Zespoły i muzycy z lat 80. - wróć do czasów swojej młodości

Zespoły i muzycy z lat 80. - wróć do czasów swojej młodości

Ostatnia aktualizacja: 24 lutego, 2020

Wspominanie starych, dobrych czasów zawsze wiąże się z uczuciem nostalgii. W dzisiejszym artykule Twoje serce poruszą zespoły i muzycy z lat 80., których słuchałaś w czasach swojej młodości.

Lata osiemdziesiąte to jedna z dekad, która zapisała się złotymi zgłoskami na kartach historii muzyki. Mimo upływu lat w radiu i na innych platformach streamingowych na całym świecie nadal można usłyszeć, jak zespoły i muzycy z lat 80. grają swoje hity.

Dzisiaj chcemy przyjrzeć się niektórym zespołom i muzykom z lat 80., którzy odcisnęli swoje piętno w naszych sercach. Z pewnością wspominasz ich z rozrzewnieniem, bez względu na to, czy w latach 80. byłaś dzieckiem, nastolatkiem, czy młodym dorosłym. Podkręć radio i zaczynamy!

Twoje ulubione zespoły i muzycy z lat 80.

The Police

Na początek informacja, która może Cię zaskoczyć: główny wokalista zespołu The Police ma już 68 lat. Ależ ten czas leci! Wydawać by się mogło, że ten brytyjski zespół założony w 1977 r. wydaje hit za hitem. Jednak te dni już dawno minęły. Ale nadal możesz usłyszeć kultowy głos Stinga na ścieżkach dźwiękowych wielu filmów, w telewizji, w radio i na dzisiejszych playlistach muzyki z lat 80.

Ich piosenka Every Breath You Take jest zaliczana do 500 najlepszych piosenek wszech czasów. Według magazynu Rolling Stone znajduje się na 84 miejscu na tej liście.

Queen, kolejny ulubiony zespół z lat 80.

Ten brytyjski zespół rockowy powstał w latach 70., podobnie jak The Police. Jednak swoje najbardziej kultowe piosenki wydali w 1984 r. I Want to Break Free to nadal jedna z najbardziej lubianych piosenek na całym świecie, uważana często za krótki hymn.

Teledysk do tej piosenki wzbudził wiele kontrowersji, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Część osób poczuła się oburzona, ponieważ członkowie zespołu byli ubrani w nim w kobiece stroje.

Oczywiście, jeśli mielibyśmy wybrać naszą ulubioną piosenkę zespołu Queen, bez wątpienia byłoby to Bohemian Rhapsody. W 2018 r. na ekrany kin wszedł film pod tym samym tytułem. To biografia zmarłego wokalisty, Freddiego Mercury’ego, oraz innych członków zespołu.

Film okazał się przebojem kasowym i zgarnął pięć nominacji do Oskara. Rami Malek otrzymał Oskara w kategorii najlepszy aktor za to, w jaki sposób wcielił się w rolę Freddiego Mercury’ego.

Metallica

Skoro tworzymy listę, na której znajdują się najlepsze zespoły i muzycy z lat 80., to nie może zabraknąć na niej tych legend heavy metalu. Ich antywojenna piosenka One z 1988 r. zdobyła nagrodę Grammy w kategorii Best Metal Performance. W tamtych czasach była to twórczość całkowicie nowej kategorii.

Nie ma wątpliwości, że Metallica to jeden z najbardziej cenionych i znanych zespołów na świecie.

Guns N’ Roses

Kolejny zespół z laty 80., który z pewnością zasłużył na miejsce na naszej liście, to legendarna grupa rockowa Guns N’ Roses. Zespół powstał w 1985 r. i błyskawicznie zdobył sławę.

Podobnie jak The Police, Guns N’ Roses znaleźli się na liście 100 najlepszych artystów w historii stworzonej przez magazyn Rolling Stone. Poza tym w 2012 r. weszli do muzeum Rock and Roll Hall of Fame.

Bon Jovi

Kolejny niezwykle popularny zespół rockowy z lat 80. to Bon Jovi. Składa się on z wokalisty Jona Bon Joviego, klawiszowca Davida Bryana, perkusisty Tico Torresa, gitarzysty Phila X i basisty Hugh McDonalda.

Mama i córka dzielące się słuchawkami

Zespół ten, uznawany na całym świecie za ikonę muzyki, osiągnął astronomiczne przychody ze sprzedaży albumów oraz biletów na koncerty. Sukces, jaki odniósł, jest tak ogromny, że podobnie jak Guns N’ Roses, znalazł się w muzeum Rock and Roll Hall of Fame. Wystarczy spojrzeć na poniższe statystyki:

  • 3 diamentowe płyty,
  • 202 platynowych płyt,
  • 75 złotych płyt,
  • 3 srebrnych płyt.

Michael Jackson, król popu

Kończąc artykuł nie można nie wspomnieć o słynnym muzyku z lat 80., Michaelu Jacksonie. Pierwsze kroki na szczeblach kariery muzycznej stawiał razem ze swoją rodziną, w zespole złożonym z niego i piątki jego braci.

Zanim Michael zyskał sławę jako artysta solowy, Jackson 5 występowali razem przez 15 lat. Gdy myślimy o niezapomnianej muzyce z lat 80., najczęściej jako pierwsze do głowy przychodzą nam właśnie utwory Michaela Jacksona.

Takie albumy jak Thriller – jedna z najlepiej sprzedających się pływ w historii muzyki – oraz Bad sprawiły, że Michael na stałe zapisał się w naszej pamięci. Dzięki jego działom będzie zawsze znany jako Król Popu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.