Tablice Montessori: jak wyglądają i do czego służą?

Tablice Montessori: jak wyglądają i do czego służą?
Pedro González Núñez

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Pedro González Núñez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Tablice Montessori to zabawki dla dzieci, które pozwalają rozwijać wszystkie ich umiejętności i talenty, ciekawość i pasję do uczenia się każdego dnia.

Maluch uczący się we własnym tempie jest zazwyczaj szczęśliwym dzieckiem, które rozwija się w pełni ciesząc się swoim otoczeniem. W tym celu zabawa jest zwykle istotnym elementem. W grze zabawki są kluczowymi elementami. Na przykład pozwalają dzieciom uczyć się, podczas gdy wykorzystują one przy tym tablice Montessori, na których skupimy się w tym artykule.

Dziecko ma wrodzoną potrzebę odkrywania, poznawania i zaspokajania ciekawości. Dlatego Montessori, słynna pedagog, która tak bardzo przyczyniła się do szczęścia i optymalnego rozwoju dzieci, opracowała teorie i zabawki zaprojektowane specjalnie do nauki poprzez zabawę.

Bawiące się dziecko

Co to są tablice Montessori?

Tablica Montessori to zabawka zaprojektowana specjalnie dla dzieci do rozwijania określonych umiejętności. Najczęstsze z nich to kreatywność, rozwiązywanie problemów, logika i zdolności motoryczne.

Jak używa się tych tablic? Zawierają one gry i zagadki, które maluchy muszą rozwiązać. Jak muszą to zrobić? Ogólnie rzecz biorąc, poprzez swoje umiejętności poznawcze muszą znaleźć odpowiednie rozwiązanie za pomocą logiki i obserwacji.

Promują również wytrwałość, ponieważ dzieci mogą popełniać błędy przy pierwszych próbach. Muszą jednak wykazać się cierpliwością, aby próbować, myśleć, rozumować i znajdować najlepsze rozwiązania proponowanych zagadek.

Tablica składa się z różnych przedmiotów, pod którymi ukryte są określone elementy. Na przykład rysunki zwierząt. Ważne jest, aby dziecko spróbowało odgadnąć, co kryje się pod wspomnianym przedmiotem wnioskując zgodnie z posiadaną wiedzą i umiejętnościami.

Do tego wszystkiego należy dodać poprawę zdolności manualnych związanych z umiejętnościami motorycznymi. Przykładowo dziecko musi otwierać i zamykać zamki i zatrzaski w zależności od rodzaju zabawki, aby mogło pracować nad swoimi umiejętnościami manualnymi.

Zalety tablic Montessori

Dlaczego warto korzystać z tablic Montessori podczas zabawy? Istnieją wyraźne korzyści, jakie przynoszą one dzieciom od wieku niemowlęcego do szóstego roku życia.

Rozwiązywanie problemów

Ponieważ dzieci muszą obserwować i szukać ukrytych elementów, pomaga to maluchom poprawić ich zdolność rozwiązywania prostych problemów.

Zdolności motoryczne

Omówiliśmy już ten aspekt. Maluchy poruszają przedmiotami różnej wielkości dostosowanymi do ich wieku, co pozwala im ćwiczyć koordynację ręka-oko oraz zdolności motoryczne.

Poprawa pamięci

Kolejny punkt na korzyść tablic zaprojektowanych zgodnie z metodą Montessori. Dziecko musi zapamiętać określone ilustracje i figury, które kojarzy z konkretnymi pojęciami. W ten sposób uczy się wykorzystywać swoją pamięć.

Nauka otoczenia

Tablice Montessori mają różna tematykę. Niektóre koncentrują się na gotowaniu, zwierzętach, naturze, medycynie… Oznacza to, że pomagają dzieciom zaznajomić się z otoczeniem, a ostatecznie z życiem i otaczającym ich światem.

Wytrwałość

Dzieci stają się bardziej wytrwałe. Szczególnie gdy coś je zainteresuje, na przykład problem, który bardzo chcą, ale nie potrafią rozwiązać. Będą próbować, dopóki go nie rozwikłają i nawet przez myśl nie przejdzie im poddanie się.

Dziecko bawiące się fasolkami

Cierpliwość

Jest to rzadka cecha u dzieci z samej ich natury. Dlatego ważne jest, aby dzieci jak najszybciej się jej nauczyły i przyswoiły ją poprzez zabawę. Tablice Montessori mogą być w tym bardzo pomocne.

Uwaga

Wiemy również, że dzieci mają niewielką zdolność do skupienia uwagi na czymś konkretnym przez długi czas. Jest to umiejętność, która rozwija się w miarę jak dzieci rośnie. Te tablice pomagają dzieciom w naturalny sposób się jej uczyć. 

Pobudzanie ciekawości dzięki tablicom Montessori

Dla dziecka wszystko na świecie jest nowe. Z tego powodu te tablice, dzięki którym odkryje podstawowe elementy tego, co je otacza, takie jak zwierzęta hodowlane, przybory kuchenne itp., pomagają maluchom zrozumieć, do czego służy każda rzecz, co robią zwierzęta, dlaczego należy szanować wszystkie formy życia itp.

Te tablice pomagają dzieciom chcieć wiedzieć więcej i więcej każdego dnia.

Krótko mówiąc, tablice Montessori to zabawki nastawione na samodzielny rozwój i naukę dziecka z wielozadaniowego punktu widzenia. Poprawiają jego koordynację i zdolności poznawcze, pracę praktyczną, umiejętności analityczne i znajdowanie nowych wyzwań. 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Montessori, M. (2021). El manual personal de la doctora Montessori: Traducción de “Dr. Montessori’s own handbook”. CreateSpace Independent Publishing Platform.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.