Szczepionka przeciwko zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych typu B, Bexsero

Szczepionka przeciwko zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych typu B, Bexsero
Pedro González Núñez

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Pedro González Núñez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Szczepionka przeciwko zapaleniu opon mózgowo – rdzeniowych typu B stała się ostatnio ważnym tematem. Wynika to głównie z długich list oczekujących w aptekach z powodu jej ograniczonej dystrybucji.

Szczepionka przeciwko zapaleniu opon mózgowo – rdzeniowych typu B nie została jeszcze wprowadzona przez rząd do kalendarza obowiązkowych szczepień. Dlatego też, jeśli rodzice chcą, aby ich dzieci były zaszczepione, nie mają innego wyjścia jak zapłacić za szczepionkę.

Szczepionka przeciwko zapaleniu opon mózgowo – rdzeniowych typu B

Prawdę mówiąc, szczepionka przeciwko zapaleniu opon mózgowo – rdzeniowych typu B nie jest łatwa do znalezienia. Jej dystrybucja jest bardzo słaba. Niektórzy rodzice czekali nawet kilka miesięcy, aby ją uzyskać. Ostatnio w Hiszpanii wzrosła liczba szczepionek i ich dystrybucja do aptek. W rezultacie o wiele więcej rodziców myśli o szczepieniu swoich dzieci.

W poniższym artykule będziemy mówić o szczepionce przeciw zapaleniu opon mózgowo – rdzeniowych typu B “Bexsero”. Mamy nadzieję, że te informacje pomogą ci podjąć decyzję, czy zaszczepić dziecko.

Jak działa na dziecko?

Jest to pytanie zadawane przez wielu ludzi. Decyzja o szczepieniu zależy od rodziców dziecka, ponieważ ta szczepionka nie jest obowiązkowa. Rodzice muszą podjąć decyzję dotyczącą tej szczepionki na podstawie informacji, które mają do dyspozycji. Innymi słowy, to czy dziecko będzie zaszczepione zależy tylko i wyłącznie od rodziców i od nikogo innego.

Nawet lekarze są ostrożni, aby nie narzucić rodzicom swojego zdania na ten temat. Po prostu dostarczają informacji i pozwalają rodzicom zadecydować. Jest bardzo mało prawdopodobne, że Twoje dziecko zapadnie na zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych typu B, ale nie jest to niemożliwe. To bardzo poważna choroba, co oznacza, że decyzja, którą rodzice muszą podjąć, nie jest łatwa.

Fakt, że szczepionka ta nadal nie jest częścią wymaganego kalendarza szczepień jest zaskakujący. 65% przypadków zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych, które występują w Hiszpanii, jest spowodowane przez bakterie meningokokowe typu B.

Hiszpańskie Stowarzyszenie Pediatryczne wyjaśnia, że w roku 2013 zarejestrowano od 400 do 600 przypadków tej choroby. Szacunkowo 1 na 10 przypadków kończy się śmiercią. Co więcej, od 20 do 30 procent przypadków może pozostawiać poważne konsekwencje zdrowotne, takie jak głuchota, upośledzenie umysłowe i drgawki. Pozostałe 70-80 procent przejdzie tą chorobę bez trwałego uszkodzenia.

Co powinnaś wiedzieć

Przygotowanie szczepionki do aplikacji

W jakim wieku mogę zaszczepić moje dziecko?

Ta szczepionka przeciw zapaleniu opon mózgowo – rdzeniowych typu B może być zastosowana, gdy dziecko skończyło 2 miesiące. Szczepionkę można również podawać starszym dzieciom, które nie zostały zaszczepione wcześniej.

Najlepiej nie stosować Bexsero razem z innymi szczepionkami, które znajdują się w kalendarzu obowiązkowych szczepień. Dlatego wiele ośrodków zdrowia czeka, aż dziecko skończy 3 miesiące, aby zaszczepić je przeciwko zapaleniu opon mózgowo – rdzeniowych typu B.

Czy ta szczepionka jest bezpieczna?

AEMPS (Hiszpańskie Stowarzyszenie ds. Leków i Produktów Sanitarnych) nie zezwoliło na dystrybucję tej szczepionki do czasu ustalenia jej bezpieczeństwa. Badanie przeprowadzono na 8000 dzieci w różnym wieku. W każdym przypadku jedynymi skutkami ubocznymi, które wystąpiły u dzieci po zaszczepieniu, były ból i obrzęk wokół miejsca wstrzyknięcia.

Ponadto niektóre dzieci były nieco bardziej rozdrażnione niż zwykle i miały nieco podwyższoną temperaturę.

Czy zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych typu B jest niebezpieczne?

Dziecko podczas szczepienia

Zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych typu B jest bardzo niebezpieczne, zwłaszcza gdy występuje u małych dzieciIch układ odpornościowy jest wciąż słabo rozwinięty i nie jest w stanie walczyć z infekcją. Niektóre przypadki tej strasznej choroby u małych dzieci zakończyły się śmiercią.

Czy istnieją sposoby wyleczenia tej choroby?

Tak. Istnieją antybiotyki, które są stosowane w leczeniu zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych typu B. Jednak możliwość wyleczenia zależy od wieku dziecka i czasu, jaki upłynął zanim wykryto infekcję. W przypadku bardzo małych dzieci infekcja może rosnąć bardzo szybko, a wtedy antybiotyk będzie nieskuteczny.

Czy ta szczepionka jest skuteczna?

Tak. W Wielkiej Brytanii liczba przypadków zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych typu B u dzieci poniżej 1 roku życia została zredukowana do połowy. Tylko 37 przypadków zostało zarejestrowanych od czasu, gdy rozpoczęto program szczepień Bexsero. W poprzednich latach zarejestrowano ponad 74 przypadków każdego roku.

Jaka jest cena tej szczepionki?

Nie można zaprzeczyć, że cena jest dość wysoka. Będziesz musiał wyłożyć sporo pieniędzy, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że wynagrodzenia w Hiszpanii nie są na tym samym poziomie, co w innych krajach europejskich. Cena za dawkę wynosi 106,15 euro.

Po uzyskaniu rzetelnych informacji ze sprawdzonego źródła każdy rodzic decyduje, czy zaszczepić swoje maleństwo, czy nie. To decyzja całkowicie zależy od matki i ojca dziecka.

Pamiętaj, że istnieje małe prawdopodobieństwo, że dziecko zachoruje na zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych typu B. Ale jeśli już tak się stanie, choroba jest bardzo poważna i niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.