Tylko chłopcy - dlaczego wciąż mamy wyłącznie synów?

Tylko chłopcy - dlaczego wciąż mamy wyłącznie synów?

Ostatnia aktualizacja: 02 sierpnia, 2019

Jeśli zastanawiasz się dlaczego rodzą Ci się tylko chłopcy – nie jesteś sama. Poznaj możliwe przyczyny tej sytuacji i ciesz się przybyciem najnowszego członka rodziny.

W sytuacji, gdy rozmyślasz dlaczego w Twojej rodzinie pojawiają się tylko chłopcy, dziś pomożemy Ci odkryć niektóre z decydujących czynników, które mogą wyjaśnić tę przewagę.

Co decyduje o płci dziecka? Czemu rodzą się tylko chłopcy lub tylko córki?

Płeć dziecka jest określana przez plemniki mężczyzny podczas zapłodnienia. Informacje genetyczne w plemnikach zawierają gamety XY, podczas gdy jaja kobiet zawierają gamety XX.

Gdy te spotykają się, kobiety dostarczają chromosom X, podczas gdy mężczyźni zapewniają X lub Y. Jeśli jest to chromosom X, dziecko będzie dziewczynką, a chromosom Y – chłopiec.

Chromosom X i Y

Dlatego płeć Twojego dziecka zależy całkowicie od nasienia, z 50% szansy na każdą płeć.

Dlaczego rodzą mi się tylko chłopcy? Czy płeć męska jest bardziej rozpowszechniona?

Jeśli w Twojej rodzinie jest wyższy odsetek mężczyzn – nie jesteś jedyną, która tak ma. Coraz częściej rodziny doświadczają narodzin tej samej płci jeden po drugim.

Społeczność naukowa ogólnie twierdzi, że jest to prawdopodobnie spowodowane czystym zbiegiem okoliczności, a nie tendencją genetyczną. Tak samo, w oparciu o doświadczenia i pojedyncze przypadki, przewaga mężczyzn może mieć związek z następującymi czynnikami:

Uszkodzone plemniki

Uszkodzenia plemników noszących gametę X, które mogłyby doprowadzić do urodzenia się dziewczynki, mogą mieć związek z zespołem genetycznym związanym z tą płcią. Oznacza to, że zarodki pochodzące z tych plemników są słabe i ostatecznie nie przeżyją.

Chociaż jest to stan, który jest bardziej powszechny wśród plemników, które przenoszą chromosomy Y, może również występować u tych, które mają chromosomy X. Jednocześnie uszkodzenie może wystąpić bezpośrednio na chromosomach X, ponieważ są to te, które wytwarzają zarodek żeński i vice versa.

Innymi słowy, może wystąpić niezdolność do wyprodukowania rodzaju komórki potrzebnej dla ukształtowania się płci żeńskiej.

Cechy fizyczne plemników

Niektóre czynniki, takie jak cechy fizyczne plemników, wyściółka pochwy i cykl płodności kobiety mogą znacząco wpłynąć na płodność. Niektórzy uważają, że plemniki odpowiedzialne za płeć męską są słabsze, ale także szybsze, co może sprzyjać szybkiemu poczęciu.

Chociaż niektórzy twierdzą, że mogą wykorzystać ten fakt do decydowania o płci swojego przyszłego dziecka z 70% wskaźnikiem sukcesu, nie jest to do końca prawdą. Nie ma naukowych dowodów na to, że niektóre rodzaje żywności, pozycje seksualne lub dni w cyklu miesiączkowym mają szczególny wpływ na płeć dziecka.

Czy niektóre zewnętrzne techniki mogą z góry określać płeć dziecka?

Tak, istnieją takie techniki. W niektórych krajach panują przepisy zezwalające na określone rodzaje leczenia wspomaganego płodności. Zabiegi te pozwalają rodzicom uniknąć przenoszenia pewnych chorób dziedzicznych.

Istnieją dwie różne takie techniki:

  • Wybór plemników. Ta technika pozwala profesjonalistom wybrać plemniki, które będą stanowić zapłodnioną męską lub żeńską komórkę. Dlatego eksperci mogą wybrać płeć zapłodnionego jaja – unikając w ten sposób pewnych chorób genetycznych związanych z określoną płcią.
  • Analiza przedimplantacyjna. Ta technika polega na przeprowadzeniu zapłodnienia in vitro. Następnie należy wybrać zarodki należących do płci docelowej, które nie posiadają choroby genetycznej. Później lekarze przystępują do ich implantacji w macicy.
Diagnozowanie płci dziecka

Techniki te pomogły wielu rodzicom nie tylko uniknąć pewnych chorób genetycznych, ale także wybrać płeć swoich dzieci. Jednak rzecz jasna nie są one dozwolone w każdym kraju.

“W mojej rodzinie są tylko chłopcy!” – korzyści z posiadania wyłącznie synów

Kiedy nadchodzi czas porodu najważniejsze jest to, że Twoje maleństwo jest zdrowe.

Podsumowując, chociaż decyzja należy do nasienia, istnieją wciąż badane przez naukowców inne możliwe czynniki wpływające na to, dlaczego niektóre pary zawsze mają chłopców.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.