Tata podczas porodu - dlaczego jego obecność jest ważna?

Tata podczas porodu - dlaczego jego obecność jest ważna?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 09 lipca, 2018

Z całą pewnością tata podczas porodu ma do odegrania bardzo ważną rolę i powinien być obecny w trakcie całego procesu.

Jest drugą połówką, która uzupełnia cały proces. Tata podczas porodu daje wsparcie nowej mamie oraz dba o dziecko i odczuwa z tego powodu niesamowitą radość.

Nawet w dzisiejszych czasach słowo “poród” jest kojarzone wyłącznie z kobietami.

Dawniej kiedy kobieta rodziła towarzyszyły jej jedynie inne kobiety, położne i te, które miały odpowiednią wiedzę by podjąć się odpowiednich zadań. Wiedziały, co należy zrobić, jak zareagować i jak towarzyszyć nowej mamie. Ojciec z kolei pozostawał za zamkniętymi drzwiami i nasłuchiwał oraz cierpiał czekając.

Obecnie ojcowie są bardziej aktywni w salach porodowych, jeśli warunki na to pozwalają. Ich obecność została uznana przez WHO za kluczową część porodu w dobrych warunkach.

Mama powinna czuć wsparcie taty oraz emocjonalną i cielesną bliskość, która z pewnością sprawi, że moment porodu będzie magiczny, niezapomniany i odrobinę łatwiejszy.

Tata podczas porodu – gdy nie ma go w sali, mama odczuwa większy stres

Niemowlę leżące na plecach taty z tatuażem skrzydeł

Narodziny to nie rytuał, z którego należy wykluczyć ojca.

Poród do całkowicie naturalny akt, dlatego też jest istotne, by drugi współtwórca tego aktu miłości, bólu i emocji był również obecny. Sam może nie rodzić, ale także cierpi i odczuwa podekscytowanie.

Wiemy, że nie wszystkie mamy pamiętają wyraźnie proces narodzin. Oto powody tego chwilowego zaniku pamięci:

  • Brak uczłowieczenia procesu – jest traktowany zbyt instrumentalnie.
  • Cierpienie związane z rozdzieleniem od noworodka, jeśli przychodził na świat w wyniku cięcia cesarskiego.
  • Brak radości czerpanej z momentów zachęcających do nawiązania więzi przez kontakt z gołą skórą.
  • Spora ilość leków lub skomplikowany poród.
  • Brak poczucia bliskości z tatą w momencie porodu, co może wywołać uczucie samotności i strachu.

Spośród tych czynników mamy najczęściej odczuwają uczucie oddzielenia od dziecka i brak bliskości partnera.

Brak obecności taty na sali porodowej może znacząco zwiększyć poziom stresu odczuwany przez mamę. Należy wziąć to pod uwagę.

Tata to nie tylko osoba, która daje życie. To również osoba, która zna miłość. Jest zawsze obecny i stara się zapewnić rodzinie wszystko, co najlepsze.

Rola taty w trakcie ciąży, porodu i w okresie poporodowym

Tata podczas porodu trzymający mamę za rękę

Czasem zapominamy o tym, jak istotną rolę pełni tata w trakcie ciąży, porodu i w okresie poporodowym. Praktycznie cała uwaga skupia się na mamie i na dziecku.

Ale tata również ma wiele obowiązków, które musi wypełnić, aby doświadczenie narodzin stało się łatwiejsze i pełne magii.

Przyjrzyjmy się temu dokładniej.

Rola taty w trakcie ciąży

Tata zapewnia codzienne wsparcie kobiecie w ciąży. Jest jej partnerem, drugą połówką, z którą mama snuje plany, marzy i osiąga porozumienie odnośnie sposobu narodzin i wychowania dziecka.

Nie można zapominać o ogromnym znaczeniu stabilności emocjonalnej, która jest kluczowa dla zdrowia mamy i płodu.

Jeśli tata zachowuje się jak sprzymierzeniec i pomaga partnerce radzić sobie ze stresem, okazuje jej czułość, miłość i ciągłe wsparcie, nie tylko wzmocni ich związek, ale również sprawi, że ciąża stanie się radośniejszym przeżyciem.

  • Zaleca się, by ojcowie brali udział w lekcjach rodzenia. To może być niesamowity sposób na zrozumienie procesu narodzin i odkrycie, w jak ogromnym stopniu jest potrzebna ich pomoc.
Tata z głową opartą na rękach przyglądający się śpiącemu dziecku

Rola taty w trakcie porodu

Tata zazwyczaj zajmuje się logistyką. Organizuje, wykonuje, kieruje, ma telefon i 10 dodatkowych ramion by nieść wszystkie rzeczy mamy.

Tata może również bardzo pomóc mamie tuż przed porodem, gdy odejdą wody, wykonując z nią ćwiczenia oddechowe.

Tata podczas porodu zapewnia stałe wsparcie. To znajoma twarz, która daje mamie pewność siebie, jakby mówiła “Spokojnie, wszystko będzie dobrze”.

  • Obecność taty na sali porodowej sprawi, że mama będzie odczuwała mniejszy stres. Da jej również uczucie bezpieczeństwa.
  • Kolejna odpowiedzialność, która spada na tatę, to zapewnienie prywatności mamie i noworodkowi. To on powinien kontrolować krewnych, przekazując im potrzebę spokoju i prywatności.

Po narodzinach

Kiedy mama wraca do domu po narodzinach będzie potrzebowała pomocy pod wieloma względami: emocjonalnym, praktycznym, fizycznym i logistycznym.

Tata zawsze będzie obecny przy niej ciałem, umysłem i sercem. Jest częścią nowego życia i będzie pomagał świeżo upieczonej mamie, gdy tylko będzie tego potrzebowała.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.