Twoje dziecko późno chodzi spać? Oto konsekwencje

Twoje dziecko późno chodzi spać? Oto konsekwencje
Ana Couñago

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

„Idź spać, albo nie urośniesz!” to jeden z najpoważniejszych zwrotów slyszanych w dzieciństwie. Używają go kolejne pokolenia dorosłych, którzy próbują zmusić swoje dzieci, by wcześnie położyły się spać. A jakie są prawdziwe konsekwencje tego, że Twoje dziecko późno chodzi spać?

W tym artykule opowiemy o zaskakujących wnioskach płynących z badań dotyczących snu, które pokazują, że jeśli Twoje dziecko późno chodzi spać, jest bardziej podatne na wiele zaburzeń. Bez wątpienia jest to kontrowersyjna teoria. Niemniej spójrzmy, co na ten temat mówią badania.

Twoje dziecko późno chodzi spać – co na to nauka?

Czy jesteś jedną z tych matek, który zwykle spóźniają się z kładzeniem swoich dzieci spać? Być może bez względu na to, jak bardzo starasz się przestrzegać ścisłej wieczornej rutyny Twoje dziecko późno chodzi spać. Jeśli tak jest, to najprawdopodobniej porannemu wstawaniu towarzyszą typowe jęki i marudzenie.

Nowe i kontrowersyjne badanie na ten temat wskazuje, że jeśli dziecko późno chodzi spać, ma to wpływ na jego wzrost i rozwój. Takie są wnioski znanego pediatry-psychiatry, dr José Ferreiry Belisario.

Według badań, które przeprowadził ten wybitny lekarz, zmiany w naszych nawykach i stylu życia mają bezpośredni wpływ na przyszłość naszych dzieci. W rzeczywistości mogą prowadzić do problemów, takich jak trudności z utrzymaniem koncentracji, zwiększony niepokój i różne inne zaburzenia.

To, że dziecko późno chodzi spać jest dziś powszechne. Późno, czyli po 22. Według raportu doktora Belisario rodziny często trafiają do lekarzy z powodu różnych konsekwencji tego nawyku.

Dziewczynka ma kolorowy sen

Co zrobić, gdy dziecko późno chodzi spać?

Chociaż istnieją pewne schematy dotyczące snu, które można zmienić musimy zrozumieć, że wiąże się to z całkowitą zmianą nawyków całej rodziny. Maluchy są mniej skłonne do położenia się spać, gdy reszta domowników wciąż jest na nogach. Z tego powodu specjaliści zalecają, aby przygotować się do snu i wyłączyć światła.

Inny sposób to unikanie używania białego światła. Lepiej wybierać żółte światło. Najlepiej w całym domu, ale jeśli to niemożliwe – przynajmniej w sypialni. Żółte światło ma ciepły odcień, który jest bardziej relaksujący i pomaga zasnąć.

Według dr Belisario pozostawienie włączonych urządzeń elektronicznych, takich jak telefony czy iPady, również nie jest dobrym pomysłem. Według niego są to prawdziwi złoczyńcy naszych wieczornych nawyków, budzący nas w środku nocy.

Dziecko późno chodzi spać - konsekwencje


Co złego się dzieje, gdy dziecko późno chodzi spać?

Według wielu badań naukowych dzieci muszą wcześnie kłaść się spać z jednego podstawowego powodu. U większości ludzi hormony wzrostu zaczynają działać około godziny 12:30, ale tylko w czwartej fazie snu.

Oznacza to, że jeśli Twoje dziecko późno chodzi spać, to znaczy o 10 lub 11 wieczorem lub nawet później, ten hormon będzie miał znacznie mniej czasu na działanie, co negatywnie wpłynie na wzrost dziecka.

Aby przeprowadzić to badanie, naukowcy porównali skany mózgów dzieci, które chodziły spać wcześnie z obrazami dzieci, które późno zasypiały. Te same dzieci przystąpiły do ​​testu matematycznego. Pierwsza grupa zdobyła dobre wyniki, a druga poradziła sobie dobrze tylko na jednej małej części testu.

Naukowcy zasugerowali, że dzieci, które śpią mniej lub gorzej mają problemy z zapamiętaniem tego, czego się nauczyły. Co więcej, badacze twierdzą, że u dzieci, które śpią odpowiednio długo istnieje mniejsze prawdopodobieństwem zachorowania na choroby, takie jak choroba Alzheimera.

Specjaliści w dziedzinie psychiatrii dziecięcej podkreślają, że każdy może zmniejszyć ryzyko i opóźnić wystąpienie tej choroby poprzez zadbanie o dobry jakościowo sen i ćwiczenia fizyczne. „Im więcej, tym lepiej” – mówi doktor Belisario, podkreślając także, że rodzice powinni zadbać, aby dzieci zaczęły uprawiać sport od najmłodszych lat.

Bez wątpienia jest to badanie, które wywołuje fale kontrowersji. Kwestia ta jest przedmiotem debaty i, jak zawsze, opinie są podzielone. Więc my na Jesteś Mamą chcemy wiedzieć, jaka jest Twoja opinia na ten temat. Czy Twoje dziecko późno chodzi spać?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.