Niebezpieczne trendy dla nastolatków w sieciach społecznościowych

W sieciach społecznościowych istnieją pewne niebezpieczne trendy, które mogą stanowić spore zagrożenie dla nastolatków.
Niebezpieczne trendy dla nastolatków w sieciach społecznościowych
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Sieci społecznościowe i krążące po nich czasem niebezpieczne trendy mają ogromny wpływ na życie nastolatków.

13 powodów  to serial Netfli ksa   opowiada jący  smutną historię nastolatki, która postanowiła odebrać sobie życie .   Prezentuje on także 13 powodów, dla których to zrobiła.    

Ten serial opisuje siłę i wpływ sieci społecznościowych, zastraszania i wyzwań, z jakimi spotykają się nastolatki na co dzień. Zarówno w szkole, jak iw domu.

Niebezpieczne trendy w mediach społecznościowych

Sieci społecznościowe mogą być pożyteczne. Ale mogą też być niezwykle niebezpieczne. Istnieje kilka trendów w sieciach społecznościowych wśród nastolatków, o których rodzice powinni wiedzieć, aby chronić swoje dzieci.

Nieodpowiednie zdjęcia

Obecnie istnieje mnóstwo aplikacji i usług, za pomocą których nastolatki mogą się komunikować. Wystarczy nieodpowiednie zdjęcie lub niewłaściwa wypowiedź , aby życie zmieniło się na zawsze. Nastolatki mogą odczuwać silne pragnienie dopasowania się i poczucia akceptacji, a czasami zapominają o tym, że zdjęcie lub tekst mogą stać się viralowe.

Rodzice powinni zostawić sobie otwarte drzwi do komunikacji z nastolatkiem. Spróbuj dostroić się do swojego nastolatka. Pozwól mu też mówić, jeśli wydaje się na to gotowy. Tworzenie poczucia otwartości i nieoceniającego podejścia ułatwi Twojemu dziecku poczucie, że może się otworzyć.

Nastolatek przy komputerze

Ponadto gdy rodzice pokazują, że nie ma żadnych tematów, które są tabu w domu i że chętnie rozmawiają o wszystkim, nastolatki siadają i zaczynają opowiadać. Naszym zadaniem jest po prostu milczeć i słuchać.

Jeśli jednak nastolatek nie chce się otworzyć, a Ty uważasz, że jego zachowanie nie powinno zostać ignorowane, porozmawiaj z terapeutą o tym, co powinieneś zrobić. Nie bój się nalegać i zadawać trudnych pytań. Terapeuci ogólni lub szkolni mają wiele do zaoferowania.  Mają też do dyspozycji wiele środków.

Co więcej, większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że wielu terapeutów szkolnych uczy się doradzania ludziom. O ferują oni wsparcie edukacyjne , poradnictwo indywidualne i dla rodziców. Najlepiej zacząć od spotkania jeden na jednego, aby zrozumieć relację doradca-uczeń.

Niebezpieczne trendy i wyzwania w sieciach społecznościowych

Witryny takie jak YouTube, Facebook i Instagram mają potencjał dotarcia do dużej liczby odbiorców. Jest to doskonałe, jeśli informacje są bezpieczne i odpowiednie, ale nie zawsze tak jest. To smutny fakt, że przerażające, niesmaczne i nieprzyjemne filmy przyciągają szeroką publiczność.

Nastolatkowie mają pokusę, aby je oglądać, ale niebezpieczeństwo zaczyna się, gdy zaczynają się nimi fascynować. W YouTube są na przykład dwa niebezpieczne trendy, które okazały się dość popularne. Jednym z nich jest „Wyzwanie z taśmą klejącą”, w ramach którego człowiek przykleja się do słupa lub mebla, a następnie musi próbować uciec.

W jednym konkretnym przypadku biorący w nim udział nastolatek upadł i uderzył się w oko , wywołując tętniak mózgu. Był w stanie krytycznym przez długi czas. Pokazanie naszemu dziecku tej historii może skłonić go do myślenia.

Dziewczyna z telefonem

Kolejnym wyzwaniem było połknięcie dużej ilości cynamonu bez wody. Nie brzmi to zbyt przerażająco, prawda? Pomyśl jeszcze raz: czteroletni chłopiec myślał, że da radę i w 2015 roku zakrztusił się doprowadzając w ten sposób do swojej śmierci Cynamon może powodować zagrażające życiu problemy z oddychaniem.

Istnieje również wyzwanie na Facebooku, w którym uczestnicy stosują „lekkie” podd uszeni e , aby zmniejszyć dopływ tlenu  do mózgu doprowadzając aż do omdleniaNajwyraźniej powoduje to krótkotrwałe uczucie euforii.

Jeśli jednak zostanie to zrobione niepoprawnie, może okazać się wręcz śmiertelne. Jest to zbyt niebezpieczne. Należy po prostu uświadomić nastolatkom, żeby nie bawili się w te gry. Mogą sobie w ten sposób potencjalnie zaszkodzić, fizycznie lub psychicznie.

Niebezpieczne trendy w mediach społecznościowych: czy Twoje dziecko to robi?

Być może jako rodzic myślisz, że Twoje dziecko nigdy nie zrobiłoby czegoś takiego, ale nigdy nie możesz być pewien. Zamiast ignorować te trendy, najlepiej porozmawiać o nich z dziećmi i wyjaśnić potencjalnie poważne konsekwencje ich naśladowania

Uświadom dziecku potencjalne zagrożenia, aby widząc najnowsze trendy w sieciach społecznościowych, nie dawało się w nie wciągnąć.

Sieci społecznościowe mogą przynieść wiele dobrych rzeczy, ale są też narzędziem do czynienia zła. Z tego powodu musimy być zawsze na bieżąco, aby pomóc naszym nastolatkom krytycznie myśleć o tych rzeczach.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.