W jakim wieku dziewczęta przestają rosnąć?

W jakim wieku dziewczęta przestają rosnąć?

Ostatnia aktualizacja: 15 marca, 2019

Jakie są najbardziej widoczne zmiany u młodych kobiet, które dorastają? W jakim wieku dziewczęta przestają rosnąć? Znając odpowiedzi na te częste pytania, z pewnością poczujesz się spokojniejsza.

Gdy młoda dziewczyna rośnie i rozwija się, jej ciało przechodzi wiele zmian i powoli wchodzi do nowego, nieznanego świata: kobiecości. Potrzeba niemało czasu, aby przystosować się do nowego ciała. Stad normalne jest również pytanie, kiedy dziewczęta przestają rosnąć.

Oto kilka przydatnych informacji na ten temat.

Kiedy dziewczęta rosną szybciej?

Dojrzewanie jest etapem rozpoczynającym się od okresu przyspieszonego wzrostu. Na tym etapie dziewczęta mogą urosnąć o około 23 cm. Dzieje się tak w wieku od około 9 do 13 lat. W niektórych przypadkach dziewczęta mogą wejść w ten etap jeszcze wcześniej, w wieku około 8 lat.

Z drugiej strony, dojrzewanie zaczyna się wraz ze wzrostem poziomu hormonów. W przypadku dziewcząt wszystko zaczyna się od podniesienia poziomu estrogenów.

Odtąd narządy rozrodcze zaczynają dojrzewać, aby przygotować organizm do rozmnażania płciowego. Mimo to minie kilka lat, zanim młode kobiety będą gotowe zostać matką.

Niektóre z najbardziej oczywistych zmian w okresie dojrzewania to:

  • Wzrost piersi
  • Rozpoczęcie menstruacji
  • Wygląd włosów łonowych
  • Rozrost bioder, ud i pośladków
  • Aktywacja gruczołów potowych

Ile rośnie dziewczynka po pierwszej miesiączce?

Średnio dziewczęta rosną od 5 do 8 cm w ciągu dwóch lat po pierwszej miesiączce. Mimo to niektórzy badacze uważają, że dziewczęta, które później rozpoczynają miesiączkować, rosną więcej. W każdym razie słynne przyspieszenie wzrostu odbywa się na początku dojrzewania.

Kiedy dziewczęta przestają rosnąć

Z kolei okres dojrzewania występuje wraz z rozwojem piersi w wieku około 8 lat. Pierwsza miesiączka pojawia się zwykle około 2 lata później. Wraz z rozpoczęciem menstruacji kończy się okres dojrzewania.

Nie zawsze jest prawdą, że dziewczęta, które rozwijają się wcześniej, rosną bardziej. Mimo że ich wzrost jest przyspieszony, również zatrzymuje się szybciej. Z drugiej strony, gdy wzrost jest wolniejszy, trwa dłużej.

W jakim wieku dziewczęta przestają rosnąć?

Chociaż nie ma uniwersalnego równania na to, by policzyć, kiedy dziewczęta przestają rosnąć, są pewne oznaki. Wraz z początkiem dojrzewania zwiększa się poziom estrogenu. W rezultacie hormony wzrostu namnażają się i stymulują wzrost chrząstki.

W przypadku dziewcząt dzieje się to przez dwa lata po pierwszym okresie i trwa do około 16 lub 17 roku życia. Tutaj kończy się faza wzrostu.

Dojrzewanie jest etapem rozpoczynającym się od okresu przyspieszonego wzrostu, kiedy dziewczęta mogą urosnąć o około 23 cm.

Co robić, jeśli Twoja córka czuje się niekomfortowo ze swoim wzrostem

Niektóre dziewczęta mogą być o 12 lub 18 cm wyższe od chłopców w ich wieku. Wtedy zwykle zadajemy sobie pytanie, kiedy dziewczęta przestają rosnąć. To dlatego, że chłopcy zaczynają rosnąć później niż dziewczęta.

W takich przypadkach pamiętaj, że żadne dziecko nie rośnie z żadnym określonym tempem przez z góry ustalony czas. Dwie dziewczynki mogą różnić się wzrostem, nawet jeśli są na tym samym etapie rozwoju.

Jako rodzic możesz pomóc swojej córce radzić sobie z niepewnością i dyskomfortem, postępując zgodnie z tymi wskazówkami:

  • Nie porównuj wzrostu córki ze wzrostem innych dziewcząt. To sprawi jedynie nadmierne i niepotrzebne zmartwienia. W rzeczywistości każdy człowiek ma swoją własną wysokość i tempo wzrostu.
  • Pielęgnuj otwartą komunikację na temat rozwoju. Daj córce znać, że może z Tobą porozmawiać o zmianach, które przechodzi, nawet jeszcze zanim zacznie je odczuwać. Jeśli będziesz unikać rozmów na ten temat, Twoja córka może pomyśleć, że to coś wstydliwego.

Nie wszystkie różnice we wzroście wskazują na zaburzenie. Jeśli jednak zauważysz coś niepokojącego, co dotyczy rozwoju Twojej córki, nie wahaj się zapytać o to lekarza.

Zmiany w ciele dziewczyny

Jak przygotować córkę na zmiany

Pierwsza miesiączka może być stresująca i denerwująca dla niektórych dziewcząt. Może być szczególnie przytłaczająca, jeśli nie rozumieją tego zjawiska. Jeszcze gorzej jest, jeśli nic nie wiedzą na temat zmian w ciele kobiety.

Dlatego rodzice odgrywają tak ważną rolę. Jako matka musisz pomóc swojej córce postrzegać ten czas jako coś naturalnego.

To znak, że jej ciało funkcjonuje prawidłowo. Z biegiem czasu Twoja dorastająca córka z pewnością nauczy się tolerować negatywne aspekty niektórych zmian.

Na koniec spróbuj zmotywować swoją córkę, by zaakceptowała jej tempo wzrostu. Pomóż jej zrozumieć te zmiany i wyjaśnij, kiedy na ogół dziewczęta przestają rosnąć.

Nie zapomnij też zapewnić jej emocjonalnego wsparcia, którego potrzebuje. W ten sposób będzie czuła się bardziej przygotowana, by radzić sobie z uczuciami, które pojawiają się podczas rozwoju.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.