Czas wolny spędzony w domu z rodziną: nie rób nic!

Kiedy spędzasz dużo czasu w domu z rodziną, nie czuj się źle, jeśli po prostu nie chcesz nic robić. To nie jest wyścig o to, kto może być najbardziej produktywny w swoim czasie.
Czas wolny spędzony w domu z rodziną: nie rób nic!

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2021

Wydaje się, że wciąż zewsząd nakładana jest duża presja na rodziców, aby wykorzystywali czas wolny spędzany w domu z rodziną na dodatkowe zajęcia. Ale dzisiaj jesteśmy tutaj, aby powiedzieć Ci, że lepiej nic nie robić!

Odłączanie się i pozwalanie sobie na relaks również tworzy emocjonalne połączenie w Twojej rodzinie. Ważne jest zatem to, aby do tego zachęcać. Tak więc, jeśli stresujesz się, aby jak najlepiej wykorzystać swój czas wolny, chcemy pomóc Ci się odprężyć.

Miliony rodziców na całym świecie odczuwają presję. Organizowanie prac domowych, zajęć, gier, specjalnych posiłków do gotowania z dziećmi, niekończących się prac ręcznych, rodzinnych sesji treningowych, eksperymentów naukowych…

Być może w pogoni za produktywnością poświęciłaś również czas na reorganizację pokoju zabaw dziecka? A może odkurzyłaś stare fiszki i gry edukacyjne i zarejestrowałaś się na kilkunastu platformach edukacyjnych? Jeśli to wszystko brzmi znajomo, możesz być pewien, że nie jesteś sama. I prawdopodobnie jesteś już wyczerpana.

Kilka przemyśleń na temat tego, jak spędzać czas wolny w domu z rodziną

Kiedy masz dodatkowy czas wolny w domu z rodziną, być może posunęłaś się jeszcze dalej i starasz się zadbać o swoje zdrowie psychiczne za pomocą puzzli i kolorowanek. A może myślisz, że powinnaś wykorzystać ten czas na zajęcia online lub nauczenie dziecka czegoś nowego.

Być może także następujące myśli przeszły przez Twój umysł, gdy dystansowałaś się społecznie w trakcie ostatniego roku:

  • „Może w końcu uda mi się zastosować siedmiostopniową codzienną pielęgnację skóry”.

Czas spędzony w domu z rodziną: nie rób nic

  • „Gdzie mam stworzyć swój domowy obszar treningowy?”.
  • “O tak! Teraz mogę wreszcie uporządkować tysiące zdjęć, które mam na swoim komputerze, a które spowalniają jego działanie!”
  • „Mogę teraz przeczytać tyle książek! Od czego mam zacząć?”
  • „To idealny czas, aby skoncentrować się na prawdziwym wytrenowaniu mojego psa tak, aby przestał szczekać za każdym razem, gdy przechodzi obok sąsiad!”.
  • „Zastanawiam się, na jaki kolor pomalować łazienkę?”
  • „Mój dwulatek będzie umiał korzystać z nocnika, zanim to się skończy!”

Naprawdę, nie ma nic złego w myśleniu w ten sposób. Jeśli jesteś osobą zorientowaną na cel i lepiej funkcjonujesz z celami, strukturami i ograniczeniami w ciągu tygodnia, to w porządku. Ale już po jednym dniu pracy w domu, podczas nauczania dzieci w domu, prawdopodobnie czułaś się, jakbyś robiła coś złego.

Jeśli nie udało Ci się odhaczyć wszystkich celów na dany dzień, nie ma powodu do poczucia winy. To powszechne uczucie, gdy nie zrobiłaś nic więcej w wolnym czasie i czujesz, że Twój dzień był stracony. Może zaczynasz zdawać sobie sprawę, że Twoje marzenie o przekształceniu kwarantanny w całoroczny obóz szkoleniowy było trochę przesadzone?

Jeśli tak, dobrym pomysłem może być ponowne przemyślenie swoich celów i pozwolenie sobie na nicnierobienie.

Nie ma nic złego w tym, że nic nie robisz w wolnym czasie!

Czas dać sobie pozwolenie na przetrwanie i cieszenie się tym czasem z rodziną. Wszystkie te inne plany mogą poczekać. Aby zmierzyć swój sukces, musisz zmierzyć swoje szczęście. Nie ma potrzeby spędzania wielu godzin z dziećmi na wykonywaniu prac domowych, robieniu prac ręcznych i pieczeniu ciasteczek, aby czuć, że robisz to dobrze.

Ważne jest również, aby czasami po prostu siedzieć i nic nie robić. Twoja wartość nie zależy od Twoich osiągnięć. Skoncentruj się na prostych rzeczach… czy Twoje dzieci są bezpieczne? Czy czują się kochane?

Jeśli naprawdę chcesz posprzątać szafę swojego dziecka, zrób to. Ale jeśli wszystko, co chcesz zrobić, to paść do łóżka, gdy tylko Twoje dzieci zasną, to też jest w porządku.

Ojciec z córką

Ponieważ kiedy ten czas wywołujący niepokój się skończy, wszystko, co powinnaś pokazać światu, to to, że Twoja rodzina jest bezpieczna i szczęśliwa. Nawet jeśli Twoje dzieci nie ukończyły każdego zadania, Twoje pomysły na rzemiosło okazały się klapą, a Ty sama nie miałaś odwagi na skosztowanie tego, co wyszło Wam ze wspólnego gotowania.

A może, kiedy wszystko wróci do normy, spojrzysz wstecz na ten czas jako na coś wyjątkowego. Zanim się zorientujesz, wrócisz do codziennych zajęć pozalekcyjnych, pakowania obiadów i prasowania ubrań. A może zatęsknisz za chwilą, kiedy nie możesz nic zrobić poza spędzaniem czasu w domu z tymi, których kochasz.

Twoje dzieci potrzebują Cię w czasie wolnym

Tak to prawda. To, czego potrzebują Twoje dzieci, aby cieszyć się wolnym czasem, to spędzić go z Tobą. Nie muszą wykonywać zadań i zdobywać celów. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić z tym, co masz w domu. I nie muszą one spędzać każdej sekundy każdego dnia na wykonywaniu narzuconych im czynności.

Może chcą się zdrzemnąć lub spędzić popołudnie oglądając filmy z Tobą na kanapie. A może po prostu chcą się bawić w chowanego?

Dni spędzone na kwarantannie to czas refleksji. Dlatego jako matka (lub ojciec) nie czuj się winną, jeśli nie zrobiłaś wszystkiego, co myślałaś, że osiągniesz w tym czasie. Nie czuj się źle, jeśli musisz zostawić niektóre projekty na później. Czy Twoja rodzina jest bezpieczna i szczęśliwa? Tylko to się liczy.

To może Cię zainteresować ...
Najlepsze pomysły na bycie zabawną mamą – poznaj je!
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Najlepsze pomysły na bycie zabawną mamą – poznaj je!

Opisane przez nas dzisiaj pomysły na bycie zabawną mamą zapewnią ci wspaniałe chwile spędzone z dziećmi. Teraz pora wprowadzić je w życie.


Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.