Ćwiczenia medytacyjne dla dzieci - poznaj najciekawsze z nich!

Dzisiaj porozmawiamy o niektórych ćwiczeniach medytacyjnych dla dzieci, które pomogą im lepiej zasnąć po wspólnym spędzaniu czasu.
Ćwiczenia medytacyjne dla dzieci - poznaj najciekawsze z nich!
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

W dzisiejszych czasach dzieci są bombardowane nadmiarem aktywności, ekranami, mnóstwem informacji… Ich życie jest zajęte i możesz w to wierzyć lub nie, ale maluchy też mogą doświadczać stresu. Zatem ćwiczenia medytacyjne dla dzieci mogą pomóc złagodzić te niekorzystne objawy.

Jednym z najbardziej typowych sposobów, na jaki rodzice zauważają oznaki stresu, depresji lub lęku, jest obserwowanie, czy ich dziecko ma trudności z zasypianiem. Inne oznaki stresu u dzieci to bóle głowy, brzucha i nadpobudliwość. Dlatego rozwiązaniem mogą być ćwiczenia medytacyjne dla dzieci.

Bardzo skutecznym sposobem pomagania maluchom w radzeniu sobie ze stresem  jest medytacja. Może ona zapobiegać stresowi u dzieci i pomóc złagodzić jego objawy u tych, które się z nim borykają.

To także wspaniały sposób, aby pomóc maluchom odprężyć się i zrelaksować po długim dniu, co zapewni im spokojny sen. Nie musisz sam mieć doświadczenia z medytacją, aby pomóc dziecku w jej rozpoczęciu. Oto kilka sposobów na rozpoczęcie.

Ćwiczenia medytacyjne dla dzieci

Matka medytująca na kanapie z córką i synem.

Zajęcia jogi dla dzieci

Jeśli Twoje dziecko lubi się ruszać, joga może być dobrym sposobem na poznanie podstaw medytacji. W świecie zachodnim joga jest przede wszystkim źródłem ćwiczeń fizycznych.

Jednak jej zastosowaniem (tysiące lat temu) były ćwiczenia medytacyjne dla dzieci i dorosłych. Nawet dziś większość zajęć jogi dla dzieci obejmuje również czas na relaks i medytację.

Nauczanie uważności w szkole

Praktyki uważności oferują małym dzieciom narzędzia do uspokojenia ciała, zrelaksowania umysłu i pomocy w radzeniu sobie z myślami.

Medytacje uważności często skupiają się przede wszystkim na oddechu. Dzieci uczą się zwracać uwagę na oddech, gdy ich myśli zaczynają wędrować. To nie tylko pomaga dzieciom się zrelaksować, ale także pomaga im lepiej skoncentrować się w szkole.

Głębokie oddychanie

Głębokie oddychanie to świetna technika, której dziecko powinno się nauczyć. Oddychanie jest dla nas naturalne i pomaga nam regulować działanie organizmu na wiele sposobów. Kiedy dziecko staje się nerwowe, niespokojne lub zestresowane, głębokie oddychanie może pomóc mu odzyskać równowagę.

Ucząc go głębokiego oddychania w domu, możesz pomóc mu pamiętać o używaniu tej techniki w trudnych porach dnia. Na początek musisz skupić się na samym tylko oddychaniu. Porozmawiaj o częściach ciała, w których możesz je wyczuć. Nos? Gardło? Klatka piersiowa? Brzuch? Poproś dziecko, aby opowiedziało Ci o tym podczas oddychania.

Zrób wdech na trzy sekundy, wstrzymaj oddech na kolejne trzy sekundy, zrób wydech przez kolejne trzy sekundy i zatrzymaj się na kolejne trzy sekundy, aż zaczniesz od nowa.

Kiedy ćwiczysz tę technikę przez jakiś czas, możesz wydłużać kolejne sekwencje oraz oddychać coraz głębiej. Ta technika jest bardzo dobra zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, które mają problemy z zasypianiem. Za każdym razem, gdy umysł wędruje (a tak będzie), możesz ponownie skupić się na liczeniu i oddychaniu.

Mantry w medytacji

Możesz ćwiczyć wypowiadanie mantr z dzieckiem. W tym sensie powtarzanie tej samej mantry, którą zarówno Ty, jak i Twoje dziecko uważacie za ważne, może również pomóc dziecku medytować. Przećwicz frazę i dostosuj ją tak, aby była łatwa do powiedzenia; niech Twoje dziecko powtórzy ją z zamkniętymi oczami.

Dziecko śpiące obok projektora gwiazd.

Oto kilka przykładów działających mantr:

  • Kocham swoje życie, a życie kocha mnie.
  • Zawsze jestem kochana, a miłość przychodzi mi łatwo.
  • Moje serce jest pełne miłości i kocham siebie ponad wszystko.
  • Odpuszczam to, co mi nie odpowiada.
  • Jestem wdzięczna za…
  • Świat jest bezpiecznym miejscem, a mój dom tym bardziej.
  • Mam wszystko, czego potrzebuję i potrafię o siebie zadbać.
  • Moje ciało jest zdrowe, a umysł silny.

Ćwiczenia medytacyjne dla dzieci zapewniające dobry sen

Ćwiczenia medytacyjne dla dzieci przed snem są bardzo pomocne w uspokojeniu układu nerwowego i obniżeniu poziomu hormonów stresu u dziecka. Ogólnie rzecz biorąc, dziecko może medytować przez liczbę minut odpowiadającą jego wiekowi. Jeśli jednak medytacja sprawi, że Twoje dziecko się odpręży, może trwać ona dłużej, co ułatwi mu przejście do etapu snu.

Aby to osiągnąć, musisz zapewnić spokojne i spokojne otoczenie w sypialni swojego dziecka, z delikatnym oświetleniem, delikatną muzyką, a nawet aromaterapią. Możesz nawet użyć aplikacji do medytacji z przewodnikiem. Gdy Twoje dziecko nauczy się relaksować umysł i ciało, znacznie łatwiej będzie mu zasypiać i odpoczywać.

Jak widzisz, istnieją różne sposoby medytacji. Możesz wybrać ten, który najlepiej odpowiada potrzebom i możliwościom Twoich dzieci. Na co czekasz, aby wprowadzić to w życie?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • López González, L. (2015) Meditación para niños. Editorial: Plataforma actual.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.