Jak spakować plecak dziecka przed wyjazdem na obóz?

Dobrze przygotowany plecak na obóz to podstawa, jeśli chcesz, by Twoje dziecko mogło w pełni rozkoszować się wyjazdem. Dzisiaj omówimy podstawy związane z prawidłowym spakowaniem takiego plecaka.
Jak spakować plecak dziecka przed wyjazdem na obóz?
Azucena Fernández

Napisane i zweryfikowane przez nauczycielka Azucena Fernández.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Obóz letni jest atrakcyjnym i korzystnym doświadczeniem dla każdego w zasadzie dziecka. A jedną z ważniejszych rzeczy, której każdy rodzic musi się nauczyć w takim przypadku, jest to, jak poprawnie przygotować i spakować plecak dziecka przed wyjazdem na obóz.

Co Twoje dziecko powinno koniecznie zabrać na taki wyjazd na obóz? Co powinieneś raczej zostawić w domu? Kto powinien być odpowiedzialny za plecak i jego pakowanie? To tylko kilka pytań, na które dzisiaj pomożemy Ci uzyskać odpowiedź.

W naszym dzisiejszym artykule przyjrzymy się wszystkim aspektom takiego pakowania, o których należy pamiętać. W ten sposób będziesz mógł z łatwością zapamiętać te porady, aby uwzględnić wszystkie niezbędne elementy bez zbędnego rozpakowywania i ponownego pakowania plecaka, jakie Twoje dziecko zabierze ze sobą na swój pierwszy w życiu obóz.

Przecież dobrze przygotowany plecak na obóz to podstawa, jeśli chcesz, by Twoje dziecko mogło w pełni rozkoszować się wyjazdem. Dzisiaj omówimy podstawy związane z prawidłowym spakowaniem takiego plecaka. Zapraszamy zatem do lektury!

Zanim zaczniesz pakować plecak, poznaj dobrze obóz i jego specyficzne wymogi

Przede wszystkim musisz przeprowadzić wstępne zbieranie informacji dotyczące samego obozu. Musisz w ten sposób poznać jego cechy charakterystyczne lub miejsce docelowe, klimat i jakie rodzaje aktywności będą częścią programu obozowania.

Na przykład będziesz chciał wiedzieć, czy będzie tam dostępny basen lub kąpiel w rzece, czy też jeziorze. Czy będą planowane jakieś dłuższe wędrówki, czy obóz będzie w lesie, czy też na łące lub pustyni i tak dalej. I oczywiście musisz wiedzieć, przez ile dni Twoja pociecha będzie na nim przebywać.

Dzieci na obozie

Zwykle sama firma lub instytucja organizująca taki obóz dostarczy Ci listę określonych przedmiotów, których Twoje dziecko będzie potrzebować w trakcie pobytu. Często wykaz taki obejmuje elementy podstawowe, jak śpiwór, przenośny materac lub karimatę, latarkę i tego typu rzeczy.

Po uzyskaniu tych informacji możesz wybrać na ich podstawie odpowiedni rodzaj plecaka. Najlepsze plecaki dla dzieci to te, które są jednocześnie lekkie i mają kółka ułatwiające transport.

Jednak ta opcja może nie być szczególnie wygodna, jeśli Twoje dziecko będzie musiało pokonać pieszo dłuższy odcinek w trudnym terenie ze swoim plecakiem. W takim przypadku poszukaj czegoś, co będzie wygodne w noszeniu i łatwe do założenia na plecy.

Oczywiście upewnij się, że wybrany przez Ciebie plecak jest czysty, wytrzymały (najlepiej, żeby był też wodoodporny) i w dobrym stanie.

Lista rzeczy, które należy spakować do plecaka dziecku przed wyjazdem na obóz

Ta lista ma fundamentalne znaczenie dla upewnienia się, że nie zapomnisz zapakować niczego istotnego dla swojej pociechy. Poniżej znajdziesz ogólną listę, której możesz użyć jako przewodnika na temat tego, jak prawidłowo zapakować plecak dziecka na obóz.

Pamiętaj także o wszelkich niezbędnych dostosowaniach bagażu dziecka, biorąc pod uwagę klimat i czas trwania obozu. Na przykład, jeśli jest na nim dostępny basen lub jezioro do pływania, musisz dodać strój kąpielowy, ręcznik plażowy i klapki do swojej listy.

A co powinno się na niej znaleźć obowiązkowo?

 • Czapka zapewniająca ochronę przed słońcem.
 • Bawełniane skarpetki i buty, które są wygodne do chodzenia.
 • Śpiwór i, w razie potrzeby, przenośny materac, prześcieradła, dodatkowe koce i poduszka.
 • Kosmetyczka z podstawowymi artykułami higienicznymi (szampon, mydło, szczoteczka do zębów, pasta do zębów, grzebień lub szczoteczka, krem ​​przeciwsłoneczny o wysokim wskaźniku SPF, balsam do ciała, szminka ochronna do ust i spray na ukąszenia owadów).
 • Ręcznik kąpielowy.
 • Piżama.
 • Dane kontaktowe w nagłych wypadkach (w tym numery telefonu do domu, pracy i numer telefonu komórkowego do rodziców lub prawnych opiekunów).
 • Informacje o ubezpieczeniu zdrowotnym.

Jeśli Twoje dziecko cierpi na jakąkolwiek chorobę lub wszelkiego rodzaju dolegliwości zdrowotne, powinieneś dołączyć stosowne informacje na ten temat. Takie jak na przykład:

 • Zażywane leki, w tym instrukcje dotyczące dawkowania i podawania.
 • Szczególne potrzeby dziecka w zakresie opieki (ograniczenia dietetyczne i tym podobne.).
 • Zajęcia, w których Twoje dziecko nie może uczestniczyć lub wymaga pewnych zabiegów dodatkowych (agorafobia, klaustrofobia, lęk wysokości i tak dalej).
 • Jak reagować w nagłych przypadkach, jakie są typowe objawy dolegliwości dziecka itp.

Jakie ubrania zapakować w plecak dziecka na obóz?

Cała odzież, jaką zapakujesz dziecku w plecak, z jakim wyślesz je na obóz, musi być wygodna i odporna na warunki panujące na tym wyjeździe. Upewnij się także, że łatwo jest ją założyć i zdjąć oraz że szybko wysycha.

Wakacje na obozie

Dżinsy i inne ubrania wykonane z bawełny to najlepsza opcja. Zapakuj jeden zestaw odzieży na każdy dzień, a także co najmniej 2 dodatkowe zestawy.

Nie zapomnij odpowiednio oznakować odzieży, obuwia, produktów higienicznych i innych artykułów osobistych Twojego dziecka. Obejmuje to latarki, butelki z wodą, okulary przeciwsłoneczne itp. Mimo że doradcy obozowi będą na miejscu, aby pomóc, umieszczenie imienia dziecka na wszystkim zapobiega zagubieniu rzeczy i ewentualnym pomyłkom.

Kto powinien być odpowiedzialny za pakowanie plecaka?

Na jeden lub dwa dni przed rozpoczęciem obozu (w zależności od tego, jak niespokojne są Twoje dzieci) powinieneś zacząć pakować plecak. Zaangażuj swoje dzieci w to zadanie tak bardzo, jak to tylko możliwe. Pozwól im odhaczać kolejne przedmioty z listy, umieszczając je w plecaku przeznaczonym na obozowy wyjazd.

Co więcej, możesz poświęcić trochę czasu na rozmowę o najlepszym sposobie pakowania wszystkiego, co potrzebne. Na przykład, jakie rzeczy będzie najpierw potrzebne dziecku?

Są to te wszystkie rzeczy, które powinny znaleźć się na samej górze, aby były łatwo dostępne. Jeśli plecak Twojego dziecka ma kilka kieszeni, możesz zdecydować, jakie przedmioty powinny się znaleźć w każdej z nich.

Ważne jest także to, aby dziecko nauczyło się pakowania swojego plecaka na własną rękę. Pomoże mu to lepiej zrozumieć, co zabiera ze sobą, które przedmioty należą do niego i gdzie je może znaleźć.

Jeśli Twoje dzieci są na tyle duże, aby jechać na obóz, to są także w stanie doskonale spakować swoje torby samodzielnie lub przynajmniej aktywnie uczestniczyć w tym procesie. Z biegiem lat bez wątpienia zauważysz, o ile lepiej sobie z tym radzą.

Możesz oczywiście być obecny w procesie pakowania się przez dziecko do plecaka i w razie potrzeby udzielić mu pomocy. Na przykład możesz zaoferować sugestie dotyczące odpowiedniej organizacji rzeczy i upewnić się, że nic nie zostanie zapomniane.

Pozwalając dzieciom pakować własny plecak, uczysz je w ten sposób odpowiedzialności i dbania o swoje rzeczy. Co więcej, kiedy nadejdzie czas powrotu do domu, będą one mogły same zapakować swoje rzeczy na drogę powrotną, bez pomocy ze strony opiekuna obozu.

To może Cię zainteresować ...
Podróże od najmłodszych lat i wynikające z nich korzyści
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Podróże od najmłodszych lat i wynikające z nich korzyści

Podróże, zwłaszcza te zapoczątkowane od najmłodszych lat całkowicie przyczyniają się do zmiany życia młodego człowieka. Poznawanie nowych kultur i ... • Colin Towell. (2018). Manual de supervivencia: habilidades para la aventura en exteriores. Blume.

Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.