecko do właściwego zachowania. Jeśli nie chcesz ich przegapić, koniecznie czytaj dalej!

Zwroty zachęcające do właściwego zachowania

Jeśli zrobisz (określone zadanie), możesz (nagroda)

Udowodniono, że wzmacnianie pozytywnych zachowań jest o wiele bardziej skuteczne niż karanie złych zachowań. Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko powtórzyło dane działanie, musisz je wzmocnić. Jeśli chcesz je wyeliminować, musisz przestać dostarczać wzmocnienia, takie jak kary.

Rozmawiająca rodzina

Nagrody nie muszą być materialne. Zamiast tego możesz zaoferować dziecku choćby wspólną zabawę, wyjście do parku, wyjście do kina, przejażdżkę na rowerze lub wyjście na spacer.

Wiem, że stać Cię na więcej

Musisz przekazać dziecku, że masz pewność, że jest w stanie zachowywać się odpowiednio i robić różne rzeczy we właściwy sposób.

Jestem z Ciebie bardzo dumna

Daj swojemu dziecku znać, że cieszysz się z jego osiągnięć i wysiłków, nawet jeśli coś mu się nie udaje. Dzięki temu zachęcisz je, aby poradziło sobie lepiej następnym razem.

Jeżeli będziesz się tak dalej zachowywać, nie będę Cię słuchać

Krzyczenie lub mówienie dziecku co zrobiło źle jedynie wzmocni jego złe zachowania. Wszystko dlatego, że zwracasz na nie uwagę, gdy robi coś niewłaściwie. Z tego powodu najlepiej jest opuścić pomieszczenie lub powiedzieć dziecku, że ma wyjść, abyś nie zwracała już uwagi na takie negatywne zachowanie.

Zawsze mów prawdę i nigdy nie kłam

Wiele dzieci kłamie z lęku przed karą lub ponieważ nie są w stanie odróżnić wyobraźni od rzeczywistości. Dlatego też musisz nagrodzić swoją pociechę, gdy mówi prawdę. Pochwal je za to, że wykazało się odwagą.

Jeśli się uspokoisz, znajdziemy rozwiązanie

Czasami dziecko płacze, ponieważ chce desperacko coś zrobić, a Ty nie chcesz na to pozwolić. Bardzo ważne jest unikanie krzyku. Musisz pomóc dziecku uspokoić się i poszukać alternatywy.

Więcej zwrotów, które zachęcają dzieci do właściwego zachowania

Spróbuj ponownie

Jeżeli dziecko nie zrobiło czegoś prawidłowo, nie koncentruj się na tym, co zrobiło źle. Zamiast tego daj mu możliwość podjęcia jeszcze jednej próby i naprawienia błędu.

Kocham Cię

Mówienie dziecku, że je kochasz i stałe przypominanie mu o tym pomoże mu rozwinąć właściwe poczucie własnej wartości, lepiej się zachowywać i mieć bardziej pozytywne nastawienie.

Mama ucząca syna jazdy na rowerze

Czy pamiętasz, że miałeś…? Czy zrobiłeś…?

Zamiast karcić dziecko lub krzyczeć na nie, bo nie wykonało jakiegoś zadania, zwróć mu uwagę w pozytywny sposób. Możesz przypomnieć mu o tym, co miało zrobić, aby mogło to wykonać.

Popełniłeś błąd, ale możesz wyciągnąć z niego naukę

Będzie o wiele lepiej, gdy Twoje dziecko zrozumie, że popełniło błąd, niż gdy wytkniesz mu to słowami “A nie mówiłam?”. Dzieci, podobnie jak dorośli, nie nauczą się niczego jeśli nie popełnią własnych małych błędów.

Będę służyć Ci pomocą jeśli będziesz mnie potrzebować

Mówiąc to pokażesz dziecku, że jeśli będzie czegokolwiek od Ciebie potrzebowało, zawsze będziesz dla niego dostępna. Przypominanie mu o tym sprawi, że zwróci się do Ciebie, gdy będzie czuło się zagubione.

Wierzę w Ciebie i wiem, że Ci się uda

Dzięki temu zaszczepisz w dziecku pewność siebie, której będzie potrzebowało, gdy będzie Ci mówiło, że ma zamiar coś zrobić. Poza tym zmotywuje je do dołożenia wszelkich starań, aby osiągnąć swój cel.

Wiem, że nie chciałeś tego zrobić – ostatni ze zwrotów, który zachęca do właściwego zachowania

W ten sposób upewnisz się, że Twoje dziecko nie zachowa się ponownie w taki sam sposób, ponieważ wierzysz w nie i pokładasz w nim zaufanie.

Skoro już poznałaś zwroty zachęcające do właściwego zachowania, nadszedł czas, aby zacząć je wykorzystywać. Musisz zwracać uwagę na swoje dziecko, gdy robi coś dobrego i wzmacniać je mówiąc mu jak bardzo je kochasz i jak bardzo jesteś z niego dumna. Wykorzystuj te zwroty w codziennym życiu, aby zauważyć pozytywne zmiany w zachowaniu dziecka.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.