Krwawienie maciczne niezwiązane z miesiączką

Przedłużająca się i obfita miesiączka lub krwawienie niezwiązane z miesiączką to problemy, powodowane najczęściej zmiana hormonalnymi.
Krwawienie maciczne niezwiązane z miesiączką

Napisany przez Naí Botello

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Jeśli dokucza Ci krwawienie maciczne niezwiązane z miesiączką lub jeśli Twoja miesiączka jest bardzo obfita, może to oznaczać że Twój organizm nie funkcjonuje prawidłowo. W dzisiejszym artykule znajdziesz wszystko co musisz wiedzieć jeśli chodzi o nietypowe, nieregularne i obfite krwawienia maciczne.

Krwawienie maciczne niezwiązane z miesiączką to zespół zaburzeń związanych głównie ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciele kobiety. Takie zmiany mogą przyczyniać się do zbyt obfitych miesiączek i nieregularnego krwawienia. Ponadto, objawom tym towarzyszy często silny ból w podbrzuszu i ogólne osłabienie.

Krwawienie maciczne niezwiązane z miesiączką w większości przypadków wynika właśnie z zaburzenia równowagi hormonalnej. Jednakże może ono także być związane z zatruciem środkami farmaceutycznymi, aborcją, przodującym łożyskiem i wieloma innymi zjawiskami. Dowiedz się więcej o zbyt obfitych miesiączkach i niezwiązanym z miesiączką krwawieniem z dróg rodnych.

Na czym polega krwawienie maciczne niezwiązane z miesiączką?

Nieprawidłowości w krwawieniu dzielą się na dwa typy. Po pierwsze, jest to samo krwawienie maciczne niezwiązane z miesiączką. Po drugie – krwawienie miesięczne które jest zbyt obfite lub przedłużające się.

Problemy te mogą być powodowane przez infekcje intymne, mięśniaki, zapalenia w obrębie cewki moczowej, guzy, endometriozę, polipy lub zapalenia w obrębie pochwy.

Z drugiej strony, nieprawidłowości w krwawieniach mogą także mieć związek z hormonami i być konsekwencją aborcji, poronienia, zmian powodowanych przyjmowaniem leków hormonalnych, problemów metabolicznych oraz występowania przodującego łożyska.

Zespół ten dotyka kobiet w wieku rozrodczym i występuje bardzo często. Niekoniecznie oznacza poważne problemy ze zdrowiem, chyba, że krwawienie maciczne niezwiązane z miesiączką wiąże się z nowotworami.

Objawy nieprawidłowego krwawienia

Objawy nieprawidłowego krwawienia polegają przede wszystkim na występowaniu silnego bólu w podbrzuszu. Po drugie – oczywiście – pojawia się krwawienie, które występuje poza miesiączką lub też w czasie miesiączki ale jest przy tym obfite i przedłuża się. Przyjmuje się, że nieprawidłowe krwawienie to takie, które trwa około 7-8 dni. Kobieta traci w tym czasie około 100 mililitrów krwi na dobę.

Dlatego też pacjentka której dokucza nieprawidłowe krwawienie jest chronicznie zmęczona i osłabiona. Cierpi na anemię i niedobór żelaza.

Krwawienie maciczne niezwiązane z miesiączką występują u bardzo wielu kobiet.

Nieprawidłowe krwawienie może, ale nie musi pokrywać się z datą miesiączki. Możliwe, że pojawi się w zupełnie innym czasie a cykl miesięczny zostanie zaburzony ze względu na zmiany hormonalne. Może być też tak, że krwawienie to w ogóle nie będzie krwawieniem miesięcznym, ani przedwczesnym ani opóźnionym.

Jak leczyć nieprawidłowe krwawienie?

Jeśli chodzi o krwawienie maciczne niezwiązane z miesiączką i o przedłużające się, zbyt obfite miesiączki, istnieje kilka sprawdzonych sposobów leczenia:

  • Przerwa w przyjmowaniu leków: najprostszą bezpośrednią metodą leczenia krwawienia związanego z zażywaniem leków hormonalnych jest po prostu zaprzestanie terapii. Nadzorowana przez lekarza przerwa w przyjmowaniu tabletek powinna sprawić, że nieprawidłowe krwawienia ustaną lub staną się mniej dokuczliwe.
  • Dużo odpoczynku: wypoczynek zaleca się w przypadkach, w których nieprawidłowości powiązane są z zagrożonymi ciążami (w sytuacjach w których istnieje ryzyko poronienia). Dużo odpoczywać należy także wtedy, gdy u przyszłej mamy występuje przodujące łożysko.
  • Brak jajeczkowania: u młodych kobiet u których cykle są nieregularne i nie dochodzi do jajeczkowania, lekarze najprawdopodobniej zalecą przyjmowanie 10 gramów progestagenów. Lekarstwa należy przyjmować pomiędzy 15. a 24. dniam cyklu przez okres od 4 do 5 miesięcy.

“Nieprawidłowości w krwawieniach mogą mieć związek z hormonami i być konsekwencją aborcji, poronienia, zmian powodowanych przyjmowaniem leków hormonalnych, problemów metabolicznych oraz występowania przodującego łożyska.”

Alternatywne leczenie domowe

Możesz też z powodzeniem skorzystać z domowych, naturalnych metod leczenia. Przede wszystkim zwalczysz ból. Pozbędziesz się też męczących objawów nadmiernego i nieprawidłowego krwawienia.

Musisz natomiast zwrócić uwagę na to, że stosowanie tych metod w ciąży bez nadzoru specjalisty może spowodować problemy ze zdrowiem dziecka. Koniecznie porozmawiaj z lekarzem zanim zdecydujesz się na domowe leczenie jeśli jesteś właśnie w ciąży.

  • Sok z tamaryndowca indyjskiego i suszonych śliwek: taki napój tradycyjnie podawano kobietom, które potrzebowały zmniejszenia intensywności krwawienia lub wstrzymania go. Jest bogaty w antyoksydanty i sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu układu krążenia.
  • Sok z rzodkwi: rzodkiew ceni się za zdolności regulowania zaburzeń hormonalnych i hamowania nadmiernego krwawienia. Możesz przygotować koktajl z wodą lub po prostu jeść więcej rzodkiewek. Jedz co najmniej cztery sztuki dziennie.
Możesz z powodzeniem zastosować domowe metody leczenia.
  • Sok z pomarańczy i cytryn: takie połączenie to jeden z najlepszych domowych sposobów na zahamowanie nadmiernego krwawienia. Dostarczy Ci mnóstwa witaminy C oraz antyoksydantów.
  • Bakłażan i burak: koktajl z bakłażana i buraka zadziała skutecznie, hamując nadmierne krwawienie. Pij co najmniej 350 mililitrów soku dziennie aby efekty były natychmiastowe.

Na koniec przypominamy oczywiście, że jeśli występuje u Ciebie krwawienie maciczne niezwiązane z miesiączką, powinnaś porozmawiać z ginekologiem. Zgłoś się do lekarza także jeśli Twoje krwawienia miesięczne są obfite i długotrwałe. Umów się jak najszybciej na konsultację, aby lekarz mógł wykonać badania i odkryć źródło problemu. Specjalista wskaże Ci też najskuteczniejszą metodę leczenia.

To może Cię zainteresować ...
Cykl menstruacyjny po porodzie. Kiedy się normalizuje?
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Cykl menstruacyjny po porodzie. Kiedy się normalizuje?

Po porodzie, ciało matki rozpoczyna proces zdrowienia podczas którego jego cykl menstruacyjny wraca do normy...czytaj dalejTreści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.