Akceptowanie odmowy: jak nauczyć tego dziecko?

Akceptowanie odmowy: jak nauczyć tego dziecko?
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Jeśli dasz swojemu dziecku wszystko, czego pragnie, wyrośnie na nietolerancyjną jednostkę, która z łatwością poddaje się frustracji oraz nie wie jak radzić sobie z trudnościami. Dowiedz się dlaczego akceptowanie odmowy odgrywa tak znaczącą rolę.

Każdy z nas zna to smutne uczucie, które pojawia się, gdy nie jesteśmy w stanie osiągnąć postawionych sobie celów lub coś nie idzie po naszej myśli. Jeśli nawet dorośli mają z tym problem, to wyobraź sobie, co dzieje się z dziećmi. Akceptowanie odmowy pomoże dziecku w późniejszych etapach jego życia.

Niska tolerancja frustracji

Niska tolerancja frustracji to kluczowe pojęcie podczas uczenia dziecka akceptowania odmowy. Frustracja to zbiór uczuć smutku, rozczarowania i zawodu, które pojawia się, gdy nie otrzymujesz tego, czego pragniesz. Dlaczego niektóre osoby radzą sobie lepiej z takimi emocjami? Głównie ze względu na swoje wcześniejsze doświadczenia.

Już w dzieciństwie zaczynasz stawiać czoła problemom wykorzystując narzędzia, których nauczyłaś się od swoich rodziców. Jeśli Twoi rodzice nie zapewnili Ci odpowiednich narzędzi, nie będziesz wiedziała jak radzić sobie z takimi problemami.

Dzieci z niską tolerancją frustracji nie miały w swoim życiu jasnych i treściwych zasad. Zawsze praktycznie natychmiast dostawały praktycznie wszystko, czego pragnęły, nie miały żadnych porażek ani ograniczeń.

W głębi serca takie dzieci są niepewne siebie i mają niskie poczucie własnej wartości. Wszystko dlatego, że aby stworzyć pozytywny obraz samego siebie, trzeba stawić czoła trudnościom.

Dzieci z niską tolerancją frustracji

  • Mają trudności z kontrolowaniem własnych emocji.
  • Są niecierpliwe i impulsywne.
  • Mogą wykazywać nadzwyczajny niepokój jak na swój wiek, zwłaszcza w sytuacjach konfliktowych.
  • Są egocentryczne, uważają, że cały świat obraca się wokół nich i zasługują na wszystko. Myślą, że ograniczenia są niesprawiedliwe.
  • Chcą od razu zaspokajać swoje potrzeby i są wymagające. W przeciwnym razie dostaną napadu złości.
  • Są sztywne i nieelastyczne. Mają problem z dostosowaniem się do zmian.
Mama pouczająca dziecko - akceptowanie odmowy

Akceptowanie odmowy: jak nauczyć tego dziecko?

Nie pozwalaj dziecku na zbyt wiele

Mając jak najlepsze intencje, wielu rodziców stara się uchronić swoje dzieci przed jakimkolwiek rozczarowaniem, frustracją, czy bólem. Uważają, że będą miały wystarczająco dużo czasu na cierpienia gdy dorosną i że powinny jak najbardziej cieszyć się swoim dzieciństwem.

Dlatego też próbują rozwiązać każdy mały problem czy kłopot, który może spotkać dziecko. Noszą jego plecak, odrabiają ze nie pracę domową i dają mu wszystko, czego pragnie.

Jednak pamiętaj, że Twoje dziecko w końcu dorośnie, a Ty nie będziesz z nim zawsze. Najlepsze, co możesz zrobić, to nauczyć je akceptować odmowę. Naucz je jak radzić sobie z frustracją i postrzegać ją jako część życia.

Jeśli zawsze będziesz przy nim, aby wszystko naprawiać, nie będzie miało pojęcia jak radzić sobie z trudnościami w przyszłości.

Zachęcaj dziecko do autonomii i ucz je akceptowania odmowy

Na podstawie własnych doświadczeń zaczynamy kształtować swoje “ja”. Dlatego też postaraj się zachęcać dziecko do autonomii we wszystkich obowiązkach domowych, które są dostosowane do jego wieku.

Dzieci, które od najmłodszych lat radziły sobie z wyzwaniami i wiedzą jak je pokonywać, będą miały lepsze umiejętności rozwiązywania problemów. Poza tym wyrobią w sobie lepsze pojęcie samych siebie i na tyle dużą pewność siebie, aby samodzielnie radzić sobie ze swoimi problemami.

Pokaż dziecku, że nie ma co się bać porażki

Czasami najtrudniejsza kwestia związana z zaakceptowaniem odmowy to fakt, że nie otrzymujesz tego, na co miałaś nadzieję lub czujesz się przegrana. Dzieci muszą zrozumieć, że błędy stanowią część każdego procesu uczenia się i nie bać się próbować nowych rzeczy.

Krzyczący chłopiec

Nie poddawaj się napadom złości dziecka

Nauka akceptowania odmowy to największy podarunek, jaki możesz dać swojemu dziecku. Nie poddawaj się, jeśli na początku go nie zaakceptuje, bez względu na to, jak bardzo będzie krzyczało i wrzeszczało. Oczywiście nie poddawaj się i nie wzmacniaj takiego zachowania. Dzieci pokazują w ten sposób swoje frustracje. Z czasem nauczą się jak lepiej wyrażać to, co w nich tkwi.

Rozmawiaj ze swoim dzieckiem i tłumacz na czym polega akceptowanie odmowy

Kiedy zabraniasz czegoś dziecku, nie powinnaś tego robić bo tak powiedziałaś. Porozmawiaj ze swoją pociechą, wytłumacz jej dlaczego nie zawsze może dostawać to, czego pragnie. Może Ci się wydawać, że tego nie zrozumie, jednak w rzeczywistości dość szybko zorientuje się, że jego rodzice starają się i są spokojni oraz dbają o nie.

Poza tym odmowa, po której następuje uzasadnienie, zawsze będzie o wiele lepsza i łatwiejsza do zaakceptowania. Twoje dziecko nie będzie żywić wobec Ciebie urazy.

To może Cię zainteresować ...
Syndrom rozpieszczonego dziecka – jak mu zapobiec?
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Syndrom rozpieszczonego dziecka – jak mu zapobiec?

Syndrom rozpieszczonego dziecka zaczyna stawać się bardzo widoczny kiedy zbliżają się szczególne dni takie jak urodziny czy święta Bożego Narodzeni...
Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.