Drzemka dzieci i niemowląt oraz korzyści z niej wynikające

Drzemka dzieci i niemowląt oraz korzyści z niej wynikające

Ostatnia aktualizacja: 22 lutego, 2019

Drzemka dzieci w ciągu dnia zazwyczaj ma miejsce do czasu, kiedy te nie ukończą czterech lub pięciu lat. Jej częstotliwość i czas trwania będą zależeć od każdego malucha indywidualnie. Ważne jest, aby wiedzieć, że korzyści z drzemki wykraczają daleko poza zwykły odpoczynek dla ciała.

Sen jest ważny dla zdrowia dzieci. Jest to podstawowy czynnik w fizycznym, intelektualnym i emocjonalnym rozwoju ludzi. Podczas spania dzieci nie tylko odpoczywają, ale ich mózg prowadzi bardzo cenne procesy neuropsychologiczne.

Biorąc pod uwagę to, że drzemka dzieci ma korzystny wpływ na ich ciało, ten okres snu w ciągu dnia powinny być uważane za bardzo pomocne. Zapewnienie dzieciom wystarczającej ilości snu i odpoczynku sprzyja ogólnemu zdrowiu i rozwojowi.

Drzemka dzieci i niemowląt – jakie są jej zalety?

Rodzice często zauważają, że ich dzieci mają lepszy nastrój przez resztę dnia, jeśli drzemią. Kontrast jest szczególnie zauważalny w dni, kiedy tego nie robią. W takich przypadkach często słyszy się, jak rodzice mówią: “Jest drażliwy, ponieważ nie spał”.

Jakie są zalety drzemki u niemowląt i dzieci?

 • Podczas drzemki, dzieci odzyskują energię fizyczną. Ich ciała odpoczywają i ładują energię mentalną, której potrzebują do końca dnia.
 • Uwalnia napięcie. Podczas spania umysł jest odłączony od wszystkich zewnętrznych bodźców. W ten sposób zmniejsza się nadpobudliwość i lęk.
 • Drzemka dzieci poprawia uwagę, koncentrację i chęć odkrywania i poznawania świata.
 • Poprawia pamięć. Dzieci pamiętają lepiej to, czego się uczą, jeśli drzemią. Podczas snu rejestrujesz to, czego uczysz się w ciągu dnia.
Śpiące niemowlę

Wpływ drzemki na życie dziecka

 • Drzemki przyczyniają się do dobrego samopoczucia i pozytywnego nastawienia. Po drzemce dzieci są bardziej zrelaksowane. Są również chętne robić wszystko, o co ich poprosimy.
 • Drzemanie przyczynia się do normalnego wzrostu. Sen reguluje niektóre ważne funkcje. Podczas spania uwalniany jest hormon wzrostu, który jest niezbędny do rozwoju.
 • Drzemka dzieci sprzyja dobremu wypoczynkowi. Jeśli maluszki są wyczerpane lub budzą się w nocy, mogą mieć problemy ze spaniem. Odpowiednia drzemka pozwoli im na spokojny sen.
 • Stosunki społeczne są lepsze. Dziecko, które nie drzemie, może być bardziej agresywne. Warto wiedzieć, że brak drzemki wpływa na jego rozwój emocjonalny i sposób, w jaki wchodzi w interakcje z innymi dziećmi.

“Podczas godzin snu dzieci nie tylko odpoczywają, ale ich mózgi przeprowadzają bardzo wartościowe procesy neuropsychologiczne.”

Drzemka dzieci i odpowiedni czas jej trwania

Gdy rosną, dzieci potrzebują mniej snu. Aż do czterech lub pięciu lat, te godziny są rozdzielone między ich sen nocny i czas drzemki. Później, odpoczynek w ciągu dnia zwykle znika.

 • Noworodki: Całkowita ilość snu wynosi około 18 godzin. Czas, w którym drzemka noworodków następuje jest zwykle odpowiednikiem czasu, w którym dorośli się obudzili. Drzemki te trwają do ośmiu lub dziewięciu godzin.
 • Pierwszy miesiąc: całkowity czas snu wynosi tutaj 17 godzin. W tym wieku czas nocnego snu wynosi – dziesięć godzin w nocy, a w ciągu dnia jest nieco mniejszy – drzemki trwają nawet osiem godzin.
 • Trzy miesiące: na tym etapie całkowity czas snu spada do 16 godzin. W nocy śpią około dziesięciu godzin. W ciągu dnia będą potrzebować co najmniej trzech drzemek, które zazwyczaj następują po około dwóch godzinach.
Śpiąca dziewczynka przytulająca misia

Od sześciu miesięcy

 • Sześć miesięcy: całkowity czas snu półrocznego maluszka wynosi około 15 godzin. Ogólnie rzecz biorąc, dzieci są bardziej stymulowane zewnętrznie, a ilość drzemek jest zredukowana do dwóch w ciągu dnia. Trwają one w sumie cztery lub pięć godzin.
 • Jeden rok: w pierwszym roku życia całkowity czas snu wynosi 14 godzin. Drzemki będą krótsze. Dziecko będzie spało dwa razy w ciągu dnia po półtorej godziny.
 • Po 18 miesiącach nabiorą rytmu, który utrzymają do ukończenia czterech lub pięciu lat. Całkowity czas snu wyniesie 13 lub 14 godzin. Drzemać będą tylko raz przez 2 godziny.

Te dane są szacunkowe. Każde dziecko będzie miało swój własny rytm nocnego snu i drzemki. Ważne jest, aby pozwolić i zachęcić swoje maleństwo do chwili odpoczynku.

Wyeliminowanie drzemek dla wygody rodziców lub ze względu na ich pracę nie jest dobrym pomysłem. Ten zwyczaj może zaszkodzić normalnemu rozwojowi dziecka, dlatego najlepiej promować czas drzemki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Azlan Ahmad Kamal et al. / Perceptions on taking a Daily Nap for a Better Quality of Life among Physical & Health Education students in Malaysia. Procedia – Social and Behavioral Sciences 35 ( 2012 ) 162 – 169.
 • Weir, K. The science of naps. American Psychology Association. 2016, Vol 47, Nº 7, 48. [Online] Avaiable at: https://www.apa.org/monitor/2016/07-08/naps

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.