Żółtaczka u noworodków. Wszystko co musisz wiedzieć

12 Styczeń, 2019

Żółtaczka u noworodków jest chorobą nieznaną niektórym rodzicom; nie oznacza to jednak, że nie dotyczy wielu dzieci.

W dzisiejszym artykule chcemy przedstawić wam wszystkie informacje o przypadłości jaką jest żółtaczka u noworodków.

Żółtaczka u noworodków: pochodzenie i charakterystyka

Noworodkowa żółtaczka to stan, który dotyka noworodki w pierwszych dniach lub tygodniach życia. Charakteryzuje się żółtawym kolorem skóry dziecka który zwykle zaczyna się pojawiać na twarzy a w najgorszych przypadkach dosięga stóp.

Bilirubina jest żółtą substancją powstałą w wyniku rozpadu starych czerwonych krwinek. Jak się okazuje, jest ona następnie rozkładana przez wątrobę i opuszcza ciało przez kał.

Noworodek przychodzi na świat z pewnym poziomem bilirubiny we krwi, jeśli wątroba go usuwa, nie stanowi to dla niego żadnego problemu.

Kiedy dziecko przebywa w łonie matki i jest bezpieczne wewnątrz worka płynu owodniowego, wtedy łożysko jest odpowiedzialne za usunięcie pigmentu z jego ciała i odprowadzenie go do wątroby matki w celu przetworzenia.

Po urodzeniu wątroba noworodka powinna zacząć wykonywać wyżej wspomnianą pracę. Jednak gdy narząd nie działa dość skutecznie, bilirubina gromadzi się w organizmie.

Skóra i zewnętrzna warstwa gałki ocznej (twardówka) zmieniają kolor na żółty, a dziecko ma objawy żółtaczki.

Żółtaczka noworodków może również wystąpić, gdy noworodek ma zaburzenie, które sprzyja wzrostowi liczby “starych” czerwonych krwinek, które mają być zastąpione przez nowe. Niektóre z najczęstszych przyczyn to:

  • Niekompatybilność między jego grupą krwi a grupą jego matki
  • Zaburzenia jelit
  • Infekcja

Rodzaje żółtaczki u noworodków

Żółtaczka noworodków występuje bardzo często zaraz po urodzeniu. Prawie wszystkie noworodki mają ją podczas pierwszych kilku dni życia.

Jest to tymczasowy i nieszkodliwy stan, który zwykle zanika samoczynnie, ponieważ wątroba dziecka “uczy się” eliminować bilirubinę i wydalać ją ze stolcem.

Istnieje inny typ żółtaczki o nazwie “żółtaczka mleka matki”, która występuje w pierwszych dniach i tygodniach życia.

W takich przypadkach stan występuje, gdy substancja znajdująca się w mleku matki zaburza zdolność organizmu dziecka do przetwarzania i eliminowania pigmentu znanego jako bilirubina.

Ten rodzaj żółtaczki, podobnie jak poprzedni, nie jest groźny dla dziecka i zwykle zanika po kilku dniach.

Noworodek przy piersi

Zaostrzenie żółtaczki noworodków

Przedwcześnie urodzone dzieci są bardziej podatne na żółtaczkę niż niemowlęta urodzone w terminie.

Chociaż żółtaczka noworodka jest stanem zdiagnozowanym z pewną łatwością i może zniknąć sama, w uzasadnionych przypadkach otrzymuje natychmiastowe leczenie i może czasem ulec pogorszeniu.

Dzieje się tak z kilku powodów:

  • Choroby bezpośrednio wpływające na wątrobę
  • Trauma podczas porodu
  • Infekcje

Leczenie żółtaczki noworodków koncentruje się na fototerapii. Dziecko z przysłoniętymi oczami wystawiane jest na promieniowanie ultrafioletowe w inkubatorze.

Dzieci z ciężką żółtaczką otrzymują płyny dożylnie. W kilku krytycznych przypadkach ich krew zostaje zastąpiona (transfuzja krwi).

Kiedy żółtaczka jest ciężka, dziecko wygląda na zmęczone i nie ma apetytu. Utrudnia to jego interakcje z otoczeniem, jak również przyrost wagi.

Chociaż zdarza się to bardzo rzadko, istnieją powikłania związane z żółtaczką noworodkową, która w ekstremalnych przypadkach, może dotrzeć do mózgu. Wśród nich są:

  • Encefalopatia noworodkowa
  • Porażenie mózgowe
  • Utrata słuchu

Pokonaj żółtaczkę mlekiem matki

Żółtaczka noworodków często znika kilka dni po jej wystąpieniu się. Zwalcza ją organizm dziecka który sam reguluje poziom bilirubiny we krwi.

Dieta noworodka, obfite i częste posiłki, pozwalają mu na kilka ruchów jelit każdego dnia, eliminując żółtą substancję poprzez kał.

Obserwuj zabarwienie skóry dziecka i idź do pediatry jeśli podejrzewasz, że jest chore na żółtaczkę.

Przede wszystkim zapewnij dziecku wystarczającą ilość mleka, aby samo mogło przezwyciężyć tę chorobę.