Krwawienie maciczne niezwiązane z miesiączką

Przedłużająca się i obfita miesiączka lub krwawienie niezwiązane z miesiączką to problemy, powodowane najczęściej zmiana hormonalnymi.
Krwawienie maciczne niezwiązane z miesiączką

Napisany przez Naí Botello

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Jeśli dokucza Ci krwawienie maciczne niezwiązane z miesiączką lub jeśli Twoja miesiączka jest bardzo obfita, może to oznaczać że Twój organizm nie funkcjonuje prawidłowo. W dzisiejszym artykule znajdziesz wszystko co musisz wiedzieć jeśli chodzi o nietypowe, nieregularne i obfite krwawienia maciczne.

Krwawienie maciczne niezwiązane z miesiączką to zespół zaburzeń związanych głównie ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciele kobiety. Takie zmiany mogą przyczyniać się do zbyt obfitych miesiączek i nieregularnego krwawienia. Ponadto, objawom tym towarzyszy często silny ból w podbrzuszu i ogólne osłabienie.

Krwawienie maciczne niezwiązane z miesiączką w większości przypadków wynika właśnie z zaburzenia równowagi hormonalnej. Jednakże może ono także być związane z zatruciem środkami farmaceutycznymi, aborcją, przodującym łożyskiem i wieloma innymi zjawiskami. Dowiedz się więcej o zbyt obfitych miesiączkach i niezwiązanym z miesiączką krwawieniem z dróg rodnych.

Na czym polega krwawienie maciczne niezwiązane z miesiączką?

Nieprawidłowości w krwawieniu dzielą się na dwa typy. Po pierwsze, jest to samo krwawienie maciczne niezwiązane z miesiączką. Po drugie – krwawienie miesięczne które jest zbyt obfite lub przedłużające się.

Problemy te mogą być powodowane przez infekcje intymne, mięśniaki, zapalenia w obrębie cewki moczowej, guzy, endometriozę, polipy lub zapalenia w obrębie pochwy.

Z drugiej strony, nieprawidłowości w krwawieniach mogą także mieć związek z hormonami i być konsekwencją aborcji, poronienia, zmian powodowanych przyjmowaniem leków hormonalnych, problemów metabolicznych oraz występowania przodującego łożyska.

Zespół ten dotyka kobiet w wieku rozrodczym i występuje bardzo często. Niekoniecznie oznacza poważne problemy ze zdrowiem, chyba, że krwawienie maciczne niezwiązane z miesiączką wiąże się z nowotworami.

Objawy nieprawidłowego krwawienia

Objawy nieprawidłowego krwawienia polegają przede wszystkim na występowaniu silnego bólu w podbrzuszu. Po drugie – oczywiście – pojawia się krwawienie, które występuje poza miesiączką lub też w czasie miesiączki ale jest przy tym obfite i przedłuża się. Przyjmuje się, że nieprawidłowe krwawienie to takie, które trwa około 7-8 dni. Kobieta traci w tym czasie około 100 mililitrów krwi na dobę.

Dlatego też pacjentka której dokucza nieprawidłowe krwawienie jest chronicznie zmęczona i osłabiona. Cierpi na anemię i niedobór żelaza.

Krwawienie maciczne niezwiązane z miesiączką występują u bardzo wielu kobiet.

Nieprawidłowe krwawienie może, ale nie musi pokrywać się z datą miesiączki. Możliwe, że pojawi się w zupełnie innym czasie a cykl miesięczny zostanie zaburzony ze względu na zmiany hormonalne. Może być też tak, że krwawienie to w ogóle nie będzie krwawieniem miesięcznym, ani przedwczesnym ani opóźnionym.

Jak leczyć nieprawidłowe krwawienie?

Jeśli chodzi o krwawienie maciczne niezwiązane z miesiączką i o przedłużające się, zbyt obfite miesiączki, istnieje kilka sprawdzonych sposobów leczenia:

  • Przerwa w przyjmowaniu leków: najprostszą bezpośrednią metodą leczenia krwawienia związanego z zażywaniem leków hormonalnych jest po prostu zaprzestanie terapii. Nadzorowana przez lekarza przerwa w przyjmowaniu tabletek powinna sprawić, że nieprawidłowe krwawienia ustaną lub staną się mniej dokuczliwe.
  • Dużo odpoczynku: wypoczynek zaleca się w przypadkach, w których nieprawidłowości powiązane są z zagrożonymi ciążami (w sytuacjach w których istnieje ryzyko poronienia). Dużo odpoczywać należy także wtedy, gdy u przyszłej mamy występuje przodujące łożysko.
  • Brak jajeczkowania: u młodych kobiet u których cykle są nieregularne i nie dochodzi do jajeczkowania, lekarze najprawdopodobniej zalecą przyjmowanie 10 gramów progestagenów. Lekarstwa należy przyjmować pomiędzy 15. a 24. dniam cyklu przez okres od 4 do 5 miesięcy.

“Nieprawidłowości w krwawieniach mogą mieć związek z hormonami i być konsekwencją aborcji, poronienia, zmian powodowanych przyjmowaniem leków hormonalnych, problemów metabolicznych oraz występowania przodującego łożyska.”

Alternatywne leczenie domowe

Możesz też z powodzeniem skorzystać z domowych, naturalnych metod leczenia. Przede wszystkim zwalczysz ból. Pozbędziesz się też męczących objawów nadmiernego i nieprawidłowego krwawienia.

Musisz natomiast zwrócić uwagę na to, że stosowanie tych metod w ciąży bez nadzoru specjalisty może spowodować problemy ze zdrowiem dziecka. Koniecznie porozmawiaj z lekarzem zanim zdecydujesz się na domowe leczenie jeśli jesteś właśnie w ciąży.

  • Sok z tamaryndowca indyjskiego i suszonych śliwek: taki napój tradycyjnie podawano kobietom, które potrzebowały zmniejszenia intensywności krwawienia lub wstrzymania go. Jest bogaty w antyoksydanty i sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu układu krążenia.
  • Sok z rzodkwi: rzodkiew ceni się za zdolności regulowania zaburzeń hormonalnych i hamowania nadmiernego krwawienia. Możesz przygotować koktajl z wodą lub po prostu jeść więcej rzodkiewek. Jedz co najmniej cztery sztuki dziennie.
Możesz z powodzeniem zastosować domowe metody leczenia.
  • Sok z pomarańczy i cytryn: takie połączenie to jeden z najlepszych domowych sposobów na zahamowanie nadmiernego krwawienia. Dostarczy Ci mnóstwa witaminy C oraz antyoksydantów.
  • Bakłażan i burak: koktajl z bakłażana i buraka zadziała skutecznie, hamując nadmierne krwawienie. Pij co najmniej 350 mililitrów soku dziennie aby efekty były natychmiastowe.

Na koniec przypominamy oczywiście, że jeśli występuje u Ciebie krwawienie maciczne niezwiązane z miesiączką, powinnaś porozmawiać z ginekologiem. Zgłoś się do lekarza także jeśli Twoje krwawienia miesięczne są obfite i długotrwałe. Umów się jak najszybciej na konsultację, aby lekarz mógł wykonać badania i odkryć źródło problemu. Specjalista wskaże Ci też najskuteczniejszą metodę leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.