Jak usunąć plamy z białych tkanin: niezawodne sposoby

Jak usunąć plamy z białych tkanin: niezawodne sposoby

Ostatnia aktualizacja: 24 marca, 2019

Istnieje wiele sposobów, by usunąć plamy z białych tkanin, nawet jeśli czasami wydaje się to niemożliwe. W tym artykule pokażemy, jak łatwo i szybko pozbyć się tych plam.

Białe ubrania są zwykle delikatne i podatne na zabrudzenia. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak usunąć plamy z białych tkanin, nie niszcząc ich.

Zapoznaj się z poniższymi sztuczkami, a dowiesz się, jak usunąć plamy z białych tkanin. Dzięki temu możesz uratować ulubione ubrania, które z powodu plam zostałyby schowane w szafie lub trafiły na śmietnik.

Wiele osób ma trudności z praniem ubrań, zwłaszcza białych i delikatnych. Na domiar złego, dzieci często brudzą swoje ubrania, kiedy malują lub jedzą.

Jak usunąć plamy z białych tkanin

Przed przejściem do wykonania poniższych wskazówek wiedz, że nie ma znaczenia, jak długo plama była na tkaninie. Dzięki tym sztuczkom bardzo szybko pozbędziesz się większości plam.

1. Soda oczyszczona i cytryna

Żółte plamy są najbardziej denerwujące. Są powszechne na białych koszulach, ale z pomocą sody oczyszczonej i cytryny możesz je bez trudu usunąć.

Zwilż sokiem z połowy cytryny obszar, na którym znajduje się plama i dodaj sodę oczyszczoną. Następnie pozwól mieszance wyschnąć. Kiedy obszar będzie suchy, wypierz koszulę jak zwykle, a zobaczysz, że plama zniknie.

Soda oczyszczona i cytryna - jak usunąć plamy z białych tkanin

2. Wybielacz lub chlor aby usunąć plamy z białych tkanin

Z biegiem czasu białe ubrania zaczynają żółknąć i nie wyglądają tak dobrze jak dawniej. Jednak już niewielka ilość chloru i wody wystarczy, aby przywrócić oryginalny, biały kolor.

Wystarczy wymieszać 1/2 szklanki chloru w około 10 litrach wody. Następnie należy namoczyć ubranie i pozostawić je w chlorowej kąpieli na 20 minut. Nie zapomnij dodać środka do zmiękczania tkanin, aby ubrania ładnie pachniały i były miłe w dotyku.

Czy wiesz, że chlor jest skuteczną i użyteczną substancją, która przywraca ubraniom śnieżnobiały kolor?

3. Nadtlenek wodoru

Bardziej naturalnym sposobem na usunięcie żółtych plam z ubrań jest użycie nadtlenku wodoru. Najpierw wymieszaj zimną wodę z nadtlenkiem wodoru. Następnie mocz ubranie przez 20 minut przed jego normalnym wypraniem.

Jeśli Twoje ubrania nie wrócą do swojego pierwotnego koloru, powtórz proces, aż uzyskasz oczekiwany rezultat.

4. Odplamiacz by usunąć plamy z białych tkanin

Jeśli na tkaninie jest plama po oleju, dobrym rozwiązaniem jest użycie domowego odplamiacza. W tym celu można użyć na przykład octu i soli.

Inną opcją jest soda oczyszczona, która potrafi głęboko wniknąć w plamę. Następnie dodaj detergent, pocieraj przez kilka minut, aż pojawi się piana, a następnie wypierz ubranie w pralce.

Ponieważ prawdą jest, że trudno jest usunąć plamy z błota lub oleju, możesz potrzebować specjalnych produktów. W każdym przypadku pamiętaj, że po zastosowaniu odplamiacza należy uprać ubranie jak zwykle.

5. Detergent do zmywarek

Do tego triku potrzebujesz detergentu do zmywarek i nadtlenku wodoru. Wymieszaj dwie części nadtlenku wodoru z jedną częścią płynnego detergentu. Tak powstałą mieszankę nałóż na plamę.

6. Biała kreda

Ta technika nie jest zbyt popularna, ale jest bardzo skuteczna ze względu na właściwości białej kredy. Na początek delikatne pocieraj kredą o plamę. Odczekaj około 10 minut, aby kreda dzięki swoim właściwościom wchłonęła plamę.

Na koniec upierz zabrudzone ubranie w zimnej wodzie. W żadnym wypadku nie wkładaj do suszarki, ponieważ plama może zabrudzić inne ubrania.

7. Białe wino

Plamy z czerwonego wina to powszechny kłopot gospodyń domowych. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest użycie białego wina. Pozwoli to całkowicie usunąć plamy z białych tkanin.

Używając serwetki lub ręcznika, delikatnie poklep plamę, aby nie rozszerzyła się, zapobiegając jej rozprzestrzenianiu się na resztę ubrania. Dzięki temu łatwiej będzie usunąć plamę.

Rozlane czerwone wino - jak usunąć plamy z białych tkanin

Dzięki tym praktycznym wskazówkom możesz łatwo usunąć plamy z białych tkanin i w końcu nosić ubrania, o których zapomniałaś lub nie przejmować się, że Twoje dzieci ubrudzą się podczas jedzenia czy zabawy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bockmühl DP. Laundry hygiene-how to get more than clean. J Appl Microbiol. 2017 May;122(5):1124-1133.
  • Kerr KL, Rosero SJ, Doty RL. Odors and the perception of hygiene. Percept Mot Skills. 2005 Feb;100(1):135-41.
  • Leri AC, Anthony LN. Formation of organochlorine by-products in bleached laundry. Chemosphere. 2013 Feb;90(6):2041-9.
  • Tavčer PF, Brenčič K, Fink R, Tomšič B. Influence of Hydrogen Peroxide on Disinfection and Soil Removal during Low-Temperature Household Laundry. Molecules. 2021 Dec 29;27(1):195.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.