Trudności w nauce - jak pomóc nastolatkowi?

Trudności w nauce - jak pomóc nastolatkowi?
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Jeśli Twój nastolatek ma trudności w nauce oto kilka wskazówek, które pomogą Ci poprawić sytuację.

Trudności w uczeniu się mogą być poważnym ciosem dla samooceny nastolatka. Na tym etapie kontakty towarzyskie i wyglądanie „cool” w oczach innych są niezbędne. Zatem jeśli ma on trudności w uczeniu się, może szybko poczuć się sfrustrowany i zacząć myśleć, że nie jest to warte wysiłku, ponieważ i tak nie poprawi swojej sytuacji.

To oczywiście nieprawda. Jako rodzic powinieneś pamiętać, że skuteczna pomoc nastolatkowi z trudnościami w uczeniu się może poprawić jego zdolności rozwojowe. W każdym przypadku będzie mógł osiągnąć cele, które są do niego dostosowane.

Porozmawiaj o tym, co się z nim dzieje

Przede wszystkim nastolatki chcą być „normalne”. Dlaczego stosuje ten sam styl ubioru, używa tego samego slangu, chodzi do tych samych kin i słucha tej samej muzyki co jego rówieśnicy? Twoje dziecko najprawdopodobniej nie chce być klasyfikowane jako „głupie”, „ten, który nie rozumie”, „ten z trudnościami w uczeniu się”.

Chce po prostu dopasować się i być akceptowanym w społeczeństwie.

Zmęczony nauką chłopiec

Podczas omawiania diagnozy z nastolatkiem może się okazać, że ich pierwsza odpowiedź naprawdę przyniesie ulgę. Teraz wiesz, dlaczego dana umiejętność lub temat sprawia mu kłopoty. Z tego powodu pierwszym krokiem do pomocy nastolatkowi z trudnościami w uczeniu się jest wyjaśnienie mu dokładnie, co się dzieje i dlaczego.

Warto również powiedzieć mu, że jest znacznie więcej nastolatków, którzy są w jego sytuacji i którzy każdego dnia ciężko pracują, aby móc robić postępy w nauce. Dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z tego typu osobami i rodzinami, aby pomóc dowiedzieć się, co powinieneś, a czego nie powinieneś robić, aby poprawić sytuację.

Trudności w nauce – jak pomóc nastolatkowi?

Jednak nadal trudna może być akceptacja, że jest się inny, szczególnie w przypadku nastolatków. Oto kilka sposobów, w jaki możesz pomóc dziecku poradzić sobie z jego diagnozą. Pamiętaj, że bardzo ważne jest, aby rozmawiać z nimi taktownie i zawsze starać się rozumieć ich emocje.

Terapia indywidualna dla osób z trudnościami w uczeniu się

Niektóre rodziny poddają swoje nastolatki indywidualnej terapii na krótki czas po zdiagnozowaniu. Częściowo po to, aby zapewnić emocjonalne wsparcie dla tego problemu. Dobry terapeuta pomoże nastolatkowi skoncentrować się na swoich mocnych i słabych stronach w sposób.

P omoże mu zaakceptować to, z czym będzie się mierzył przez wiele lat.

Psycholog w szkole Twojego dziecka może chcieć spotkać się z uczniem na kilka sesji lub skierować go do zewnętrznego źródła, które będzie przystępne. W razie potrzeby możesz porozmawiać bezpośrednio z tym specjalistą, aby zobaczyć, jakiego rodzaju pomoc może Ci zaoferować, aby jak najlepiej poradzić sobie z tą sytuacją.

Trudności w nauce – grupy wsparcia

Niektóre szkoły organizują grupy wsparcia dla dzieci z trudnościami w uczeniu się, a tego typu wsparcie może być bardzo korzystne dla nastolatków. Jeśli szkoła Twojego dziecka nie zapewnia tego rodzaju stałego wsparcia, poproś o skierowanie do miejsca, które to robi.

Ty, jako rodzic, możesz również czuć się przytłoczony tą wiadomością. Kiedy znajdziesz grupę wsparcia dla Twojego nastolatka zapytaj, czy są jakieś środki dla rodziców.

Dziewczyna przy komputerze

Możesz również znaleźć specjalny komitet zajmujący się pracą nad dodatkowymi usługami dla uczniów z trudnościami w uczeniu się w Twojej lokalnej szkole lub w innych placówkach. Każda znaleziona grupa przekieruje Cię do rodziców, którzy mogą udzielić przydatnych informacji.

Sprawdź katalog zasobów

Sprawdź katalog zasobów dla krajowych organizacji specjalizujących się w trudnościach w uczeniu się. Za ich pośrednictwem możesz uzyskać informacje na ten temat.

Możesz również otrzymać skierowanie do lokalnych zasobów w Twojej okolicy. Istnieją seminaria dla rodziców na różne tematy. Gdy już wiesz, jaki temat Cię interesuje będziesz musiał tylko uporządkować informacje.

Dzięki tym wskazówkom znacznie łatwiej będzie pomóc nastolatkowi z trudnościami w uczeniu się. W ten sposób możesz uniknąć problemów z samooceną spowodowanymi tymi trudnościami.

Mając to na uwadze, nastolatek będzie mógł być wystarczająco zmotywowany, aby rozwijać się w szkole. I nie czuć się gorszym niż ktokolwiek inny w jego klasie. Każda osoba jest wyjątkowa i niepowtarzalna z własnymi osobliwościami!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.