Jak okazać rodzinie miłość – poznaj 7 skutecznych sposobów

Jak okazać rodzinie miłość – poznaj 7 skutecznych sposobów
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 24 października, 2019

Wiele osób potrafi bez większego problemu okazać miłość rodzinie. Ale nie trzeba tego robić używając “magicznych słów”. W rzeczywistości istnieje wiele sposobów i drobnych gestów, które wyrażą to, co czujemy.

Często zakładamy, że inne osoby wiedzą, jakie żywimy wobec nich uczucia. Jednak nawet jeśli tak jest, i tak warto okazać rodzinie miłość. Jeśli nie jesteś pewna, jak się do tego zabrać, przeczytaj poniższy artykuł i zastosuj podane w nim podpowiedzi.

Jak okazać rodzinie miłość?

Być może uważasz, że okazywanie miłości członkom rodziny jest jednoznaczne z przytulaniem ich na ulicy i mówieniem słodkich słówek w sytuacjach, gdy każdy może Was usłyszeć. Jednak miłe słowa powiedziane w zaciszu domowym są o wiele cenniejsze od publicznego okazywania uczuć.

Jeśli nie wiesz, jak powiedzieć członkom rodziny, że ich kochasz, możesz postawić na metodę małych kroków. Zacznij wyrażać swoje uczucia kiedy nikt Cię nie słyszy. To pozwoli przyzwyczaić Ci się do tej idei.

Masz problem z mówieniem o tym, co czujesz? Oto kilka przydatnych wskazówek:

1. Nie bądź nieśmiała

Być może nie wiesz, jak okazać miłość rodzinie, bo jesteś zbyt nieśmiała lub łatwo wpadasz w zakłopotanie. Ale czy wiesz, w jaki sposób możesz pokonać strach, wstyd i zażenowanie? Właśnie mówiąc to, co czujesz!

Nie musisz mówić niczego elokwentnego ani wyszukanego. Wystarczy kilka magicznych słów, na przykład “kocham Cię”. Co czeka Cię, jeśli je wypowiesz? Usłyszysz, że druga osoba też Cię kocha!

2. Zostawiaj krótkie wiadomości

Jeśli czujesz, że nie jesteś gotowa, by okazać miłość członkom rodziny stając przed nimi twarzą w twarz, to możesz zostawić im wiadomość. Umieść krótką notatkę w miejscu, do którego zajrzą, gdy Ciebie nie będzie – na przykład liścik na stoliku nocnym, karteczkę na drzwiach lodówki lub wyślij niespodziewany e-mail albo krótkiego i słodkiego SMSa.

To świetny początek, jeśli nie jesteś pewna, jak możesz wyrazić uczucia, jakie żywisz wobec swojej rodziny.

3. Praw komplementy

Wyrażanie miłości wobec członków rodziny wykracza dalece poza używanie określonych słów. Jest związane z małymi, codziennymi zachowaniami. Prawienie komplementów to doskonały sposób na okazanie rodzinie uczuć.

Rodzina jedząca razem śniadanie - jak okazać miłość rodzinie

Możesz na przykład pogratulować zrobienia smakowitego obiadu, posprzątania pokoju, zdobycia dobrej oceny w szkole, osiągnięć w pracy lub zachowania w trudnej sytuacji.

Komplementy to sposób okazywania empatii, który sprawia, że ich odbiorca staje się szczęśliwy i dumny. Co więcej, osoba je prawiąca odczuwa dokładnie to samo.

4. Zadbaj o kontakt fizyczny

Słowa to nie jedyny sposób na wyrażenie miłości rodzinie. Przytulanie, całowanie i czułe gesty oraz klepanie po plecach to doskonały sposób na wyrażenie miłości. Pamiętaj, że ludzie potrzebują kontaktu fizycznego od osób z otoczenia aby czuli się kochani, ważni i szanowani.

Możesz na przykład dotknąć ramienia, dłoni czy głowy członka rodziny, gdy z nim rozmawiasz. Trzymajcie się za ręce spacerując po parku lub przytulcie się na powitanie po dniu spędzonym oddzielnie.

5. Bawcie się wspólnie

Spędzanie czasu z dziećmi, rodzeństwem, rodzicami i partnerem to kolejny sposób na okazanie miłości. Kiedy poświęcamy czas naszym bliskim, sprawiamy, że czują się ważni i okazujemy, że wspólne chwile są dla nas najważniejsze.

Rodzina grająca w karty

Nie zapominaj, że czas szybko ucieka i powinnaś poświęcać go jedynie na to, co jest naprawdę ważne. Przebywanie z rodziną powinno stanowić priorytet.

Dlatego wybierzcie się wspólnie do parku lub do kina, spędźcie wieczór na grze w karty lub planszówki albo tańczcie razem i śmiejcie się. Czy może być coś lepszego od dobrej zabawy z osobami, które kochasz najbardziej na świecie?

6. Pomagaj innym

Kolejny praktyczny sposób na okazanie miłości rodzinie to oferowanie wsparcia. Możecie na przykład wykonywać razem obowiązki domowe lub pomagać dzieciom w nauce. To tylko kilka propozycji, ale istnieje o wiele więcej możliwości.

Możesz pomóc rozwiązać trudną sytuację w pracy partnera lub konflikt z przyjacielem albo towarzyszyć podczas wizyty u lekarza. Nie musisz zawsze czekać, aż ktoś poprosi Cię o pomoc. Zaskocz swoich bliskich podając niespodziewanie pomocną dłoń!

7. Przepraszaj

Proszenie o przebaczenie gdy popełnisz błąd to kolejny sposób na okazanie miłości członkom rodziny.  Dlaczego? Bo w ten sposób dajesz im do zrozumienia, że są dla Ciebie ważni i chcesz zrobić wszystko, co możliwe, aby naprawić swoje błędy.

Jedna z ostatnich podpowiedzi, jakie zabraliśmy dla Ciebie, to okazywanie miłości poprzez dawanie małych prezentów. Nie muszą być drogie ani kupione. Domowe, spersonalizowane podarunki mają o wiele większą wartość, bo w ich wykonanie wkładasz część siebie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos
  • Ortega Ruiz, P., & Mínguez Vallejos, R. (2003). Familia y transmisión de valores. https://gredos.usal.es/bitstream/handle/10366/71937/Familia_y_transmision_de_valores.pdf?sequence=1&isAllowed=y
  • Unamuno, M. de. (2006). Amor y pedagogía. El libro de bolsillo. Biblioteca de autor.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.