Mama kocha swoje dziecko bardziej niż siebie samą

Mama kocha swoje dziecko bardziej niż siebie samą
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 26 czerwca, 2018

Mamy do Ciebie następujące pytanie: czy uważasz, że każda mama kocha swoje dziecko bardziej niż siebie samą? Czy zawsze jest to miłość bezwarunkowa?

Skoro mama kocha swoje dziecko, jak sprawia, że ta miłość zaczyna przerastać ją samą? I jak może stworzyć nowe, szczęśliwe, zdrowe i wspaniałe życie?

Zapraszamy do zastanowienia się nad powyższymi pytaniami podczas lektury niniejszego artykułu na Jesteś Mamą. Jesteśmy bardzo ciekawi Twojej opinii.

Więź między mamą a dzieckiem jest zazwyczaj najwspanialszym przykładem bezwarunkowej miłości, chociaż oczywiście zdarzają się wyjątki. Mama zawsze będzie stawiała na pierwszym miejscu dobro własnego dziecka.

To całkowicie normalne. W końcu dziecko było w Twoim łonie przez 9 miesięcy, dawałaś mu schronienie od poczęcia i jak nikt inny czekałaś na jego przyjście na świat.

Mamy zawsze były pierwszymi obserwatorami i opiekunami dziecka podczas jego rozwoju i kształtowania się jego osobowości. Narodziny dziecka to akt wiary w przyszłość. To zobowiązanie, z którym pojawiają się niesamowite uczucia związane z byciem mamą.

Wraz z momentem narodzin maluszka Twoje serce zaczyna żyć poza Twoim ciałem. Dlatego prawdą jest, że praktycznie każda mama kocha swoje dziecko bardziej niż siebie samą.

Ręka kobiety trzymająca rączkę dziecka

Musisz jednak pamiętać, że bycie mamą to tylko jedna z ról, które odgrywasz w społeczeństwie. Jesteś również córką, kobietą, profesjonalistką, żoną i przyjaciółką.

Nie możesz zapominać o dbaniu o siebie. Sama pomyśl: czy mama, która niewystarczająco kocha i ceni samą siebie, będzie w stanie dać dużo miłości dziecku?

Mama kocha swoje dziecko bardziej niż siebie samą

Zdrowie

To kluczowe słowo. Relacja mamy z dzieckiem powinna mieć zdrowe podstawy. Nie możesz być samolubna i myśleć, że dziecko “należy” do Ciebie.

To doprowadzi jedynie do tego, że staniesz się zgorzkniała i smutna. Dziecko to niezależna osoba, nie przedłużenie Ciebie ani bezwolny obiekt.

Niezależność i wolność

Większość mam chce, by ich dzieci były niezależne. Chcą, by wyrosły na samodzielnych ludzi.

Możesz to osiągnąć jedynie, jeśli dasz maluchowi miłość, która nie przytłacza i nie dusi. Powinnaś kochać dziecko w sposób, który umożliwia mu całkowity rozwój osobowości, bez choćby cienia oceniania.

Bądź wzorem miłości

Dzieci lubią powtarzać i naśladować zachowania rodziców. Są ich dla nich pierwszym i najważniejszym wzorem.

Dlatego też warto być mamą, która jest wzorem pewności siebie, zdrowego poczucia wartości i kocha samą siebie. Dzięki temu dziecko nauczy się, jak powinno postrzegać siebie w przyszłości.

Mama trzymająca w ramionach chłopca - mama kocha swoje dziecko bardziej niż siebie samą

Zdrowa i szczęśliwa mama

Kochanie dziecka całą sobą nie oznacza, że musisz się poświęcać i zaniedbywać.

Wręcz przeciwnie: powinnaś zadbać o równowagę między Twoimi potrzebami a potrzebami dziecka. To sprawi, że wymagająca rola mamy nie stanie się zbyt stresująca i przytłaczająca.

Szacunek

Miłość, którą darzysz swoje dziecko oraz ta, którą darzy ono Ciebie, musi być zbudowana na szacunku.

Naucz dziecko, że miłość jest nierozerwalnie związana z odpowiedzialnością i szacunkiem względem innych. Niech pozna granice, których nie wolno przekraczać, i osoby, które zawsze powinno szanować.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.