Letnie ubranka dla niemowląt – poznaj zestaw idealny na tę porę roku

A więc razem z latem na świecie pojawiło się Twoje dziecko. Sama na pewno jak zwykle zakładasz letnie ubrania. Ale jak ubrać na lato malutkie dziecko?
Letnie ubranka dla niemowląt – poznaj zestaw idealny na tę porę roku

Napisany przez Naí Botello

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Kiedy dzieci rodzą się w skrajnych porach roku, a więc zimą i latem, rodzice często nie są pewni jak ubierać maluszki. Jeśli chodzi o lato, opiekunowie nierzadko zakładają, że im mniej ubranek, tym lepiej. Ale czy tak rzeczywiście jest? Jakie są odpowiednie letnie ubranka dla niemowląt? Jak w zasadzie powinniśmy ubierać noworodka w najgorętszym okresie roku?

Odpowiedź może wydawać się na pozór nieoczywista. Prawda wygląda tak, że noworodki odczuwają temperaturę inaczej niż starsze dzieci i dorośli. Choć panujące na zewnątrz i w domu warunki mogą wydawać Ci się skrajne a upał może Ci bardzo dokuczać, dzieciom taka temperatura może całkowicie odpowiadać. Co więcej – maluszkowi może nawet być zimno! A więc letnie ubranka dla niemowląt muszą sprawić, że dziecku nie będzie za gorąco, ani nie będzie ono marzło.

Letnie ubranka dla niemowląt: idealny zestaw

Jak wspominaliśmy wcześniej, noworodki nie odczuwają temperatury w taki sam sposób, jak dorośli. Oznacza to, że wybierając letnie ubranka dla niemowląt musimy wziąć pod uwagę kilka różnych kwestii.

Po pierwsze, pamiętaj o tym, że nowo narodzone dzieci regulują temperaturę ciała poprzez stópki i główkę. A więc nawet jeżeli danego dnia na dworze jest bardzo ciepło, należy zadbać o to, aby nóżki i główka dziecka były przykryte. Wybierz lekkie i przewiewne materiały takie jak bawełna.

Kolejnym aspektem, który koniecznie należy wziąć pod uwagę jest rodzaj skóry niemowląt. Jako że skóra noworodków jest cienka i delikatna, dzieci są podatne na podrażnienia wywołane ciepłem. Inny częsty powód podrażnień to ocieranie skóry o materiały – dzieje się tak wtedy, kiedy ubranka są zbyt ciasne.

Tak więc pilnuj, by dziecko było ubrane w dość luźne ubranka. Materiały nie powinny zawierać sztucznych tkanin. Wybieraj naturalne, miękkie dzianiny. Najlepsze są materiały w kolorze białym, niefarbowane i niewybielane agresywnymi środkami.

Najlepsze rodzaje tkanin na letnie ubranka dla niemowląt

Jeśli chodzi o letnie ubranka dla niemowląt, ważniejszy od wyglądu i koloru powinien być materiał. Najlepsze opcje w tej kwestii to: bawełna, tkaniny konopne, len, jedwab i ramia.

Letnie ubranka dla niemowląt muszą być wykonane z przewiewnych tkanin.

Najlepsza jest bez wątpienia bawełna. Sprawdzaj uważnie metki zanim dokonasz zakupu. Upewnij się zawsze, że ubranka są wykonane w 100% z bawełny. Najlepiej jest wybierać niefarbowane tkaniny – unikaj zwłaszcza ciemnych, intensywnych kolorów. Substancje zawarte w barwnikach mogą podrażnić delikatną skórę dziecka.

Letnie ubranka dla niemowląt na dzień i na noc

Latem niemowlęta powinny być ubrane tak, by odczuwały komfort i ochronę. Garderoba Twojego maleństwa musi koniecznie zawierać koszulki zapinane z boku na zatrzaski, śpioszki, pajacyki i body, skarpetki lub buciki, czapeczki i kocyki.

Podkoszulki

Białe podkoszulki to absolutnie konieczny element garderoby noworodka. Takie koszulki są uniwersalne. Jeśli temperatura zbytnio wzrośnie, możesz rozebrać dziecko z górnej warstwy ubrania. Wtedy jego brzuszek i klatka piersiowa nadal będą chronione miękką, wygodną warstwą koszulki z bawełny.

Pajacyki, body i śpioszki

Wybieraj body które są wykonane z bawełny. Najlepsze są modele z zatrzaskami w kroku. Zatrzaski nie tylko sprawiają, że łatwiej będzie Ci zmienić pieluszkę dziecka. Ten typ zapięcia sprawia również, że jeśli jest zbyt gorąco, ubranka można łatwo rozpiąć i rozluźnić.

Na lato wybieraj body bez rękawków. Dzięki temu nóżki i ramiona dziecka nie będą się pocić. Maluszek będzie też miał pełną swobodę ruchów.

Bawełniane skarpetki lub buciki

Sięgnij po proste, bawełniane skarpetki albo buciki aby przykryć nóżki dziecka. Znajdź modele wykonane z lekkiego, cienkiego materiału.

Kocyk i czapeczka przydadzą Ci się nawet latem.

Dzięki temu dziecko się nie przegrzeje. Unikaj zakładania maleństwu butów.

Czapeczka

Jak już wspominaliśmy, stópki i główka dziecka to obszary ciała których maleństwo używa do regulowania temperatury. Jeśli chodzi o czapeczki, możesz wybrać modele z tkaniny lub takie robione na szydełku. Szukaj koniecznie bawełnianych.

Kocyk uzupełni letnie ubranka dla niemowląt

Cienki bawełniany kocyk bardzo przyda się latem. Na przykład, kocyk pozwoli Ci wybrać lżejsze letnie ubranka dla niemowląt, ale zawsze będziesz przy tym miała możliwość przykrycia bądź owinięcia maleństwa dodatkową warstwą jeśli zajdzie taka potrzeba. Kocyki pozwolą też skórze dziecka oddychać i przystosować się do różnych, zmieniających się w ciągu dnia temperatur.

Na koniec zalecamy nieużywanie produktów zapachowych u dzieci do szóstego miesiąca życia. Perfumowane kosmetyki czy środki do prania  mogą wywołać wysypkę. Trzymaj się także z dala od akcesoriów, które mogą powodować pocenie się a w efekcie – podrażnienie skóry.

Jednocześnie pamiętaj, że w pierwszych miesiącach życia dziecka nie należy zabierać go na plażę. To bardzo ważne. Unikaj więc wypraw nad morze.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.