Cud życia rośnie na Twoich oczach – narodziny Twojego dziecka

Cud życia rośnie na Twoich oczach – narodziny Twojego dziecka
Ana Couñago

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Kiedy mama widzi po raz pierwszy twarz dziecka na USG ma wrażenie, że bierze udział w swojego rodzaju randce w ciemno. Nie da rady opisać emocji, zdenerwowania i radości, jakie odczuwa gdy widzi dziecko i zaczyna rozumieć, że ma przed sobą cud życia.

Do tej pory nie wiemy skąd bierze się ta energia życiowa i gdzie się znajduje. To cud życia, który jest w stanie sprawić, że wszystko oddycha, rośnie i przynosi owoce. Istnieje wiele teorii naukowych i religijnych, które starają się wytłumaczyć tą nadchodzącą iskierkę człowieczeństwa.

Większość tych teorii jest związana z tajemnicą. Jednak poza wszystkimi pytaniami, powodami, logiką i doświadczeniem wiemy, że życie daje każdej mamie na świecie możliwość doświadczenia uczuć, które towarzyszą wydaniu na świat innego człowieka.

Narodziny to cud życia

Fresk przedstawiający mamę przytulającą niemowlę do piersi

Po 40 dniach malutkie serce stworzone z połączenia komórki męskiej i żeńskiej zaczyna bić. Od tego momentu ciężko pracuje nad tym, by utrzymać małe ciało przy życiu. Zaczyna też czuć.

Małe serduszko produkuje 20% energii, którą wytwarza serce dorosłego. Przed maluchem jest jeszcze długa droga, zanim jego oczy ujrzą światło słoneczne i twarz mamy, a ręce poczują jej skórę. Ale to małe serce bije z mocą olimpijczyka.

W normalnych warunkach życie w macicy jest spokojne, cudowne i przypomina raj. Podczas pierwszych miesięcy życia dziecko śpi przez 90% czasu.

Ale bez względu na to, czy śpi czy pływa w wodach płodowych, w jego ciele zachodzą niesamowite zmiany nadające mu wygląd człowieka.

Nosisz pod sercem mały cud życia

Rysunek przedstawiający mamę w ciąży siedzącą na ławce

W pewnym momencie będziesz w stanie wyczuć ruchy dziecka. Przed szóstym miesiącem będzie w stanie ruszać palcami, ale tego nie poczujesz. Jednak wraz z upływem czasu jego kończyny zaczną rosnąć, a Ty będziesz czuła ten cud życia.

W Twojej macicy dziecko rośnie, bawi się, dostaje czkawki, śni i otwiera oczy… Po sześciu miesiącach ciąży dziecko słyszy świat zewnętrzny, bo słuch to prawdopodobnie jego najbardziej rozwinięty zmysł. Po siedmiu miesiącach od zapłodnienia uzyska zmysł smaku.

“Są tylko dwa sposoby przejścia przez życie. Jeden, jakby nic nie było cudem, i drugi, jakby wszystko było cudem.”

–Albert Einstein, niemiecki fizyk–

Im więcej wiemy o tym cudownym mechanizmie, który pozwala nam dawać życie przez złączenie się kobiety i mężczyzny, tym bardzie zachwycające, tajemnicze i wspaniałe wydaje się poczęcie człowieka. Zachwycają nas również niesamowite funkcje ciała kobiety, stworzonego do tego celu.

Rysunek przedstawiający przekrój mamy w ciąży z widocznym dzieckiem - cud życia

Dalszy rozwój dziecka

Po wejściu w 11 tydzień od zapłodnienia, dziecko oddycha przez nos, wydycha wody płodowe, a na jego małych paluszkach pojawiają się paznokcie.

Dziecko budzi się i zasypia razem z Tobą. Czuje się dobrze, gdy Ty czujesz się dobrze i jest niespokojne, gdy odczuwasz niepokój znany wszystkim mamom w trakcie pierwszych miesięcy ciąży.

To normalne, że jesteś zdenerwowana, gdy orientujesz się, że odpowiadasz za nowe życie. Ale świadomość, że Twoje ciało ma wszystkie potrzebne cechy, by zadbać o zdrowie malucha, powinna Cię choć odrobinę uspokoić.

Od momentu zapłodnienia zaczyna istnieć człowiek – życie, które musimy szanować i kochać całym naszym sercem.

Ta siła życia, która rozwinęła się w dziecko w ciągu dziewięciu miesięcy, samodzielnie urośnie, ale zawsze będzie związana z mamą i tatą, którzy mają to szczęście, że mogą obserwować, jak cud życia przeistacza się w ich dziecko.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.