Wpływ księżyca na poród – prawda czy mit?

Z pewnością słyszałaś o tym, że księżyc reguluje przypływy i odpływy mórz, oraz że ma wpływ na nasze mózgi. Okazuje się, że naturalny satelita Ziemi ma wpływ także na decyzje podejmowane przez wiele kobiet z związku z ciążą.
Wpływ księżyca na poród – prawda czy mit?

Ostatnia aktualizacja: 26 lutego, 2019

Jaki jest wpływ księżyca na poród? Czy w ogóle istnieje? Wszyscy słyszeliśmy różne teorie na ten temat. Naturalny satelita Ziemi inspiruje ludzi do analizy swojego wpływu na nasze ciała i środowisko – w tym również na poród.

Już od czasów starożytnych ludzie kojarzyli kobiecy cykl miesięczny z cyklem księżycowym. Oba trwają 28 dni. W przeszłości owulację kojarzono z księżycem w pełni a menstruację z księżycem w nowiu. Kobiety, u których cykl przebiegał odwrotnie w stosunku do faz księżyca podejrzewano o czary.

Więcej dzieci rodzi się w trakcie pełni. Czy to przypadek? Czy może jednak wpływ księżyca na poród jest realny? Wiele osób wierzy też, że pełnia księżyca gwarantuje szybszy i łatwiejszy poród.

I choć nie istnieją naukowe dowody na to, że to księżyc ma bezpośredni wpływ na te zjawiska, tradycja i osoby zainteresowane związkiem człowieka z naturą wciąż badają związek faz księżyca z narodzinami dzieci.

Dlaczego tak wiele osób wierzy we wpływ księżyca na poród?

Od momentu w którym Izaak Newton ogłosił w 1687 roku swoje prawo powszechnego ciążenia, zaczęliśmy rozumieć w jaki sposób słońce i księżyc wywierają na nas wpływ.

Oddziaływanie grawitacyjne widoczne jest zwłaszcza w dużych zbiornikach wodnych w postaci przypływów i odpływów. We wcześniejszych czasach ludzie wiązali co prawda pływy z fazam księżyca, ale nie byli w stanie wytłumaczyć zachodzących zjawisk. Jednak jeśli chodzi o obserwację samych ogólnych powiązań – nasi dalecy przodkowie mieli rację.

Dziś wiemy dobrze, że fazy księżyca wpływają na oceany poprzez grawitację. A więc… czy mogą one także mieć związek z naszymi zachowaniami w kontekście tego, że jesteśmy zbudowani w dużej mierze z wody? Czy księżyc ma wpływ na wypełnioną wodą bańkę w której dziecko rozwija się w łonie matki?

Naukowcy próbują znaleźć odpowiedzi na te i podobne pytania. Nie należy jednak zapominać, że choć nie zawsze znamy wszystkie szczegóły, można z pewnością powiedzieć że księżyc ma wpływ na ludzkie ciało.

Pielęgniarki i położne potwierdzają wpływ księżyca na poród.

Dowody historyczne

Wiele pielęgniarek i położnych potwierdza wpływ księżyca na poród. W zależności od fazy księżyca, poród będzie przebiegał nieco inaczej. Wielu specjalistów widzi pewne stałe zależności pomiędzy fazą księżyca a porodem a także menstruacją.

Kobiety które doświadczyły ciąży i porodu również wierzą we wpływ księżyca na poród oraz na płeć dziecka. Nie istnieją dowody na poparcie tej teorii, podobnie jak nie udowodniono jednoznacznej zależności pomiędzy fazami księżyca a porodami.

Rodzaj porodu a faza księżyca

Na podstawie tradycji wierzy się, że zależnie od fazy księżyca poród będzie miał różne cechy charakterystyczne. Oto niektóre obserwacje:

Księżyc ubywający

W tym okresie istnieje większe prawdopodobieństwo że odejdą Ci wody płodowe. Liczba porodów spada. Te, które mają miejsce w czasie, gdy księżyca ubywa są bolesne i wymagają od kobiety sporo wysiłku.

Dzieci zazwyczaj rodzą się w nieprawidłowej pozycji. Dlatego też cały proces porodu jest dużo bardziej skomplikowany.

Więcej dzieci rodzi się w trakcie pełni. Czy to przypadek? Czy może jednak wpływ księżyca na poród jest realny?

Pierwsza kwadra

W tej fazie księżyca wzrasta liczba porodów przez cesarskie cięcie, powodowanych zbyt małym rozwarciem. Mimo to, porody przebiegające w pierwszej kwadrze uważane są za standardowe i dość łatwe. Komplikacje nie pojawiają się zbyt często.

Księżyc w pełni

Osoby, które wierzą w związek pomiędzy fazą księżyca a porodem uważają, że podczas pełni rodzi się więcej dzieci. Cesarskie cięcia się raczej nie zdarzają. Ciąże kończące się w tym momencie księżycowego cyklu najczęściej trwały pełne dziewięć miesięcy.

Porody przebiegające podczas nowiu są szybkie.

Księżyc w nowiu

Położne zapewniają, że porody przebiegające gdy księżyc jest w nowiu są szybkie. W takich okolicznościach kobiety mają bardzo rozwartą szyjkę macicy kiedy zaczynają rodzić. Ich ciała są w pełni gotowe na naturalny poród bez utrudnień i komplikacji.

Porody rozpoczynające się w nowiu są tak szybkie i nagłe, że kobieta często nie ma czasu przygotować się do akcji porodowej.

Bez wątpienia wszystkie aspekty tej historii są ciekawe. Pamiętaj jednak, że wciąż nie istnieją pewne naukowe dowody na to, że istnieje związek między ciążą i porodem a fazami księżyca.

Tak więc wszystko w tej kwestii opiera się jedynie na założeniach. Wiele osób czeka na naukowe potwierdzenie tradycyjnych teorii. Wpływ księżyca na poród zawsze był tematem wywołującym spore zainteresowanie. Być może zainspiruje on nawet część kobiet to zwrócenia uwagi na fazę księżyca podczas planowanego poczęcia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.