Kolor oczu i włosów dziecka – od czego tak naprawdę zależy?

Kolor oczu i włosów dziecka – od czego tak naprawdę zależy?

Ostatnia aktualizacja: 28 lipca, 2018

Kolor oczu i włosów dziecka zależy od dziedziczenia genów. Ważną rolę odgrywa tu także prawdopodobieństwo. Dowiedz się więcej o tych niezwykle interesujących procesach poniżej! W tym artykule przyjrzymy się dokładniej czynnikom, które wpływają na kolor oczu i włosów dziecka.

Wszyscy rodzimy się z zestawem genów, przekazanym nam przez rodziców. Geny te wpływają na kolor naszych oczu i włosów, kształt naszego nosa i uszu oraz na wiele innych cech. Każda cecha nowo narodzonego dziecka jest wynikiem działania genów, przekazanych mu przez rodziców. Ci z kolei otrzymali je od swoich rodziców, czyli od dziadków dziecka.

Geny te będą towarzyszyły dziecku przez całe życie, a któregoś dnia będą mogły zostać przekazane kolejnemu pokoleniu. Istnieją tryliony możliwych kombinacji genów. Wystąpienie pewnych zestawów jest bardziej prawdopodobne, a innych mniej. Właśnie to sprawia, że każde dziecko różni się od swoich braci i sióstr. Niektóre z tych genetycznych kombinacji odpowiedzialne są za kolor oczu i włosów dziecka.

Materiał genetyczny dziecka tworzy się już w momencie poczęcia. Swoją połowę genów ojciec przekazuje w spermie. Matka tymczasem ofiaruje potomstwu połowę swych genów oraz miejsce, w którym z pojedynczych komórek może rozwinąć się dziecko.

To, które cechy dziecko odziedziczy po matce, a które po ojcu, zależy od przypadku. Poniżej przyjrzymy się niektórym czynnikom wpływającym na kolor oczu i włosów dziecka.

Kolor oczu i włosów dziecka – od czego właściwie zależy?

Kolor oczu

Oczy dziecka mogą być niebieskie, zielone, brązowe lub czarne. Kolory oczu u ludzi występują w całej palecie pięknych barw. Obecnie wiemy, że kolor oczu dziecka jest całkowicie zależny od genów. Przyglądając się kolorom oczu rodziców, dziadków oraz pradziadków można określić jakiego koloru będą oczy dziecka. Czasem geny mogą nas jednak zaskoczyć.

Dziecko - niebieskie oczy

W uproszczeniu, każdy z nas ma dwa rodzaje genów: dominujące i recesywne. Oba typy ogrywają ważną rolę w określaniu koloru oczu i włosów danej osoby. Geny dominujące są silniejsze. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że to one będą określały kolor oczu dziecka. Geny recesywne są słabsze, ale jeśli obecne są u obu rodziców, uwidoczni się allel recesywny.

Spójrzmy na przykład, w którym ojciec dziecka ma niebieskie oczy, a matka – brązowe. W tym przypadku, prawdopodobieństwo tego, że dziecko będzie miało niebieskie oczy jest niewielkie. Dlaczego? Fenotyp oczu brązowych jest dominujący a oczu niebieskich – recesywny.

Należy jednak pamiętać, że recesywne geny są obecne w naszym DNA nawet jeśli ich działanie nie jest uwidocznione. Oznacza to, że cechy takie jak niebieskie oczy mogą występować w co drugim pokoleniu.

Każda cecha nowonarodzonego dziecka jest wynikiem działania genów, które przekazali mu rodzice. Ci z kolei otrzymali geny od swoich rodziców, czyli dziadków dziecka.

Kolor włosów

Podobnie jak w przypadku koloru oczu, kolor włosów dziecka zależny jest od genów, które maluch odziedziczy od Ciebie oraz Twojego partnera. Jednakże przewidzenie koloru włosów dziecka jest trudniejsze niż określenie koloru jego oczu.

Kolor włosów dziecka trudniej przewidzieć.

Kolor włosów danej osoby jest wynikiem napigmentowania mieszków włosowych. Te małe torebki ochraniają cebulki włosów. Zależnie od typu melaniny, mieszki będą produkowały pigment w kolorze blond, brązowym, rudym lub czarnym. Według najnowszych badań, istnieją pewne geny odgrywające rolę w determinowaniu koloru włosów. Na przykład allel włosów brązowych jest dominujący, natomiast allel włosów blond – recesywny.

W ujęciu ogólnym, ciemniejsze kolory włosów uwidaczniają się dzięki genom dominującym, a jasne kolory to geny recesywne. Na przykład jeśli włosy ojca są brązowe i nie ma on żadnych jasnowłosych przodków czy krewnych, natomiast matka dziecka jest blondynką, to dziecko najprawdopodobniej będzie miało ciemne włosy.

Dzieje się tak ponieważ kolor włosów ojca jest w tym przypadku dominujący, natomiast kolor włosów matki jest recesywny. Kombinacja tych dwóch zestawów DNA może dać dosłownie nieskończoną liczbę możliwych efektów. Dzięki postępom w nauce mamy obecnie możliwość przewidzenia pewnych cech wyglądu dziecka na podstawie recesywnych i dominujących genów, które odziedziczy ono po rodzicach.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.