Jazda na rolkach: naucz jej dzieci w kilku krokach

Jazda na rolkach jest zajęciem bardzo lubianym przez dzieci, a przy tym jest świetnym pomysłem na ruch na świeżym powietrzu. W tym artykule podamy kilka wskazówek, jak nauczyć dzieci jazdy na rolkach.
Jazda na rolkach: naucz jej dzieci w kilku krokach
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Podobnie jak jazda na rowerze, jazda na rolkach to dobre ćwiczenie dla dzieci, które pomaga im doskonalić równowagę i umiejętności motoryczne. Z tego artykułu dowiesz się, jak łatwo nauczyć dzieci jeżdżenia na rolkachpomóż im pewnie wystartować z rolkami na nogach.

Jazda na rolkach to ciekawy pomysł na ruch na świeżym powietrzu. Co więcej, jest to aktywność, w której rodzice i dzieci mogą wspólnie brać udział. Można również wykorzystać tę aktywność jako element zdrowego stylu życia.

Podobnie jak inne ćwiczenia, które stymulują aktywność sercowo-naczyniową, jazda na rolkach pomaga spalić mnóstwo kalorii. Ale w przeciwieństwie do innych sportów, mniej wpływa na stawy. Oprócz tego jest to świetne ćwiczenie poprawiające równowagę.

Niektóre dzieci są w stanie wcześniej niż inne nauczyć się jeździć na rolkach. Dlatego rodzice powinni oceniać postępy własnych dzieci, nie porównując ich z innymi, aby określić, czy mogą one już podjąć naukę jazdy na rolkach, czy jeszcze jest dla nich za wcześnie.

Jeśli zauważysz, że dziecko ma problemy z utrzymaniem równowagi i koordynacją ruchów, lepiej zaczekaj, aż poczuje się bardziej komfortowo i bezpiecznie.

Jazda na rolkach: kilka kroków do bezpiecznej i przyjemnej jazdy

Poniżej dowiesz się, jak łatwo nauczyć swoje dzieci jeździć na rolkach, wykonując kilka prostych kroków. Pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo!

1. Dobre wyposażenie

Bezpieczeństwo jest kluczowe bez względu na rodzaj sportu, jakiego naukę rozpoczyna Twoje dziecko. Ucząc dzieci jazdy na rolkach, najpierw trzeba kupić im odpowiednie rolki. Nie powinny być one zbyt ciasne, ale dziecko powinno czuć się w nich komfortowo.

Dzieci, które uczą się jeździć na rolkach, upadają niezliczoną ilość razy. Dlatego należy wyposażyć dzieci w niezbędny sprzęt ochronny, aby uniknąć niespodziewanych wycieczek na pogotowie ratunkowe.

Dziewczynka jeździ na rolkach

Niezbędne minimum to nakolanniki, ochraniacze na łokcie, kask i opaski na nadgarstki Te ochraniacze powinny dać nam pewność, że dziecko jest bezpieczne.

Największą skuteczność zapewnią nowe ochraniacze, dostosowane do wieku i wymiarów dziecka. Najbezpieczniejszą opcją jest nowa wyściółka, która nie zebrała jeszcze zbyt wielu uderzeń czy zderzeń ani z powodu recyklingu, ani gdy używał jej poprzedni właściciel.

2. Podstawy jazdy na rolkach

W zasadzie jazda na rolkach jest podobne do chodzenia, z tą różnicą, że robi się to na kółkach. Nauczenie dzieci podstawowych pojęć jazdy na łyżwach zwiększy ich pewność siebie.

Dlatego też, podczas pierwszych prób, najlepiej pozwolić dziecku ćwiczyć w bezpiecznym miejscu, aż będzie umiało dobrze utrzymać równowagę. Praktyka to podstawa sukcesu w każdej dziedzinie życia.

Ponadto należy wziąć pod uwagę, że jazda na rolkach jest czynnością, która wymaga wielu umiejętności. Kluczem do prawidłowej techniki jazdy na łyżwach jest utrzymanie równowagi. Jeśli Twoje dzieci trzymają lekko ugięte kolana i pochylają się lekko do przodu, ich środek ciężkości pomoże im utrzymać się w pozycji wyprostowanej.

3. Przyjęcie właściwej postawy

Po trzecie, dobrze by było nauczyć dziecko prawidłowej postawy ciała. Podstawowa postawa łyżwiarza i związane z nią ruchy są niezbędne dla bezpiecznej i komfortowej jazdy na rolkach.

Aby przyjąć prawidłową postawę, należy stanąć z rozstawionymi szeroko ramionami i lekko zgiąć kolana. Podczas jazdy na rolkach kluczowa jest równowaga. Taka postawa pomaga zapobiec możliwym upadkom.

4. Praktyka to podstawa

Kiedy Twoje dzieci poczują się pewnie wobec podstawowej koncepcji jazdy na rolkach, czas, aby ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć – przez wiele godzin.

W tym momencie warto pomóc dziecku wykonywać ruchy do przodu i nauczyć się utrzymywać równowagę. Powinno się nawet trenować, aby wiedzieć, jak należy upadać, aby unikać nieprzewidzianych urazów.

Chłopak niesie rolki

Jak możesz sobie wyobrazić, jazda na rolkach to fantastyczna zabawa. Jeśli uważnie zastosujesz się do powyższych rad, na pewno nauczysz swoje dzieci, jak opanować tę ciekawą technikę przemieszczania się.

Ponadto, jeśli widzisz, że Twoje dzieci naprawdę się tym zajęciem interesują, rozważ zapisanie ich na lekcje do szkoły jazdy na rolkach.

Kiedy dzieci próbują po raz pierwszy jeździć na rolkach, mogą być zestresowane lub czuć się bardzo niepewnie. Jeżeli wciąż się przewracają lub mają problemy z opanowaniem jazdy na łyżwach, ale nadal chcą się tego nauczyć, zachęcaj je do dalszych prób.

Na koniec przypominamy, że jazda na rolkach jest nie tylko zdrowa, ale i niesamowicie zabawna, nie tylko dla dzieci. Z tego powodu, jeśli Twoje dziecko ma ochotę spróbować sił w tej aktywności, pozwól mu, albo – jeszcze lepiej – naucz się jeździć na rolkach razem z nim.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cámara, J. M., & Campazas, H. R. (2011). Propuesta para abordar el qué y cómo enseñar las habilidades motrices en secundaria: un ejemplo a través del patinaje. Ágora para la educación física y el deporte, 13(2), 197-228. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=3696636
  • Vila, R., Guitart, N., Riera, J., & Díaz, J. (2007). Aprendizaje y enseñanza de las habilidades con patines. Apunts Educación Física y deportes, (90), 27-32. https://www.redalyc.org/pdf/5516/551656950004.pdf
  • Mayorga Marín, J. Y., & Mejía Lugo, Z. (2013). Propuesta pedagógica como medio para fortalecer la coordinación dinámica general a partir de la práctica del patinaje en los niños y niñas del grado transición del Jardín Infantil Andy Panda(Bachelor’s thesis, Universidad Libre). https://repository.unilibre.edu.co/handle/10901/7653

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.