Pierwsze narodzone dziecko z koronawirusem

Na początku lutego Chiny potwierdziły, że tym kraju narodziło się pierwsze dziecko z koronawirusem.  Od tego czasu na świecie pojawiły się też inne przypadki. Dzisiaj zajmiemy się tym problemem nieco bliżej.
Pierwsze narodzone dziecko z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 07 lipca, 2021

Na początku lutego Chiny potwierdziły pierwszy na świecie, przypadek jakim jest nowo narodzone dziecko z koronawirusem. Ten wirus, który wywołał nie tak dawno ogólnoświatową pandemię, może wywołać wiele różnych chorób, od zwykłego przeziębienia po zapalenie płuc z niewydolnością oddechową.

Dlatego w tym artykule przedstawimy kilka faktów na temat wirusa SARS-CoV-2 oraz najnowsze wiadomości dotyczące przypadku infekcji u dziecka.

Czym w ogóle jest koronawirus?

Koronawirusy to rodzina wirusów niewiadomego pochodzenia. Istnieją różne rodzaje koronawirusów. Mogą powodować wiele różnych schorzeń, od zwykłego przeziębienia po zapalenie płuc lub, w najcięższej postaci, niewydolność oddechową.

Płuca

W grudniu 2019 r. w chińskim mieście Wuhan wykryto pierwsze przypadki nowego typu koronawirusa. Od tego czasu jego rozprzestrzenianie się było naprawdę szybkie. Chociaż liczba osób, u których potwierdzono infekcję koronawirusem, jest bardzo wysoka, śmiertelność z powodu tego typu wirusa jest obecnie dosyć niska.

Jakie objawy wywołuje infekcja?

Zakażenie koronawirusem zwykle wywołuje objawy podobne do typowej choroby grypopodobnej. Wśród nich znajdziemy m.in. symptomy takie jak:

  • Katar.
  • Ogólny dyskomfort.
  • Zmęczenie.
  • Ból w mięśniach.
  • Kaszel.
  • Gorączka i dreszcze.
  • Ból gardła i ból głowy.

Infekcja może przebiegać bezobjawowo, chora osoba może odczuwać powyższe objawy lub mogą wystąpić dodatkowe powikłania, takie jak zapalenie płuc lub niewydolność oddechowa w najcięższych przypadkach.

Te poważniejsze przypadki zwykle występują u osób najbardziej wrażliwych: starszych, noworodków lub osób z osłabionym układem odpornościowym.

Leczenie i jak temu zapobiegać

Obecnie nie ma skutecznego leczenia tego typu wirusa. Postępowanie będzie dotyczyło łagodzenia objawów, kontrolowania gorączki, bólu i próby utrzymania pacjenta w dobrym stanie ogólnym.
Należy również uważać na pojawienie się możliwych powikłań, zwłaszcza u osób najbardziej podatnych.

Infekcja

Dlatego ważne jest, aby starać się unikać przenoszenia infekcji z osoby na osobę. W tym celu najważniejsza jest odpowiednia higiena. Musi być ona oparta o podstawową higienę ogólną, a szczególną staranność należy zachować wobec uważnego mycia rąk.

Nie możesz mieć kontaktu z osobami, które są już zarażone, ale jeśli nie da się tego uniknąć, musisz odpowiednio zakryć oczy, nos i usta.

Pierwsze dziecko z koronawirusem

Zespół medyczny w Chinach niedawno potwierdził pierwszy przypadek dziecka z koronawirusem. Noworodek uzyskało pozytywny wynik testu na koronawirusa licząc sobie zaledwie 30 godzin.

Matka dziecka miała już pozytywny wynik testu na koronawirusa przed porodem. Lekarze twierdzą, że może to być pierwszy przypadek przeniesienia zakażenia z matki na dziecko w łonie matki.

To dziecko z koronawirusem urodziło się w dobrym stanie ogólnym i z odpowiednią wagą. Nie miało gorączki, kaszlu, śluzu ani innych ogólnych objawów. Jednak zaczęło wykazywać niewydolność oddechową i miało niewielkie zaburzenia w pracy serca.

Na szczęście po 17 dniach od zdiagnozowania choroby ta mała dziewczynka została uznana za zdrową i wyleczoną z infekcji koronawirusem, nawet bez konieczności poddania się specjalistycznemu leczeniu.

Podsumowanie

COVID-19 jest obecnie wciąż istotną epidemią ze względu na szybkie tempo zarażania. Nadal istnieje stosunkowo niski wskaźnik śmiertelności, ale gdy piszemy te słowa, wciąż kolejne odmiany wirusów powodują zamieszanie i panikę na całym świecie.

Urodzone w Chinach dziecko z koronawirusem pokazuje, że przeniesienie infekcji z zakażonej matki na płód jest możliwe w czasie ciąży. Zatem będzie to wymagało zwiększonych środków ostrożności w przypadku kobiet w ciąży.

Dzieci, które już się urodziły i których matki uzyskały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa w czasie ciąży, będą również ściślej monitorowane.

To może Cię zainteresować ...
Czy koronawirus jest niebezpieczny dla dzieci? Poznaj odpowiedź na to pytanie!
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Czy koronawirus jest niebezpieczny dla dzieci? Poznaj odpowiedź na to pytanie!

Koronawirus wywołał spore poruszenie, wręcz panikę na świecie. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci szereg interesujących informacji jego temat...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.