Schudnąć po ciąży – przydatne wskazówki

Schudnąć po ciąży – przydatne wskazówki

Ostatnia aktualizacja: 17 czerwca, 2018

Wiele kobiet marzy o zajściu w ciążę, jednak jednym z ich zmartwień pozostają zmiany, które można zaobserwować po urodzeniu dziecka. Dlatego warto znać i stosować wskazówki, które pomogą w zdrowy sposób schudnąć po ciąży.

Wydanie dziecka na świat niewątpliwie jest wspaniałym doświadczeniem. Jednak to ważne wydarzenie wywołuje pewne obawy, szczególnie w odniesieniu do naszego fizycznego wyglądu. Mówiąc dokładniej, chodzi o to, jak będziemy wyglądać po ciąży i co powinnyśmy zrobić, aby odzyskać figurę, którą cieszyłyśmy się wcześniej. W dzisiejszym artykule pomożemy Ci schudnąć po ciąży.

Cierpliwie akceptuj swoją figurę, aby móc w pełni cieszyć się swoim dzieckiem

Cierpliwość będzie Twoim sprzymierzeńcem w tworzeniu nowego stylu życia, który pomoże Ci schudnąć po ciąży. Pomoże stworzyć równowagę i przyzwyczaić się do wyglądu fizycznego typowego dla pierwszych kilku miesięcy. Dzięki akceptacji swojego wyglądu, będziesz mogła cieszyć się swoim maleństwem.

Zrównoważone nawyki żywieniowe i regularne ćwiczenia pozwalają osiągnąć pożądane rezultaty. Posiadanie dobrych umiejętności zarządzania czasem pozwoli zachować spójność, określić cel i dążyć do jego zrealizowania.

Jeśli nie pogodzisz się ze zmianą, która nastąpiła w Twojej sylwetce, stres, depresja poporodowa i niepokój mogą generować przytłaczające wahania nastroju i impulsywność w czasie posiłków, co doprowadzi do przeciwnego efektu niż ten, którego oczekiwałaś.

Mąż pociesza żonę, która zakrywa twarz na wizycie u lekarza

Dbaj o dietę, jeśli karmisz piersią

Pamiętaj, że jeśli karmisz piersią, stracisz wagę w wyniku wydatku energetycznego, który to powoduje. Dlatego musisz zwracać szczególną uwagę na to, co jesz, ponieważ będzie to także pokarm dla Twojego dziecka.

Kluczem do tego, aby schudnąć po ciąży jest pamiętanie o prawidłowym odżywianiu i unikanie diet niskokalorycznych. Mogą one wywoływać agresywne zmiany w naszym ciele, które mogą pośrednio wpływać na dziecko, jeśli karmimy piersią.

Mama karmi piersią, aby schudnąć po ciąży

Nowe nawyki żywieniowe

Aby zdrowo schudnąć po ciąży ważne jest wprowadzenie nowych nawyków żywieniowych. Zalecane jest, aby:

 • Nie nadużywać tłuszczów
 • Grillować warzywa
 • Jeść owoce i warzywa
 • Dbać o nawodnienie organizmu

Wdrożenie wszystkich tych wskazówek pomoże Ci stopniowo schudnąć po ciąży i obserwować znaczące zmiany w Twojej sylwetce.

Zalecenia dotyczące produktów spożywczych, które pomogą Ci schudnąć po ciąży są następujące:

 • Mleko, jaja i chude mięso są źródłem niezbędnego białka, które pomoże Ci schudnąć po ciąży.
 • Warzywa zawierają przeciwutleniacze i ułatwiają funkcjonowanie organizmu.
 • Orzechy są bogate w błonnik, dzięki któremu łatwiej unikniesz zaparć
 • Ziarna zapewniają energię, zmniejszają apetyt i łagodzą niepokój.
 • Owoce zapewniają wysoką odporność organizmu i poprawiają Twoje zdrowie.

Dodatkowe wskazówki, jak schudnąć po ciąży

Poniżej znajdziesz zestaw wskazówek, które warto uwzględnić, aby schudnąć po ciąży:

Suplementy witaminowe

Przyjmowanie witamin zapewnia organizmowi energię potrzebną do rozwinięcia nowej roli, którą jest bycie matką. Ponadto minerały, takie jak wapń, żelazo i cynk służą za paliwo niezbędne do wykonywania tej ważnej i pięknej pracy.

Nawodnienie

Nagła regeneracja i utrata wagi powodują, że skóra traci elastyczność, co może powodować pojawienie się rozstępów. Picie wody jest ważne, ponieważ pomaga nawilżyć skórę od środka, wspomagając prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Tym samym unikniesz cellulitu i poprawisz ogólny stan zdrowia.

Aktywność fizyczna

Chodzenie z dzieckiem w wózku może zapewnić niezliczone korzyści, takie jak utrzymywanie i tworzenie więzi emocjonalnych z dzieckiem, oddychanie świeżym powietrzem, wystawianie na działanie promieni słonecznych i przystosowanie się do nowego życia, które oboje rozpoczynacie.

Poświęcenie przynajmniej jednej godziny dziennie na ćwiczenia znacznie pomoże Ci, schudnąć po ciąży. Ćwiczenia takie jak joga, pilates czy ćwiczenia Kegla na wzmocnienie dna miednicy, a także taniec i aerobik to ruch fizyczny, który z czasem możemy zintensyfikować, aby w końcu wrócić do sylwetki sprzed ciąży.

Nie stresuj się

Ciało musi odpoczywać od wysiłku fizycznego, aby nie powodował on urazów ani komplikacji. Zaczekanie na rozsądny moment jest kluczowe, aby osiągnąć sukces i schudnąć po ciąży.

Kiedy jesteś gotowa, aby poprawić swój wygląd i schudnąć po ciąży, musisz wziąć pod uwagę pozostawanie na odpowiednim poziomie kalorycznym. W przeciwnym razie ciało może osłabnąć w czasie, kiedy powinnaś nie tylko dbać o siebie, ale także o Twoje niemowlę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Ahmed SH., Kharroubi W., Kaoubaa N., Zarrouk A., et al., Correlation of trans fatty acids with the severity of coronary artery disease lesions. Lipids Health Dis, 2018.
 • Christodoulides S., Dimidi E., Fragkos KC., Farmer AD., et al., Systematic review with meta analysis: effect of fibre supplementation on chronic idiopathic constipation in adults. Aliment Pharmacol Ther, 2016. 44 (2): 103-16.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.