Posyłanie dziecka do przedszkola: korzyści dla dziecka

Posyłanie dziecka do przedszkola: korzyści dla dziecka
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 03 stycznia, 2019

Dla matki posyłanie dziecka do przedszkola może być bardzo trudne. Jednak wiele matek nie ma wyboru i musi codziennie pozostawiać swoje dzieci w przedszkolu z różnych powodów, w tym z uwagi na pracę lub z powodu braku innego członka rodziny, który mógłby zająć się dzieckiem.

Ważne jest, aby rodzice znali korzyści, jakie daje posyłanie dziecka do przedszkola. Etap dzieciństwa spędzony w przedszkolu może być pięknym i niezwykłym doświadczeniem dla dziecka.

Jeśli w przedszkolu jest wystarczająco dużo miejsca, aby biegać i grać, może to znacznie poprawić wrażenia dziecka ze spędzania tam czasu. Ważne jest również, aby w przedszkolu była wykwalifikowana kadra zajmująca się dziećmi.

Przede wszystkim podczas pobytu w przedszkolu dzieci wykonują czynności, które przyczyniają się do ich rozwoju. Uczą się też odnosić do innych ludzi. Ponadto rodzice mają możliwość nawiązania przyjaźni z rodzicami innych dzieci.

Czego więc dzieci uczą się w przedszkolu? Jakie korzyści daje posyłanie dziecka do przedszkola?

Jakie korzyści oferuje posyłanie dziecka do przedszkola

Przedszkole to nie tylko miejsce do opieki nad maluchem. Ta placówka może również oferować wiele korzyści, w tym:

Rozwój fizyczny

Ponieważ dzieci spędzają większość czasu w przedszkolu, mają szansę uwolnić swoją energię. Bieganie z miejsca na miejsce pomaga dziecku stymulować zmysły i poprawiać równowagę.

W przedszkolu dziecko może również utrzymywać zdrową dietę, odpoczywać i uczyć się zdrowych nawyków higienicznych.

Poznawanie otoczenia

Przedszkole to zupełnie nowe środowisko dla Twojego dziecka i jest to bardzo korzystne. Będzie mogło odkrywać nowe miejsca. Będzie także mogło wchodzić w interakcje z nowymi obiektami i ludźmi.

Rozwój zdolności intelektualnych

Dzięki zabawom, ruchowi i wszystkim materiałom znalezionym w przedszkolu Twoje dziecko będzie mogło rozwijać swoje zdolności intelektualne.

Będzie mogło obudzić swoją kreatywność poprzez mentalne obrazowanie i zabawy. Takie zajęcia stymulujące kreatywność pozwolą mu wymyślić nowe pomysły.

Chłopiec i dziewczynka podczas wspólnej zabawy w przedszkolu

Socjalizacja

Dzieci uczą się towarzyskości w przedszkolu, ponieważ są w codziennym kontakcie z innymi ludźmi. Kontakt z rówieśnikami będzie doskonałym źródłem wiedzy.

Więcej korzyści, jakie daje posyłanie dziecka do przedszkola

Oto kilka dodatkowych zalet, które daje posyłanie dziecka do przedszkola:

 1. Poczucie własnej wartości dziecka rośnie, gdy czuje się wartościowe i kochane.
 2. Przedszkola pomagają rozwijać umiejętności komunikacyjne.
 3. Pomaga kształtować osobowość dziecka.
 4. Przedszkola stymulują rozwój poznawczy i akademicki.
 5. Sprzyja rozwojowi afektywnemu, ponieważ dziecko uczy się rozróżniać relacji.
 6. Przedszkole pomaga dziecku przygotować się do szkoły.

Przede wszystkim podczas pobytu w przedszkolu dzieci wykonują czynności, które przyczyniają się do ich rozwoju. Uczą się wchodzić w interakcje z innymi ludźmi i nawiązywać przyjaźnie.

Czego dzieci uczą się w przedszkolach?

Dzieci w przedszkolu uczą się opowiadań, piosenek, tańców i dzielenia się z innymi dziećmi. Uczą się również, na czym polega zdrowa dieta, jak układać zabawki po zabawie i jak szanować innych.

Mają także okazję poznać litery i liczby. W przedszkolu dzieci nauczą się, jak być niezależnym, jak rysować, szanować starszych i samodzielnie chodzić do łazienki.

Wreszcie nauczą się myć ręce przed i po posiłku, a także jeść razem, pracować w zespole i jak czesać włosy przed powrotem do domu.

Wszystkie powyższe powody są wspaniałymi korzyściami, jakie daje posyłanie dziecka do przedszkola.

Dzieci w przedszkolu

Wskazówki, jak znaleźć idealne przedszkole

Dobre przedszkole można określić kilkoma cechami. Oto kilka wskazówek, o których należy pamiętać, aby znaleźć odpowiednie przedszkole dla dziecka.

 • Przedszkolanki pracują z dziećmi w grupach i indywidualnie.
 • Przyjrzyj się salom lekcyjnym. Jeśli klasa jest dekorowana przez dzieci, sprawia to, że dzieci poczują się zdolne. Będą także czuć się częścią społeczności.
 • Obserwuj, czy Twoje dzieci są szczęśliwe i podekscytowane na myśl o pójściu do przedszkola kolejnego dnia.
 • Przedszkola, w których codziennie czytane są opowiadania.
 • Przedszkolanki i nauczyciele są doświadczeni i naprawdę rozumieją potrzeby dzieci.
 • Jest wystarczająco miejsca, aby dzieci mogły swobodnie się poruszać.
 • W przedszkolu znajduje się wiele materiałów do kolorowania, zabawek i innych przedmiotów do zabawy.
 • Każdy nauczyciel powinien mieć pod opieką co najmniej 5 dzieci.

Posyłanie dziecka do przedszkola może być bardzo trudną decyzją dla Ciebie jako matki. Najtrudniejsze jest z pewnością to, że musisz na kilka godzin rozdzielić się ze swoim ukochanym dzieckiem.

Jednak niezależnie od tego, jak bolesne może być to dla Ciebie, pamiętaj, że posyłanie dziecka do przedszkola jest korzystne dla rozwoju Twojego dziecka. W przedszkolach dzieci uczą się wielu rzeczy, które przydadzą się w szkole i przez całe życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.