Zawsze będę Cię kochać, po kres moich dni

Zawsze będę Cię kochać, po kres moich dni
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Żyją w Tobie lęki, którym nie mogę zapobiec. Istnieją obietnice, których nie mogę dać. Ale mimo tego, mój najdroższy skarbie, chcę dołożyć wszelkich starań, być czuł się bezpieczny i otoczony opieką. Prawda jest taka, że nie dam rady zapewnić Ci miłości do końca Twoich dni, ale zawsze będę Cię kochać, aż po kres moich.

Moje dziecko, mówię to z całą szczerością: nie mogę obiecać, że będę z Tobą do końca Twojego życia. Jednak możesz być pewien, że do ostatniej sekundy mojego będę dbała i troszczyła się o Ciebie. Przekonasz się, że zawsze będę Cię kochać i będę przy Tobie nie tylko wtedy, gdy będziesz mnie potrzebować, ale również wtedy, gdy moja obecność nie będzie konieczna.

To prawda, że żadne z nas nie będzie żyło wiecznie. Mam nadzieję, że biologiczna logika nie zawiedzie i że to ja pierwsza opuszczę ten świat. Przejdę już wtedy moją życiową drogę i zaznaczę ścieżki, którymi możesz kroczyć w przyszłości. Moje dziedzictwo będzie żyło w Tobie, gdy będziesz odnosił się do tego, jak kiedyś ja postępowałam.

Z pewnością będziesz żyć kilka lat bez mojej obecności fizycznej. Wspominaj wtedy mnie i pamiętaj, że nie jesteś sam. Ciesz się czasem spędzonym ze mną, gdy jestem na tym świecie, tak jak ja będę radowała się czasem spędzonym z Tobą. W przyszłości dbaj o to, aby pamięć o mnie stale żyła w Tobie.

Zawsze będę Cię kochać, aż po kres moich dni

Rysunek mamy owiniętej wokół dziecka leżącej w gnieździe

Nie dam rady zapewnić Ci miłości do końca Twoich dni, ale zawsze będę Cię kochać, aż po kres moich. Bez względu na to, co się wydarzy.

Zawsze będę gotowa dać Ci to, co najcenniejsze: mój czas. Mój najdroższy skarbie, moja cierpliwość i moje towarzystwo należą do Ciebie, póki nie odejdę. Oferuję Ci moje uszy, abyś mógł szeptać mi swoje sekrety i dzielić się smutkami.

Przytulę Cię, gdy będziesz potrzebował się wypłakać. Gdy poczujesz, że możesz się potknąć, będę przy Tobie. Gdy upadniesz, nie rozpaczaj, chwyć mnie za dłoń i wstań. Nie ma burzy, której nie można pokonać, jeśli stoi za Tobą zjednoczona rodzina.

“Mama jest w stanie dać z siebie wszystko, nie otrzymując niczego. Kocha całym sercem i nie oczekuje niczego w zamian.”

-autor nieznany-

Będę cieszyła się Twoim uśmiechem i psotami. Będę przygotowywała Ci przepyszne posiłki. Będę świętowała każdy z Twoich sukcesów i będę zastanawiała się razem z Tobą nad Twoimi porażkami. Będę chroniła Twoje sekrety, które chowasz w swoim sercu, a które ja widzę w Twoich oczach.

Będę szczęśliwa dzięki radości, którą rozprzestrzeniasz, bo wiem, że w Tobie znalazłam wszystko, czego potrzebowałam. Oddam Tobie moje bezsenne noce. Będę ceniła Twoją czystość, niewinność i szlachetność.

Będę Cię kochać, bo jesteś moim małym cudem

Rysunek uśmiechniętej mamy głaszczącej śpiące dziecko - zawsze będę Cię kochać

Od kiedy dowiedziałam się o Twoim istnieniu, nigdy nie czułam się samotna. Spędzałam z Tobą czas od momentu, gdy wynik testu ciążowego okazał się dodatni. Wtedy też zaczęłam jeszcze bardziej cenić moją własną mamę. Od tej chwili zaczęłam myśleć podwójnie: za siebie i za Ciebie.

Kiedy nadejdzie moment, by na zawsze się z Tobą pożegnać, przed moimi oczami przebiegną obrazy przedstawiające cud mojego życia. Cud, który pojawia się jak sen, karmił moją nadzieję, stał się iluzją i przemienił się w najsłodszą i najmilszą rzeczywistość.

Będziemy kroczyć przez długie życie ramię w ramię. Będę dbała o Twoje zdrowie i samopoczucie i będę walczyła o Twoje szczęście, bez względu na to, co będę musiała poświęcić, byś je osiągnął. Podejmę ryzyko kochania Cię i chronienia Cię w każdym miejscu i w każdym momencie.

Moje dziecko, musisz być silne i kochać mnie z całą swoją mocą, tak samo jak ja kocham Ciebie. W ten sposób nauczysz się, że gdy nadejdzie właściwy moment, musisz dać mi odejść. Zrób to mając całkowitą pewność, że kochałam Cię od samego początku aż po sam koniec, bez względu na wszystko i wiecznie. Bez limitów i granic.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.