Czy rodzenie chłopca boli bardziej niż rodzenie dziewczynki?

16 Październik, 2018

Najnowsze badania pokazały, że płeć dziecka może mieć wpływ na poziom bólu podczas porodu. Wykazano, że rodzenie chłopca boli bardziej niż rodzenie dziewczynki.

Proces porodu może wywoływać u kobiet stres, który przenosi się na nienarodzone dzieci. Badania przeprowadzone w Hiszpanii wskazują na różnice w sile bólu podczas porodu i sugerują, że rodzenie chłopca boli bardziej niż rodzenie dziewczynki.

Badania przeprowadziła grupa badaczy z Uniwersytetu w Granadzie przy współpracy ze Szpitalem Klinicznym San Cecilio. Przebadano ponad 50 porodów, a analiza danych pozwoliła wyciągnąć kilka wniosków.

Do tej pory nigdy nie przeprowadzono podobnych badań. Wszystkie dotychczasowe próby oceniały jedynie poziom stresu oksydacyjnego i stan zapalny u dorosłych.

To pierwsze europejskie badania, które oceniają poziom stresu u matek i dzieci na etapie perinatalnym. Otwierają one drogę dla neonatologów, by mogli znaleźć sposób na radzenie sobie ze stresem oksydacyjnym.

To pionierskie badania w określaniu różnic między narodzinami chłopców i dziewczynek, przeprowadzone na próbie 56 ciężarnych kobiet. 29 kobiet z tej grupy oczekiwało dziewczynek, a reszta – chłopców.

Nowo narodzone dziewczynki i ich mamy są w stanie lepiej radzić sobie z trudami porodu, co ukazuje różnicę między płcią noworodka, procesem oksydacyjnym i odpowiedzią zapalną.

Dziewczynka w tiulowej sukience leżąca na trawie

Badacze stwierdzili, że mamy, które rodzą dziewczynki mają mniej uszkodzeń głównych biomolekuł, a ich ciało posiada większą ochronę antyoksydacyjną.

Czy rodzenie chłopca boli bardziej niż rodzenie dziewczynki?

Badania wykazały, że podczas narodzin dziewczynki występuje mniej procesów zapalnych w trakcie porodu, a nowo narodzone dziewczynki posiadają niższy poziom prozapalnych interleukinów.

Mamy dziewczynek mają również większy poziom antyoksydantów w ciele, dzięki czemu są lepiej przygotowane na poród.

Narodziny dziecka powinny być Twoim największym osiągnięciem, a nie największym lękiem.

-Jane Weideman-

Kobiety, które oczekują dziewczynek, posiadają więcej antyoksydantów w błonie komórkowej, dzięki czemu odnoszą mniejsze uszkodzenia podczas skurczy i porodu. Innymi słowy: narodziny dziewczynki są mniej agresywne dla mamy, a dziecko rodzi się z mniejszą ilością procesów zapalnych.

Jeśli mama odczuwa mniejszy ból rodząc dziewczynkę, jej poziom stresu będzie mniejszy niż u kobiety, która oczekuje chłopca.

Najnowsze badania

Badacze podsumowują to w następujący sposób: “Wyniki otwierają interesujące pole badań, które koncentrują się na płci dziecka stanowiącej czynnik ryzyka dla różnych zaburzeń funkcjonowania. Wywiera znaczący wpływ na długość życia i rozwój patologii w dalszym życiu”.

Po porodzie pobrano próbki krwi z żyły i pępowiny matki, aby przeprowadzić analizę poziomu stresu oksydacyjnego i określić sygnalizowanie zapalne.

Trzy dłonie nałożone na siebie: mamy, taty i dziecka - rodzenie chłopca boli bardziej niż rodzenie dziewczynki

Wyniki wykazały, że dziewczynki przeżywają mniejszy stres oksydacyjny i stan zapalny niż chłopcy, ponieważ mają więcej dojrzałych systemów enzymatycznych w trakcie narodzin.

To zmniejsza uszkodzenia na poziomie komórkowym i poprawia metabolizm komórek. Dlatego też płeć noworodka jest uznawana za czynnik wpływający nie tylko na przebieg porodu, ale i na rozwój problemów zdrowotnych w dalszym życiu.

Fakt, że dziewczynki posiadają bardziej dojrzały system enzymatyczny oznacza, że są w stanie lepiej radzić sobie z momentem porodu i lepiej stawiają czoła problemom, które mogą pojawić się w pierwszych dniach ich życia.

Płeć nowo narodzonego dziecka nie tylko wpływa na to, jak matka daje sobie radę z procesem porodu oraz na powikłania poporodowe, ale również określa, jak dziecko poradzi sobie w świecie zewnętrznym.

Dlatego też przewidywana długość życia nowo narodzonych dziewczynek jest większa niż nowo narodzonych chłopców.