Imiona. Przykład 10 imion dla chłopców oraz ich znaczenie

Imiona. Przykład 10 imion dla chłopców oraz ich znaczenie
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 19 grudnia, 2018

Czy oczekujesz na przyjście miłości swojego życia w ciągu najbliższych kilku miesięcy? Jeśli nadal nie możesz się zdecydować jak nazwać maluszka, w tym artykule znajdziesz przykładowe imiona dla chłopców.

Kiedy dowiadujesz się, że będziesz mieć dziecko, jedną z pierwszych rzeczy o których myślisz jest właśnie to. Jak wiadomo każdy stara się wziąć udział w wyborze a Ty szybko zostajesz otoczona niezliczonymi sugestiami. Należy jednak pamiętać, że przywilej wyboru należy wyłącznie do rodziców. Poniżej znajdziesz imiona i ich znaczenia.


Ta decyzja może być również wyzwaniem. Podczas gdy niektórzy rodzice decydują się na przestrzeganie rodzinnych tradycji, inni są bardziej skłonni nadawać popularne imiona.

Inni natomiast chcą się wyróżnić i wybrać coś niecodziennego. Jeśli jesteś w tej ostatniej grupie, oto lista 10 bardzo oryginalnych imion dla chłopców.

Imiona dla chłopców:

1. Agni

Imię Agni ma swoje korzenie w sanskrycie, głównym języku hinduizmu a oznacza ogień. Odnosi się także do jednego z głównych bogów hinduizmu – Pana ognia, Ofiary i Boskiej Wiedzy.

2. Igor

Korzenie imienia są skandynawskie. Etymologicznie rzecz biorąc imię Igor pochodzi od wyrazów Ing i warr. Jest to związane z ideą płodności w mitologii skandynawskiej, reprezentowanej przez boga Ingvi.

Nazwa odnosi się do uczciwej osoby o dobrym charakterze, zawsze gotowej się uczyć i doskonalić. Ponadto ta osoba ceni lojalność i długotrwałe relacje.

3. Daire

Daire ma korzenie z Irlandii i oznacza “płodny“. Ci, którzy posiadają to imię, mają nieprzeciętną osobowość a nazwa Daire pojawia się często w irlandzkich legendach.

Co więcej osoby z tym imieniem są oryginalne, lojalne i oddane ludziom których kochają.

Dziecko na kanapie

4. Cosme

Imię to ma korzenie greckie. Pochodzi od słowa kosmos i oznacza piękno, harmonię, porządek. Jeśli chodzi o osobowość – wrażliwa dusza z instynktem obronnym.

Cosme lubi dużo dawać od siebie czułości ale i je przyjmować, zazwyczaj jest bardzo odpowiedzialny. Wyróżnia się lojalnością i szczerością.

5. Ian

Imię szkockiego pochodzenia oznaczające “Bóg jest miłosierny”. Ian jest gaelicką pochodną hebrajskiego imienia “Yohanan”. Jego angielskim odpowiednikiem jest John, co wyjaśnia religijne powiązanie.

Imię to odnosi się do osoby o ogromnej wierze. Nie lubi ona kłamać i jest godna zaufania. Osoby te są cnotliwe i wszechstronne, wykonują swoją pracę z pasją.

Mają dobre relacje z innymi, ponieważ są pozytywne i godne zaufania. Wolą poważne relacje, które są troskliwe i długotrwałe. Inni często cenią ich za szczerość i lojalność.

6. Kamal

Podobnie jak Agni nazwa ta pochodzi również z języka sanskryckiego. Jego znaczenie to “kwiat lotosu” i jest związane z hinduizmem – w buddyzmie roślina związana z czystością.

Ludzie o imieniu Kamal są oryginalni i nieco nieśmiali. Mogą wydawać się odlegli lub niewrażliwi, lecz gdy nabiorą pewności siebie potrafią być bardzo przyjaźnie nastawieni i koleżeńscy.

Jednocześnie są to osoby wesołe i nieskomplikowane. Jednak mogą one czasem wydawać się nieobecni i zamyśleni.

“Przywilej wyboru imienia dziecka należy wyłącznie do rodziców”.

7. Bittor

Imię jest odmianą tradycyjnego Wiktora, który pochodzi od Basków i oznacza “zdobywca”. Jest to bardzo oryginalna i efektowna nazwa. W rzeczywistości jest to numer 100 na liście najpopularniejszych imion.

Znaczenie Bittora odnosi się do planety Jowisz. Chłopcy mają tendencję do bycia kreatywnymi, bardzo ekspresyjnymi i cieszącymi się życiem. Cenią rodzinę i społeczność a także nieustannie się rozwijają zwłaszcza pracując z innymi.

8. Goran

Nazwa Goran pochodzi z Chorwacji i oznacza “człowiek górski”. W rezultacie Goran kojarzy się z naturą i wolnością.

Ludzie o imieniu Goran cieszą się spokojnym i relaksującym życiem oraz pragną analizować świat dookoła.

Dzieci o tym imieniu są pewne siebie i zdobywają zaufanie innych. Nie da się ukryć, że są również inteligentni, wydają się być szczęśliwi i dowcipni. Co więcej zwykle są dobrymi przywódcami i posiadają dar perswazji.

9. Orion

Orion ma swoje korzenie ze starożytnej Grecji. Zgodnie z mitologią był on olbrzymim synem Posejdona.

Chociaż jest to mało spotykane imię dla dziecka, wielu szybko uzna ją za ciekawy pomysł.

Osoby noszące imię Orion znane są ze swojej wrażliwości, intuicji i pogody ducha. Wyróżniają się spokojnością, życzliwością i empatią. Co więcej uwielbiają podróżować, są żądni przygód i cenią wolność. W rezultacie mogą czasami wydawać się zmienne w odniesieniu do swoich celów.

Chłopiec z plecakiem

10. Zale

Kolejne imię pochodzenia greckiego. Zale oznacza “siłę morza”. Może to być jedno z najbardziej oryginalnych pomysłów z tej listy, używane zarówno dla chłopców jak i dziewcząt.

Ta nazwa jest często związana z męskością, siłą i wiarą we własne możliwości. Ponadto odnosi się do osoby o przedsiębiorczej i odważnej osobowości. Te dzieci są często aktywne i pomysłowe.

Nie da się ukryć, że są oni naturalnie urodzonymi przywódcami, choć czasem mogą stać się autorytarni. Jednak nie są one samolubne i bawią się uczuciami innych.

Jeśli szukasz oryginalnej i nietypowej nazwy dla swojego syna, jesteśmy pewni że ta lista zapewniła Ci dużą inspirację.

Jeśli chcesz aby Twoje dziecko wyróżniało się z powodu swojego imienia, przedyskutuj tę opcję ze swoim partnerem i wybierzcie według Was najlepsze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Krawczyk, M. J., Dydejczyk, A., & Kułakowski, K. (2014). The Simmel effect and babies’ names. Physica A: Statistical Mechanics and Its Applications. https://doi.org/10.1016/j.physa.2013.10.018
  • Barucca, P., Rocchi, J., Marinari, E., Parisi, G., & Ricci-Tersenghi, F. (2015). Cross-correlations of American baby names. Proceedings of the National Academy of Sciences. https://doi.org/10.1073/pnas.1507143112
  • Xi, N., Zhang, Z. K., Zhang, Y. C., Ge, Z., She, L., & Zhang, K. (2014). Cultural evolution: The case of babies’ first names. Physica A: Statistical Mechanics and Its Applications. https://doi.org/10.1016/j.physa.2014.03.042

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.