Poznaj najczęściej używane języki przyszłości - zobacz, czy ta lista Cię zaskoczy?

Poznaj najczęściej używane języki przyszłości - zobacz, czy ta lista Cię zaskoczy?
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 31 sierpnia, 2019

Angielski, hiszpański, mandaryński, rosyjski… Obecnie istnieje wiele języków, których liczba użytkowników jest naprawdę imponująca. Kiedy nasze dzieci zaczynają przygotowywać się do wkroczenia w świat pracy, warto zachęcić je, by poznawały najczęściej używane języki.

Umiejętność posługiwania się więcej niż jednym językiem staje się coraz bardziej cenna. Dotyczy to zarówno środowiska akademickiego, jak i rynku pracy czy świata biznesu. Spróbujmy zatem wymienić najczęściej używane języki przyszłości.

W dzisiejszych czasach dla wielu firm i pracodawców drugi język w CV lub dyplomie to za mało. Wolą mieć pewność, że kandydaci na stanowisko znają języki obce na poziomie zaawansowanym, spełniającym ich oczekiwania.

Firmy często przeprowadzają własne oceny lub rozmowy kwalifikacyjne w języku docelowym. Angielski pozostaje na szczycie listy, jeśli chodzi o wymagania dotyczące pracy i jest trzecim najczęściej używanym językiem na świecie. Wszystko to jednak może się zmienić w niedalekiej przyszłości.

Poniżej zastanowimy się nad kilkoma elementami, które określają najczęściej używane języki przyszłości. Może zechcesz nauczyć się jednego z nich? Czy spróbujesz zachęcić swoje dziecko do zrobienia tego samego?

Najczęściej używane języki przyszłości – 6 najważniejszych

Mandaryński

W ostatnich latach zainteresowanie językiem chińskim gwałtownie wzrosło na całym świecie. Jest to język ojczysty miliarda ludzi, co sprawia, że jest najczęściej używanym językiem na świecie.

W przyszłości język mandaryński będzie najczęściej używanym i cenionym językiem. Wynika to z faktu, że jest to język urzędowy kraju o największym wzroście demograficznym na świecie. Oczekuje się, że Chiny staną się krajem o najsilniejszej gospodarce na świecie.

Nauka chińskiego

Eksperci szacują, że za kilka lat chiński będzie drugim po języku angielskim najbardziej pożądanym językiem, jeśli chodzi o zatrudnienie. Niedługo potem stanie się pierwszym. Działalność gospodarcza Chin jest coraz ważniejsza w każdym obszarze, szczególnie w technologii.

Większość chińskich biznesmenów i kobiet pracujących w międzynarodowych firmach mówi po angielsku lub korzysta z tłumaczy. Jednak umiejętność posługiwania się własnym językiem byłaby bez wątpienia bardzo cenioną zaletą. Dlatego, jeśli myślisz o nauce języka obcego, mandaryński to doskonały wybór.

Angielski

Angielski jest nadal jednym z najczęściej używanych i najważniejszych języków na świecie. Jest to język ojczysty 400 milionów ludzi i najczęściej wybierany do nauki język na świecie. Bez wątpienia jest to niezwykle ważny język, szczególnie w internecie i w świecie biznesu.

Choć wygląda na to, że w końcu zastąpi go język mandaryński, angielski nadal będzie ważnym językiem. To oficjalny język jednych z największych potęg gospodarczych na świecie. Jednocześnie jest to język dyplomacji – i oczekuje się, że tak pozostanie.

Hiszpański

Wymieniając najczęściej używane języki, trzeba wspomnieć o hiszpańskim. Język ten zajmuje drugiej miejsce w rankingu. Jest językiem ojczystym 500 milionów ludzi i językiem urzędowym 22 krajów. Jest to także drugi najczęściej wybierany język język obcy, zaraz po angielskim.

Eksperci uważają, że na dłuższą metę znaczenie języka hiszpańskiego będzie podtrzymywane, a nawet wzrośnie. Rzeczywiście wiele krajów hiszpańskojęzycznych należy do rozwijających się potęg gospodarczych, głównie w Ameryce Łacińskiej. Dlatego w przyszłości hiszpański z pewnością będzie jednym z najczęściej używanych języków.

„Eksperci szacują, że za kilka lat chiński będzie drugim po języku angielskim drugim najbardziej pożądanym językiem, jeśli chodzi o zatrudnienie. Niedługo potem stanie się pierwszym”.

Arabski

Arabski jest obecnie piątym najczęściej używanym językiem na świecie i językiem urzędowym 23 krajów. Przyszłość języka arabskiego wygląda bardzo obiecująco.

Bliski Wschód przeżywa imponujący rozwój gospodarczy – szczególnie w Dubaju. W rezultacie wiele firm koncentruje swoją uwagę na tym regionie. Nauka arabskiego nie jest łatwym zadaniem, ale jest świetną inwestycją w przyszłość.

Hinduski

Język hinduski jest czwartym najczęściej używanym językiem na świecie – 380 milionów ludzi mówi tym językiem. Eksperci spodziewają się, że hinduski w przyszłości wejdzie do czołówki najczęściej używanych języków.

Najczęściej używane języki

Stanie się tak, nie tylko z powodu szybko rosnącej populacji Hindusów, lecz także dlatego, że Indie są jedną z gospodarek wschodzących o największym potencjale wzrostu.

Rosyjski

Obecnie rosyjski jest siódmym najczęściej używanym językiem na świecie. Jednocześnie jest to oficjalny język największej gospodarki w Europie i piątej co do wielkości gospodarki na świecie – według Banku Światowego.

Oczekuje się, że rosyjska gospodarka pozostanie silna i odnotuje znaczny wzrost. Wzrost standardu życia w Rosji sprzyja również poszukiwaniu szans na działalność gospodarczą czy odkrywaniu aktywności turystycznych i rozrywkowych w Europie i Ameryce.

Podsumowując, kiedy przychodzi czas, aby nasze dzieci wybrały, jakiego języka obcego chcą się nauczyć, istnieje wiele opcji i aspektów do rozważenia. Zawsze należy pamiętać, że jest to czynnik, który może mieć duży wpływ na przyszłość dzieci, nie tylko na ich edukacyjnej ścieżce. Dlatego warto znać najczęściej używane języki, by móc podjąć świadomy wybór.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.