Choroba refluksowa przełyku u niemowląt

Choroba refluksowa przełyku u niemowląt

Ostatnia aktualizacja: 24 kwietnia, 2019

To całkowicie normalne, że niemowlę od czasu do czasu wypluwa odrobinę płynu. Jednak gdy towarzyszą temu inne objawy lub zdarza się to często, można podejrzewać poważniejsze problemy. Z tego artykułu dowiesz się jak wygląda choroba refluksowa przełyku u niemowląt.

Każde dziecko od czasu do czasu cierpi z powodu odbijania się pokarmu, a nawet wymiotuje. Ale częste występowanie tego problemu może zwiastować chorobę. Tak objawia się choroba refuksowa przełyku, nazywana również GERD.

Gdy refluks występuje regularnie przez okres od 12 do 14 miesięcy, można zacząć podejrzewać chorobę refluksową przełyku. Nie stanowi ona bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia dziecka, ale warto zastosować określone rozwiązania, które ułatwią mu życie.

Z tego artykułu poznasz wiele informacji dotyczących GERD.

Choroba refluksowa przełyku u niemowląt

Przełyk to przewód, który umożliwia dostarczanie jedzenia z ust do żołądka. Znajduje się w nim mięsień znany pod nazwą dolnego zwieracza przełykowego (LES). Przypomina zawór, który pozwala przełykać posiłki.

Jeśli LES działa poprawnie, rozluźnia się umożliwiając płynne przełykanie jedzenia. Jednak u niektórych dzieci nie jest do końca wykształcony, co utrudnia działanie przełyku. W rezultacie dziecko cierpi z powodu regurgitacji mleka z piersi mamy lub mieszanki.

Choroba refluksowa przełyku występuje z powodu braku kontroli zwieracza przełyku. U dzieci nim dotkniętych zwieracz rozluźnia się i kurczy w sposób nieregularny. Sytuacja wraca do normy, gdy ten mały mięsień rozwinie się do końca.

Objawy GERD u niemowląt

Najczęstsze objawy tej przejściowej choroby to wymioty i refluks. Istnieją także inne oznaki, które mogą na nią wskazywać.

Jedno z typowych zachowań to wyginanie pleców w łuk podczas jedzenia. Niemowlęta dotknięte GERD odchylają głowę do tyłu w trakcie karmienia. Mogą także mieć problem z połykaniem.

Ręka wycierająca chusteczką brodę dziecka - choroba refluksowa przełyku

Inne objawy to kaszel, chroniczna kolka i niewielkie problemy z oddychaniem. Poza tym dzieci ciepiące na chorobę refluksową przełyku odmawiają spożywania jedzenia, co może prowadzić do utraty wagi.

Choroba refluksowa przełyku – diagnozowanie GERD

Istnieje kilka badań, które umożliwiają diagnozę choroby refluksowej przełyku u niemowląt. Oczywiście można ją potwierdzić jedynie z pomocą pediatry. Oto trzy badania, które zapewne zleci lekarz:

  • Monitoring pH przełyku: to badanie mierzy zawartość kwasu w przełyku niemowlęcia. Będzie wyższy u dzieci cierpiących na GERD. Aby go zmierzyć, lekarz wprowadza do przełyku rurkę.
  • Prześwietlenie górnego odcinka przewodu pokarmowego: do butelki z mlekiem dodaje się kontrast. Dziecko go wypija, po czym lekarz wykonuje serię zdjęć rentgenowskich, aby przekonać się, jaki kształt ma jego górny odcinek przewodu pokarmowego.
  • Endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego: do przewodu pokarmowego dziecka wprowadza się endoskop z kamerą. Dzięki niemu lekarz będzie mógł zobaczyć kształt mięśni. Poza tym lekarz może pobrać fragment tkanki do badań (dokonać biopsji).

“Niemowlęta dotknięte GERD odchylają głowę do tyłu w trakcie karmienia. Mogą także mieć problem z połykaniem.”

Choroba refluksowa przełyku – najlepsze sposoby leczenia

Choroba refluksowa przełyku u niemowląt sprawia, że rodzice muszą zwracać większą uwagę na sposób, w jaki karmią dzieci. Pierwszy krok to częstsze odbijanie niemowlaka. Powinno następować nie tylko po karmieniu, ale również w jego trakcie.

Po każdym posiłku umieść dziecko w pozycji pionowej. Musisz dopilnować, by pozostało w niej przez pół godziny po karmieniu.

Niektórzy lekarze zalecają podawanie takich pokarmów jak płatki ryżowe. Zmieszaj je z mlekiem w butelce maluszka. Część specjalistów radzi także, by zmienić rodzaj mleka modyfikowanego.

Jeśli to konieczne, pediatra może przepisać odpowiednie leki. Należą do nich blokery receptora H2 i inhibitory pompy proteinowej. Oba sposoby leczenia zmniejszają poziom kwasu w żołądku.

Niemowlę pijące z butelki ze smoczkiem

Rzadko występujące problemy

Jedynie dziesięć procent dzieci ma problemy z powodu nie do końca wykształconego LES. W większości przypadków można sobie poradzić z tą chorobą bez większych problemów. Rzadko kiedy trzeba zdecydować się na operację.

Rodzice powinni zwracać uwagę na wszystkie objawy związane z chorobą refluksową przełyku i zwrócić się do pediatry, gdy będą potrzebowali pomocy. Tylko on jest w stanie określić, czy dziecko jest chore. Kiedy diagnoza zostanie postawiona i będziesz miała pewność, z czym masz do czynienia, będziesz musiała jedynie ostrożniej karmić maluszka z GERD.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.