Rola niani w odniesieniu do wychowywania dzieci - dowiedz się więcej!

Niania jest osobą, która towarzyszy, pociesza i pielęgnuje nasze dzieci, gdy nas nie ma w pobliżu. Musimy jednak zawsze pamiętać o tym, jak ważny jest wybór odpowiedniej do tego celu osoby. Musi ona podzielać wyznawane przez nas wartości, a także mieć inne pożądane przez nas cechy.
Rola niani w odniesieniu do wychowywania dzieci - dowiedz się więcej!
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

W przypadku coraz większej liczby rodzin codzienność obejmuje oboje rodziców pracujących poza domem. Pogodzenie pracy i życia rodzinnego staje się wtedy prawdziwym wyzwaniem. Często bywa tak, że rodzice muszą zostawić swoje dzieci pod opieką innej osoby. To właśnie wtedy okazuje się, jak ważna jest rola niani w wychowywaniu dzieci.

W zasadzie bez cienia przesady można stwierdzić, że staje się ona kolejnym członkiem naszej rodziny. W naszym dzisiejszym artykule spróbujemy się zająć się tym tematem nieco bliżej. Omówimy sobie dokładniej, jaka jest rola niani w wychowywaniu potomstwa osób pracujących. Zapraszamy do poświęcenia kilku minut na lekturę!

Rola niani we współczesnym świecie

Niania jest osobą, która towarzyszy, pociesza i opiekuje się naszymi dziećmi, gdy nas nie ma w pobliżu. Musimy jednak zawsze pamiętać o tym, jak ważny jest wybór odpowiedniej do tego celu osoby. Musi ona podzielać wyznawane przez nas wartości, a także mieć inne pożądane przez nas cechy.

Kiedy przychodzi czas na powrót do pracy, mamy zazwyczaj do wyboru kilka opcji dotyczących opieki nad naszymi dziećmi. Wiele rodzin decyduje się na zatrudnienie niani, której zadaniem ma być zajmowanie się ich dziećmi.

Główną różnicą takiego rozwiązania w stosunku do typowego przedszkola jest poświęcanie dzieciom indywidualnej uwagi. Na tym właśnie polega przede wszystkim rola niani.

Dziecko i opiekunka

Z tego też powodu nianie stają się bardzo ważnymi postaciami dla dzieci. To osoby, z którymi nasze dzieci dzielą swoje codzienne życie. Rola niani polega głównie na słuchaniu ich, uspokajaniu i zapewnianiu wsparcia emocjonalnego.

Ponadto karmią je, leczą rany i urazy, a nawet kąpią dzieci i usypiają je czasami, gdy ich rodziców nie ma jeszcze w domu.

Więź, którą dzieci tworzą z nianią, może być dla nich bardzo silna i korzystna. Jeśli występują między nimi zdrowe więzi emocjonalne, wzrośnie tym samym poczucie własnej wartości u naszych dzieci. A to z kolei pomoże im stać się bardziej towarzyskimi ludźmi i sprawi, że okresy nieobecności rodziców będą dla nich mniej uciążliwe do przeczekania.

Jak wybrać dobrą nianię?

Biorąc pod uwagę znaczenie, jakie ma rola niani w życiu naszych dzieci, należy poważnie zastanowić się nad cechami, które ta osoba powinna mieć. Taka opiekunka zajmie bowiem ważne miejsce w kreowaniu rzeczywistości naszych pociech.

Wiele rodzin zatrudnia tę samą osobę do opieki nad dziećmi i pracami domowymi. Ogólnie rzecz biorąc oznacza to, że dana osoba nie dysponuje jakimiś szczególnymi kwalifikacjami w zakresie opieki nad dziećmi.

Jeśli masz ku temu odpowiednie środki finansowe, zawsze o wiele wygodniej będzie rozdzielić oba te zadania. Czyli po prostu wybrać opiekunkę z odpowiednim przeszkoleniem z psychologii, pedagogiki lub edukacji wczesnoszkolnej.

Osoba odpowiedzialna za Twoje dzieci powinna mieć odpowiednią wiedzę, zwłaszcza gdy są one małe lub mają specjalne potrzeby. W idealnym przypadku niania powinna być w stanie zrozumieć etapy ewolucji dzieci i towarzyszyć im w najlepszy możliwy sposób, gdy przechodzą przez każdy z nich.

Wspólne wartości wyznawane przez rodziców i nianię

Kolejnym fundamentalnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze opiekunki dla dzieci, jest upewnienie się, że osoba ta podziela Twoje wartości i wizję wychowywania dzieci. Ta osoba powinna przynajmniej szanować Twój sposób edukowania Twoich pociech i ustalone przez Ciebie normy.

Zabawa razem

Taka choćby ustna umowa i porozumienie są niezbędne do tego, aby małe dzieci czuły się bezpieczniejsze i szczęśliwsze. Oto niektóre z najważniejszych wartości, które idealna niania powinna wyznawać razem z rodzicami dziecka:

Rola niani w ujęciu w pełni demokratycznym

Ważne jest, aby osoba pełniąca rolę niani w rodzinie oferowała Twoim dzieciom możliwość podejmowania decyzji i osiągania porozumień, zamiast narzucania swojej woli. Na przykład dając rodzeństwu swobodę wyboru i negocjowania między sobą, w którą grę planszową będą wspólnie grać.

Takie nastawienie wykreuje w nich bezpieczniejszą i bardziej asertywną osobowość.

Empatia

Jeśli chodzi o właściwe pełnienie roli niani, właściwa osoba musi być zdolna do emocjonalnego dostosowania się do Twoich maluchów, gdy w jakiś sposób one cierpią. Rola niani polega na tym, że dzieci oczekują, że będzie koło nich ktoś zaangażowany i taki, kto sprawia, że same dzieci czują się wysłuchane, docenione i kochane.

Pozytywne nastawienie jest jedną z podstawowych wartości w roli niani

Zdecydowanie lepiej jest zwracać się do dzieci z pozytywnym nastawieniem, mówiąc im, co powinny robić, zamiast tego, czego nie chcemy. Dobrym przykładem może być na przykład „Schowaj swoje zabawki do szuflady” zamiast „nie zostawiaj zabawek leżących na dywanie”.

Dodatkowo, jeśli takim poleceniom towarzyszą odpowiednie wyjaśnienia, pomoże to dzieciom je wykonywać z przekonaniem, a nie tylko poprzez ślepe posłuszeństwo. „Jeśli Twoje zabawki będą leżeć na podłodze, ktoś może na nie nadepnąć i niechcący je zniszczyć”.

Samokontrola a rola niani

Niezbędną cechą w kontaktach z dziećmi jest zachowanie spokoju i cierpliwości. Potrzebujesz dla nich opiekunki, która nie straci go, gdy Twoje dziecko wpadnie w furię. Potrzebny będzie ktoś, kto udostępni dzieciom przestrzeń do wyrażania siebie. A następnie pozwoli im wrócić do normalności z szacunkiem i bez krzyczenia na nie.

Rozmowa kwalifikacyjna to idealny moment, aby dowiedzieć się, czy osoba, która chce być nianią dla Twoich dzieci, podziela te ważne wartości tak samo jak Ty. Zapytaj o codzienne sytuacje, aby dowiedzieć się, jak zareaguje potencjalna kandydatka.

A przede wszystkim zwróć uwagę na szczegóły dotyczące poprzedniego zatrudnienia w tej samej roli. Osoba z powołaniem będzie mówić z emocjami i miłością o poprzednich rodzinach, dla których pracowała.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • de Piaget, T. D. D. C. (2007). Desarrollo Cognitivo: Las Teorías de Piaget y de Vygotsky.
  • Mayer-Spiess, O. C. (1996). La asertividad: expresión de una sana autoestima. Desclée de Brouwer.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.