Podróżowanie z noworodkiem - kilka wskazówek, które musisz znać

Podróżowanie z noworodkiem - kilka wskazówek, które musisz znać
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Bezpieczeństwo na drodze jest czymś, o czym powinniśmy zawsze pamiętać podczas podróży. Kiedy kobieta jest w ciąży musi znać prawidłowy sposób zapinania pasów bezpieczeństwa. Jednak podróżowanie z noworodkiem wymaga zachowania szczególnych środków bezpieczeństwa, o których należy pamiętać. Zwracając uwagę na te szczegóły, będziesz mógł podróżować wiedząc, że Twoje dziecko jest przez cały czas bezpieczne.

Bardzo ważne jest, aby znać wszystkie środki niezbędne, aby podróżowanie z noworodkiem było całkowicie bezpieczne. Musisz upewnić się, że masz wszystko, czego potrzebujesz, aby zaspokoić podstawowe potrzeby Twojego dziecka w każdej chwili. Twoje maleństwo musi zawsze być prawidłowo umieszczone w foteliku samochodowym. Upewnij się, że samo siedzenie samochodu jest odpowiednie dla wieku, wzrostu i wagi Twojego dziecka. To jest fundamentalne.

Podróżowanie z noworodkiem – kilka wskazówek

Jest kilka ważnych rzeczy, o których musisz pamiętać, gdy wchodzi w grę podróżowanie z noworodkiem. Ochrona dziecka i upewnienie się, że jest ono zadbane jest absolutnie niezbędne.

Pamiętaj, że nigdy nie należy oszczędzać na bezpieczeństwie, nawet podczas jazdy na bardzo krótkich trasach. Należy stosować te środki bezpieczeństwa przez cały czas.

 • Nie podróżuj z dzieckiem na kolanach. Nie ma znaczenia, czy robią to inni ludzie. To nie jest poprawny sposób podróżowania z Twoim maleństwem w samochodzie.
 • Wybierz mądrze swoje miejsce. Fotelik samochodowy, z którego będzie korzystać noworodek, powinien być przeznaczony dla noworodków i niemowląt ważących do 9 – 13 kg. Są to foteliki samochodowe należące do kategorii grupy 0+, zaprojektowane specjalnie dla najmniejszych dzieci. Fotele zazwyczaj zawierają uprząż z plastikowymi klamrami.
 • Zawsze instaluj siedzenie swojego dziecka tyłem do kierunku jazdy. W ten sposób poduszka powietrzna nie zadusi go w niefortunnym wypadku podczas stłuczki.
Niemowlak śpiący w samochodzie
 • Nie zostawiaj dziecka w kurtce w samochodzie. Użyj systemu ogrzewania samochodu, aby regulować temperaturę pojazdu.
 • Nie obserwuj swojego dziecka podczas jazdy, ponieważ może to odciągnąć Cię od drogi. Sprawdź swoje dziecko, gdy zaparkujesz lub zatrzymasz się na czerwonym świetle. Jeśli to możliwe, unikaj podróżowania samotnie z dzieckiem.
 • Ważne jest również, aby kierowca czuł się bezpiecznie w pojeździe. Korzystaj z nowoczesnych technologii, które pomagają czuć się pewniej za kierownicą. Na przykład GPS pomoże Ci dotrzeć do celu. Dzięki temu podróżowanie z dzieckiem będzie mniej stresujące.
 • Trzymaj swoją torbę dla dzieci w pobliżu i upewnij się, że wszystko, czego może potrzebować Twoje dziecko znajduje się w środku. Obejmuje to chusteczki, pieluchy, koce, czyste ubrania i tym podobne.

Użyj technologii w samochodzie, aby zapewnić bezpieczniejszą jazdę

Korzystanie z technologii może pomóc w bezpieczniejszym prowadzeniu pojazdu. Im pewniej się czujesz za kierownicą, tym bardziej będziesz spokojny, gdy będziesz jeździć z dzieckiem na tylnym siedzeniu.

W jaki sposób technologia może uczynić podróż bezpieczniejszym? Są samochody, które mają nowoczesne urządzenia znacznie ułatwiające życie. Na przykład:

 • Geolokalizacja. Ta technologia pozwala zarysować wybrany region i otrzymywać powiadomienia, gdy pojazd wchodzi i wychodzi z określonego obszaru. Możesz także przeprowadzać wyszukiwanie niebezpiecznych obszarów, których chcesz uniknąć. Umożliwi to Tobie i Twojej rodzinie unikanie niepożądanych lokalizacji.
 • GPS. Pozwala poznać dokładną lokalizację pojazdu na mapie. Możesz wyświetlić tę mapę na urządzeniu GPS, smartfonie lub komputerze, który znajduje się w samochodzie. Jeśli masz sytuację awaryjną, możesz skorzystać z informacji na ekranie GPS, aby podać dokładne dane dotyczące Twojej lokalizacji. Będzie to pomocne, jeśli potrzebujesz poprosić o pomoc drogową.
 • Przycisk Pomoc. Niektóre samochody mają przycisk S.O.S., który umożliwia bezpośredni kontakt ze służbami ratunkowymi po jego naciśnięciu. Technologia GPS pozwala im zobaczyć dokładną lokalizację pojazdu. Wyszkolony personel ocenia sytuację z pokoju kontrolnego i w razie potrzeby wysyła pomoc.
 • Alarm kolizji. W niefortunnym przypadku wypadku samochodowego alarm zostanie niezwłocznie wysłany do centrum operacyjnego. Natychmiastowa pomoc medyczna zostanie od razu wysłana do Ciebie po ustaleniu Twojej lokalizacji.
Dziecko śpiące w foteliku samochodowym

Zachowanie wszelkich środków ostrożności na drogach jest bardzo ważne, aby zapewnić bezpieczeństwo noworodkom i innym członkom rodziny przez cały czas podróży. Oczywiście, mamy nadzieję, że nigdy nie będziesz musiał uciekać się do jakiejkolwiek pomocy w nagłych wypadkach.

Dbaj o bezpieczeństwo swojej rodziny, zachowując najwyższą ostrożność nie tylko dotyczącą pojazdu, ale również za kierownicą.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.