Mitologiczne imiona dla chłopców: 18 propozycji

Dla wielu rodziców spodziewających się dziecka wybór imienia jest trudnym zadaniem. Musicie rozważyć mnóstwo opcji i zbadać dokładnie pochodzenie i znaczenie każdego imienia, które się Wam podoba. 
Mitologiczne imiona dla chłopców: 18 propozycji
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Pomyśl tylko ile jest pomysłów na imię dla dziecka! Wybór może Ci się wydawać trudny i przytłaczający. Jak wybrać oryginalne imię dla synka? Rozważ mitologiczne imiona dla chłopców. To ciekawa i różnorodna kategoria pięknych imion! Na pewno znajdziesz wśród nich inspirację.

Mitologiczne imiona dla chłopców niosą ze sobą tradycję ważnych historii. Niezależnie od tego czy osobiście jesteś fanką mitów i legend, takie imię na pewno będzie się dobrze kojarzyło i przywodziło na myśl bogate dziedzictwo kulturowe.

Pamiętaj o tym, że wybór imienia dla dziecka to podróż która robi się ciekawsza wraz z upływem czasu. W tym kontekście, ciekawość i dociekliwość to Twoi najlepsi sprzymierzeńcy.

Nie zapominaj także o tym, że wybór imienia dla dziecka wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Musisz znaleźć złoty środek pomiędzy rozsądkiem i wyjątkowością.

Mitologiczne imiona dla chłopców są oryginalne i nigdy nie wychodzą z mody. Imiona te odnoszą się do ponadczasowych, legendarnych historii przygód, bohaterstwa i miłości. Z tego właśnie powodu mitologiczne imiona dla chłopców niosą w sobie niepowtarzalną iskierkę.

Mitologiczne imiona dla chłopców

1. Feniks

Feniks to legendarny nieśmiertelny ptak. Jest on w stanie odrodzić się z popiołu co 500 lat. Mówi się, że feniks to szlachetne, prawe i majestatyczne zwierzę. To właśnie z tego powodu był on inspiracją dla pierwszych wielkich cywilizacji. Feniks pojawia się nawet w arabskiej mitologii.

Imię feniksa niesie w sobie wielką moc duchową. Jeśli je wybierzesz, na pewno nada Twojemu synkowi szczególnego charakteru. Ważne jest też to, że feniks wiąże się z bogiem nieba oraz – oczywiście – z płomieniam i ogniem. Dzięki swojej bogatej, wielobarwnej historii, imię to kojarzy się z niewyczerpanymi zasobami siły i energii witalnej.

2. Adonis

Piękne brzmienie tego imienia jest całkowicie zgodne z jego charakterem. Jak podaje mitologia grecka, Adonis był wyjątkowo przystojny. Jego uroda i czar sprawiły, że nawet Afrodyta i Persefona zabiegały i rywalizowały o jego uwagę i względy. Dzięki wpływom mitologii greckiej imię “Adonis” jest teraz symbolem męskiej urody i czaru.

3. Aleksander

Imię to bardzo często wybierają dla swoich synów ojcowie. Pochodzi ono od greckiego słowa “Alexandros”. Jego znaczenie opiera się o silne skojarzenia z bezpieczeństwem: Aleksander to obrońca ludzkości. Chłopcy noszący to imię są zazwyczaj bardzo niezależni, mają także wyraźne zdolności przywódcze.

4. Bastian

To imię o greckich korzeniach pochodzi od imienia “Sebastos”, które z kolei oznacza “poważany” i “szanowany”. Imię to niesie w sobie silny charakter – posłuchaj tylko jego brzmienia. Bastian to z pewnością wyjątkowe imię.

5. Apollo

Opisy tego greckiego boga opierają się bardzo często na podkreślaniu jego męskiej urody. Co więcej, Apollo to także bóg światła, dnia i słońca. Jest synem Zeusa i Leto. Jego imię oznacza dosłownie “ten, który umyka śmierci”.

6. Ulisses

Ulisses był królem wyspy Itaki i bohaterem mitologii greckieh. Dzieci noszące jego imię są zazwyczaj zdolne do poświęceń, skoncentrowane na detalach i bardzo uprzejme.

7. Damian

To imię greckiego pochodzenia oznacza dosłownie “ten, który oswaja”. Chłopcy noszący to imię są często uprzejmi, przyjaźni i bardzo cierpliwi.

Mitologiczne imiona dla chłopców mają szlachetne pochodzenie.

Mitologiczne imiona dla chłopców o silnej osobowości

8. Sylwan

Sylwan był mitologicznym obrońcą pól i granic. Chłopcy o tym imieniu zazwyczaj lubią kontakt z naturą i towarzystwo zwierząt.

9. Herkules

Harkules jest naprawdopodobniej najsłynniejszym bohaterem mitologicznym. To syn Zeusa i Tebas. Jest przystojnym i oczywiście wyjątkowo silnym i sprytnym śmiertelnikiem. Chłopcy noszący jego imię są zazwyczaj odważni i mają mnóstwo energii życiowej.

10. Angus

Angus to big miłości w mitologii celtyckiej. Kiedy śpiewał, sprawiał że pary zakochiwały się w sobie bez pamięci.

11. Balder

Balder to postać z mitologii nordyckiej. Jest bogiem niewinności, prawdy i światła. To nietypowe imię na pewno sprawi, że Twój synek będzie się wyróżniał spośród innych.

12. Colin

To imię greckiego pochodzenia oznacza dosłownie “silny jak niedźwiedź”. Dzieci które je noszą są często praktyczne, rzeczowe i twardo stąpające po ziemi, a ponadto mają mnóstwo energii która pozwala im na osiągnięcie celów.

13. Finn

Finn to bohater mitologii irlandzkiej. Uważany jest za tradycyjnego, legendarnego obrońcę kraju. Chłopcy noszący jego krótkie, eleganckie imię są zazwyczaj zdeterminowani, wytrwali i mają świetną intuicję.

14. Hektor

Hektor to wielki bohater mitologii greckiej i książę wyspy Itaki. Chłopcy o imieniu Hektor są zazwyczaj bardzo cierpliwi, uprzejmi, odważni i zaangażowani.

Kiedy Twój syn dorośnie, będziecie mogli wspólnie zgłębiać historie związane z jego imieniem.

15. Ares

Ares to grecki big wojny, z jego imieniem wiąże się więc nierozerwalnie silny charakter. W efekcie imię to niesie ze sobą niezależność, determinację i wrodzone zdolności przywódcze a także siłę i energię.

16. Tristan

Imię słynnego bohatera legendy o Tristanie i Izoldzie wiąże się z prawym rycerzem z arturiańskich legend. Ma łacińskie korzenie i oznacza dosłownie “ten, który nie okazuje swego smutku”.

Imię to jest wciąż bardzo popularne we Francji, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Zgodnie z jego pochodzeniem, chłopcy noszący je są zazwyczaj skupieni i wrażliwi.

17. Dylan

Mówi się, że imię to oznacza “syn morza”. Chłopcy którym nadano imię Dylan są zazwyczaj kreatywni i mają niespotykanie bujną wyobraźnię. Są też bardzo skupieni na nauce. Lubią także kiedy wszystkie ich plany i przedsięwzięcia kończą się powodzeniem.

18. Hermes

Hermes był synem Zeusa i bogini Mai. Pełnił ważną rolę boskiego posłańca. Chłopcy o tym imieniu są często szczerzy, przywiązujący uwagę do detali i pełni szacunku.

Jeśli podobają Ci się mitologiczne imiona dla chłopców, zbadaj koniecznie dogłębnie stojące za nimi mity, legendy i historie. Możesz odkrywać też z dorastającym synem kolejne fascynujące elementy historii pochodzenia jego imienia. Zobaczysz, że pociecha będzie dumna ze swojego wyjątkowego imienia i jego szlachetnych korzeni.

To może Cię zainteresować ...
Nietypowe imiona dla chłopców i ich znaczenie
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Nietypowe imiona dla chłopców i ich znaczenie

Nietypowe imiona dla chłopców stały się popularne w ostatnich latach. Bez wątpienia wyróżniają się spośród tradycyjnych, klasycznych imion. • Carvajal González, Helena (2012). San Olaf. Base de datos digital de Iconografía Medieval. Universidad Complutense de Madrid. En línea: https://www.ucm.es/bdiconografiamedieval/san-olaf
 • Díaz, C. (2018). Breve historia de la mitología nórdica. Nowtilus.
 • Fontan Barreiro, R. (1999). Diccionario de la mitologia mundial. Edaf S.A.
 • Graulich, M. (2020). No existe una mitología azteca. Estudios De Cultura Náhuatl60, 9–45. Recuperado a partir de https://nahuatl.historicas.unam.mx/index.php/ecn/article/view/78012
 • Grimal, P. (2008). Diccionario de mitología griega y romana. Grupo Planeta (GBS). Disponible en: https://atirolimpo.files.wordpress.com/2017/01/pierre-grimal-diccionario-de-la-mitologc3ada-griega-y-romana.pdf
 • Langer, J. (2015). Dicionário de mitologia nórdica: Símbolos, mitos e ritos. hedra.
 • Lincoln, B. (2014). Between history and myth: Stories of Harald fairhair and the founding of the state. University of Chicago Press.
 • Martínez-Pinna, J., & Nieto, J. M.-P. (2011). Las leyendas de fundación de Roma: de Eneas a Rómulo. Edicions Universitat Barcelona.
 • Mazagatos, A. V. (2020). Breve historia de la mitología egipcia. Nowtilus.
 • Monaghan, P. (2014). The encyclopedia of Celtic mythology and folklore. Chelsea House.
 • Morel, H. V., & Moral, J. D. (1987). Diccionario mitológico americano: dioses, razas, leyendas. Editorial Kier.
 • Tapia, J. (2020). Mitología Azteca: Un pueblo de leyenda. Plutón Ediciones X SL.

Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.