Co robić, gdy nie możesz zajść w ciążę?

Co robić, gdy nie możesz zajść w ciążę?
Mara Amor López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Mara Amor López.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Ciąża staje się coraz bardziej opóźniona, a w niektórych przypadkach stres wywołany trudnościami z zajściem w ciążę ma wpływ na samo poczęcie. Tutaj możesz zobaczyć powody i co możesz zrobić, gdy ciąża się nie pojawia.

Niejednokrotnie koncentracja i świadomość pracy oraz stresu, jaki się z tym wiąże wpływa na naszą płodność. Chcemy zajść w ciążę, mieć dziecko, ale mijają miesiące, nawet rok i nic się nie dzieje.

Więc zadajemy sobie pytanie: „Co jest ze mną nie tak?”, „Dlaczego nie mogę zajść w ciążę?”, “Czy mam problemy z płodnością?”. Problemu z poczęciem mogą się pojawić lub nie.

Kiedy znajdujemy się w takiej sytuacji zwracamy się ku stresującym technikom wspomaganego rozrodu. Ale to uniemożliwia nam połączenie się z naszymi prawdziwymi pragnieniami, a ponadto utrudnia osiągnięcie spokoju ducha potrzebnego do poczęcia dziecka.

Co zrobić, gdy nie mogę zajść w ciążę?

Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić jest wykluczenie, że naprawdę istnieje problem z płodnością u nas lub u naszego partnera. To podpowie nam, co może być nie tak.

W wielu przypadkach nie jest to problem medyczny, który uniemożliwia poczęcie, ale może być wiele czynników: fizycznych, psychicznych, emocjonalnych, które powodują bezpłodność.

Zestresowana kobieta

Musimy spróbować odkryć, co się z nami dzieje, jeśli nie mamy żadnych problemów fizycznych.

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę?

Istnieje wiele i różnorodnych powodów, dla których może się to zdarzyć. Poza tym dzisiaj czas poczęcia się wydłuża ze względu na karierę kobiet, które odkładają ten moment na późniejszy wiek.

Nieświadoma niechęć zajścia w ciążę

Zwykle zdarza się to kobietom odnoszącym sukcesy w życiu publicznym, w pracy. Praca 60 lub nawet 80 godzin tygodniowo sprawia, że ​​jesteśmy wyczerpane, a ukryta część nas może nie chcieć ciąży tylko dlatego, że staramy się być docenione i szanowane w świecie pracy. Ciąża uniemożliwiłaby nam kontynuowanie tej ścieżki.

Często, gdy jesteśmy mniej zaangażowane w pracę, mniej zanurzone w karierę, łatwiej nam zajść w ciążę.

Stres

Kiedy jesteśmy pod wpływem intensywnego stresu wydzielany jest w dużych ilościach hormon adrenaliny (ten hormon spokrewniony z mężczyzną), który silnie walczy z kobiecą stroną w naszym organizmie.

Konsekwencje mogą nie być widoczne w krótkim okresie, ale jeśli chcemy zajść w ciążę musimy zdać sobie sprawę, że pod wpływem stresu umysł nie jest w stanie myśleć o zbudowaniu gniazda. Nawet jeśli jesteśmy bardzo zakochani w partnerze i oboje jesteśmy zdrowi.

Ślepe zaufanie do nauki

Zbyt szybko podchodzimy do technik wspomaganego rozrodu, jakbyśmy byli tylko maszyną hormonalną. Stosując te techniki wyniki często mogą być rozczarowujące. Czemu? Ponieważ musimy wziąć to pod uwagę nie tylko hormony, ale także naszą emocjonalną rzeczywistość.

Nie oznacza to, że wiele par zaszło w ciążę i nadal to robi. Ale nie tylko kwestia hormonalna jest związana z poczęciem, także kwestia emocjonalna.

Układ rozrodczy

Stres podczas zapłodnienia

Kiedy para przechodzi przez ten proces, aby zajść w ciążę specjaliści często ignorują fakt, że w wielu przypadkach negatywne wyniki są konsekwencją stresu wywołanego przez samą metodę.

Co możemy zrobić, jeśli ciąża nie nadchodzi

Musimy zmierzyć się z emocjonalną rzeczywistością w związku. Oznacza to, że musimy zbadać naszą ukrytą część każdego z nas i dowiedzieć się, co łączy nas jako parę.

W niektórych przypadkach posiadanie dziecka stało się jedyną podstawą do istnienia związku. Należy to wziąć pod uwagę, ponieważ procesy rozrodu wspomaganego wymagają od pary chęci do rozmowy, towarzyszenia sobie nawzajem i pielęgnowania tej miłości, która ich łączy. To znaczy bycia silną parą.

Musimy być uczciwi co do tego, co jesteśmy gotowi poświęcić na rzecz posiadania dziecka i uczciwie mówić o wolności, sukcesie, podróżowaniu i spokoju ducha, które zostawimy za sobą, aby mieć inne rzeczy.

Czasami nie zdajemy sobie sprawy z całej emocjonalnej części, która wiąże się z poczęciem i z tego powodu ciąża nie przychodzi. Oto kilka powodów, dla których możesz nie być w stanie zajść w ciążę i co możesz zrobić w takiej sytuacji.

To może Cię zainteresować ...
Bezpieczna ciąża po poronieniu: 6 podpowiedzi
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Bezpieczna ciąża po poronieniu: 6 podpowiedzi

Bezpieczna ciąża to kwestia, o której myśli wiele kobiet mających już za sobą trudne doświadczenia związane z poronieniem. Dowiedz się, jak o siebi...


Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.