5 powszechnych chorób dziecięcych wywoływanych przez bakterie

Powszechne są choroby wieku dziecięcego, zwłaszcza infekcje. Odkryj niektóre z najczęstszych chorób wieku dziecięcego wywoływanych przez bakterie.
5 powszechnych chorób dziecięcych wywoływanych przez bakterie

Ostatnia aktualizacja: 30 lipca, 2021

Ze względu na słabo rozwinięty układ odpornościowy u dzieci, choroby wywoływane przez bakterie są bardzo częste w pierwszych latach życia. Chociaż w większości przypadków są one łagodne, ważne jest, aby zachować czujność, aby uniknąć rozwoju powikłań, które w rzadkich wypadkach mogą wystąpić.

Czy znasz najczęstsze choroby wieku dziecięcego wywoływane przez bakterie?

Pięć powszechnych chorób wywoływanych przez bakterie, na które mogą cierpieć dzieci

Poniżej znajdziesz kilka dość powszechnych chorób, więc być może o nich słyszałeś. Aspekty leczenia są w każdym przypadku bardzo szczególne, ale łączy je fakt, że zazwyczaj wymagają zastosowania antybiotyków.

1. Zapalenie ucha

Pediatra patrzący na ucho dziecka.

Zapalenie ucha to stan zapalny jednego z segmentów ucha. Klasycznie odnosimy się do trzech różnych części tego narządu: ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. Infekcje ucha zewnętrznego i środkowego są bardzo często spotykane. Choroby zakaźne ucha wewnętrznego są rzadkie i powodują inne objawy.

Ten stan jest zwykle spowodowany zakażeniem bakteriami, takimi jak Staphylococcus aureus i Pseudomonas aeruginosa. W zależności od różnych czynników infekcja może mieć postać od zwykłego zaczerwienienia i swędzenia przewodu słuchowego (zapalenie ucha zewnętrznego) do silnego bólu.

Może to obejmować wypływ ropy i pęknięcie błony bębenkowej (zapalenie ucha środkowego).

 

2. Krztusiec, jedna z chorób wywoływanych przez bakterie

Bordetella pertussis to bakteria odpowiedzialna za krztusiec. Jest to wysoce zaraźliwa infekcja dróg oddechowych, która z klinicznego punktu widzenia wyróżnia się pojawieniem się kaszlu, który bardzo utrudnia oddychanie tak długo, jak trwa. W rzeczywistości kaszel jest tak silny, że może powodować nawet wymioty lub niewielkie krwotoki.

W wielu przypadkach nie jest możliwe wykrycie zakażenia B. pertussis. Lekarze w tym momencie używają terminu zespół krztuśca. Jest to zaburzenie, które przejawia takie same objawy jak krztusiec, ale może być spowodowane przez inne bakterie lub inne czynniki, takie jak adenowirus.

Jest to choroba, której można zapobiegać poprzez szczepienia, więc jej zachorowalność i rozpowszechnienie znacznie spadły w ostatnich dziesięcioleciach. Jednak nadal występuje endemicznie w wielu krajach, zwłaszcza w krajach rozwijających się.

3. Zapalenie opon mózgowych

Zapalenie opon mózgowych jest jednym z najbardziej przerażających schorzeń na liście, ponieważ bez odpowiedniego leczenia może prowadzić do poważnych powikłań. Nie jest to choroba wywoływana wyłącznie przez bakterie. Niektóre z najpowszechniej zaangażowanych czynników to Streptococcus pneumoniae i Neisseria meningitides.

Dzięki strategii szczepień częstość występowania zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i jego powikłań z czasem się zmniejszyła. Pozostaje jednak ważną przyczyną zachorowalności i śmiertelności u dzieci.

Objawy są w dużym stopniu zależne od wieku pacjenta i zwykle stają się łatwiejsze do zdiagnozowania wraz z wiekiem dziecka. U dzieci w wieku szkolnym i młodzieży obecność sztywności karku, wymiotów, wysokiej gorączki i nieprawidłowych ruchów może sugerować zapalenie opon mózgowych.

 

4. Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek jest bardzo częstym schorzeniem zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Nie zawsze jest zakaźne, a większość przypadków jest spowodowana infekcjami wirusowymi. Zapalenie spojówek wywołane przez bakterie może być nieco trudniejsze do leczenia. W niektórych przypadkach wymaga podania antybiotyków.

Objawy obejmują miejscowe zaczerwienienie, swędzenie, nadmierne wydzielanie łez, a w niektórych przypadkach też ropy. Ponieważ jest to choroba zakaźna, najlepiej przestrzegać środków higieny osobistej i rodzinnej, aby uniknąć zarażenia.

5. Ból gardła

Pediatra sprawdzający gardło dziecka.

Termin angina jest często używany u dzieci w odniesieniu do niektórych rodzajów infekcji charakteryzujących się zapaleniem migdałków. Większość postaci klinicznych jest łagodna, charakteryzuje się bólem gardła, ogólnym złym samopoczuciem, nieświeżym oddechem, gorączką i obrzękiem węzłów chłonnych szyi.

Ważne jest, aby odróżnić ją od innych chorób, takich jak dławica piersiowa lub angina Plauta-Vincenta. Ta pierwsza odnosi się do objawów choroby wpływającej na dopływ krwi do serca, co w uproszczeniu może odnosić się do zawału serca. Jednak to nie to samo.

Angina Plauta-Vincenta to rozległa infekcja obejmująca wspomniane wyżej dziąsła i narządy. Jednak bez leczenia może bardzo utrudnić połykanie pokarmu i zagrozić drożności dróg oddechowych pacjenta. Oczywiście te dwa ostatnie schorzenia występują częściej u dorosłych.

Choroby wieku dziecięcego wywoływane przez bakterie są bardzo zróżnicowane

Te choroby są nieprzewidywalne. Zdecydowana większość oznacza jedynie dyskomfort, który może spowodować, że Twoje dziecko spędzi kilka dni w łóżku, podczas gdy inne mogą stać się bardziej skomplikowane i wymagać większej opieki.

Najważniejszą rzeczą jest zwracanie uwagi na wszelkie dodatkowe objawy, a jednym z najczęstszych jest gorączka. Jak najszybsza wizyta u pediatry to najlepsza opcja, aby upewnić się, że wszystko idzie w dobrą stronę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Artigao F, et al. Meningitis bacteriana. Protocolos diagnóstico-terapéuticos de la AEP: Infectología pediátrica.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.