Rozszczep podniebienia u dzieci: przyczyny i leczenie

Rozszczep podniebienia u dzieci: przyczyny i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 03 września, 2018

Co to jest rozszczep podniebienia? Co go wywołuje? W tym artykule przyjrzymy się głównym cechom i konsekwencjom tego stanu, który rozwija się w czasie ciąży.

Nasze podniebienie, sztywny obszar w górnej części naszej jamy ustnej może rozwijać się z różnymi wadami. Najczęstszą z nich jest wilcza paszcza lub rozszczep podniebienia.

Ta wada wrodzona może prowadzić do trudności w jedzeniu i piciu. Często jest mylona z rozszczepem wargi, ponieważ oba stany rozwijają się we wczesnym okresie ciąży. Jednak są to dwa różne schorzenia.

Rozszczep podniebienia i rozszczep wargi mogą występować niezależnie lub jednocześnie. To pierwsze jest bezpośrednią szczeliną w podniebieniu, która rozciąga się aż do nosa.

To drugie jest otwarciem ciągnącym się od górnej wargi do nozdrzy. Oba schorzenia wymagają zabiegu operacyjnego w celu usunięcia wady i uniknięcia komplikacji.

Co wywołuje rozszczep podniebienia?

Ta anomalia dotyka około 1 na każde 700 dzieci. Dochodzi do niej, gdy tkanki tworzące wargi i podniebienie nie łączą się prawidłowo.

Zarówno genetyka, jak i czynniki środowiskowe mogą powodować rozszczep podniebienia. W genach zostały odkryte mutacje, które są podatne na uszkodzenia spowodowane przez niedobory witamin, tytoń i alkohol.

Ważna jest również historia rodziny, podobnie jak przyjmowanie pewnych leków. Ryzyko powstania rozszczepu podniebienia zwiększają leki stosowane w leczeniu drgawek, raka, zapalenia stawów i trądziku.

Lekarze nie wykluczają, że narażenie na niektóre czynniki chemiczne lub wirusy może również powodować zmiany tego typu.

Istnieje około 350 syndromów, które powodują tę wadę wraz z innymi objawami klinicznymi.

Jednym z nich jest zespół Van der Woudera (VWS), który jest związany ze zmianami w genach IRF6 i GRHL3.

Jeśli w rodzinie zostanie zidentyfikowana wariantowa forma genu powiązanego z tym syndromem, może być możliwe rozpoznanie tej wady podczas badania prenatalnego.

Rozszczep podniebienia - operacja


Jak zdiagnozować rozszczep podniebienia

Jeśli szczęka nie jest w pełni bezpiecznie uformowana podczas ciąży, w górnej części ust dziecka może pozostać szczelina. To właśnie jest znane jako rozszczep podniebienia.

„Rozszczep” może pojawić się na twardym podniebieniu z przodu jamy ustnej lub miękkiej tkance w kierunku gardła (podniebienie miękkie).

Może nawet rozciągać się do jamy nosowej lub sięgać do ust.

W przeciwieństwie do rozszczepu warg, ten stan może być trudny do wykrycia w czasie ciąży i nie jest widoczny na ultrasonograficznych skanach.

Oznacza to, że rozszczep podniebienia nie może zostać zdiagnozowany przez lekarzy, dopóki dziecko się nie urodzi.

Szczelina może być bardzo mała lub może tworzyć dużą dziurę, która powoduje trudności w oddychaniu, karmieniu i komunikowaniu się.

Najbardziej palącym problemem u dzieci z rozszczepem podniebienia jest ich niezdolność do wytworzenia próżni wewnątrz jamy ustnej, która ułatwia ssanie.

Mleko, które piją, może wydostawać się przez nos, wywoływać odruch plucia i zwiększać ryzyko uduszenia.

Mając to na uwadze, rodzice dzieci z rozszczepem podniebienia powinni użyć specjalnej butelki do karmienia ich i działać najszybciej, jak to możliwe

Powikłania, do których prowadzi rozszczep podniebienia

Dziecko z rozszczepem podniebienia jest podatne na chroniczne infekcje ucha i może mieć trudności z komunikacją.

Powikłania te często powodują konflikty emocjonalne i psychologiczne. W takim przypadku psycholog dziecięcy może pomóc w rozwiązaniu podstawowych problemów.

Jeśli szczelina rozszerza się do wargi, wada jest widoczna. Tego rodzaju rozszczep podniebienia może również wpływać na zdrowie zębów, powodując, że zęby dziecka są krzywe i podatne na ubytki.

Dodatkowo może wpływać na kształt nosa.

Dziecko pije mleko z butelki

„Najbardziej palącym problemem u dzieci z rozszczepem podniebienia jest ich niezdolność do wytworzenia próżni wewnątrz jamy ustnej, która ułatwia ssanie”.

Mimo to ważne jest, aby pamiętać, że rozszczep podniebienia nie jest chorobą.

Przy odpowiedniej opiece dzieci urodzone z rozszczepem podniebienia są w stanie prowadzić normalne życie.

Dopóki nie zostanie przeprowadzona operacja korygująca, ważne jest, aby trzymać dziecko w pozycji przechylonej. Dzięki temu nos dziecka zawsze może się oczyścić i dziecko nie jest narażone na ryzyko udławienia się wymiotami.

Operacja korygująca rozszczep podniebienia

Operacja korygująca dla dzieci z rozszczepem podniebienia jest delikatnym procesem.

Podczas gdy rozszczep wargi jest na ogół operowany do trzeciego miesiąca życia, z operacją rozszczepu podniebienia często czeka się do pierwszych urodzin.

W zależności od stopnia defektu, liczba i rodzaj niezbędnych operacji może być różna.

„Przy odpowiedniej opiece dzieci urodzone z rozszczepem podniebienia są w stanie prowadzić normalne życie”.

Ogólnie rzecz biorąc, chirurdzy muszą zamknąć podniebienie twarde i miękkie, poprawić strukturę warg i nosa, wypełnić przestrzenie w dziąsłach, stworzyć struktury kostne i wykonać zabiegi estetyczne.

Może to być długi proces, który wymaga dużo cierpliwości.

Nie zawsze jest możliwe całkowite zamknięcie szczeliny. W takim przypadku lekarze często sugerują stosowanie protezy dentystycznej w celu ułatwienia jedzenia.

Czy można zapobiec rozszczepowi podniebienia? Pomocne może być przestrzeganie zdrowych nawyków podczas ciąży i przyjmowanie witamin (kwas foliowy i witamina A).

Ponieważ jednak jest to wada wrodzona wynikająca z rozmaitych przyczyn, trudno jej uniknąć. Należy jednak pamiętać, że nie jest poważny stan i istnieją dostępne środki zaradcze.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.