Stoplight - technika kontroli złości dla dzieci

Stoplight - technika kontroli złości dla dzieci
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 22 maja, 2018

Na czym polega technika Stoplight? Jak technika Stoplight wpływa na dzieci, które wychowują się przy jej zastosowaniu? Poniżej wyjaśnimy, jak działa ta nowa metoda. Może się przydać Twojemu dziecku w nauce kontrolowania gniewu.

Codziennie widzimy, jak dzieci płaczą, kopią i krzyczą na rodziców z różnych powodów. Może nawet nasze własne dzieci okazują te impulsywne zachowania. Jeśli tak jest, technika Stoplight może być rozwiązaniem, którego szukałaś.

Kiedy wybucha emocjonalny wulkan, często widzimy, że rodzice błędnie reagują na dwa sposoby. Niektórzy rodzice przyjmują jeszcze bardziej irracjonalną i agresywną postawę. Inni są bardziej pobłażliwi i pozwalają się manipulować swoim dzieciom. Oczywiście żadna z tych reakcji nie jest prawidłowa.

Ale co by było, gdyby istniała metoda pomagająca naszym dzieciom radzić sobie własnymi wybuchami? Dobre wieści! Właśnie o to chodzi w technice Stoplight.

Zagniewana dziewczynka - stoplight

Czerwony, żółty i zielony: każdy kolor ma znaczenie

Ta metoda samodzielnego zarządzania polega na pokazaniu naszym dzieciom graficznej reprezentacji ich stanu emocjonalnego. Za każdym razem, gdy pojawia się problem, wyjaśniamy, w jakim etapie się znajdują i co to oznacza.

Spójrzmy, co oznacza każdy kolor:

  • Czerwony: Twoje dziecko zostaje pokonane przez gniew i jeśli nie zmieni swojego nastawienia, będą konsekwencje. Jeśli twoje dziecko nie przestaje się denerwować, konsekwencje powinny być zastosowane. W tym momencie pokazujemy dziecku kolor czerwony.
  • Żółty: Czas pomyśleć. Twoje dziecko jest poruszone, ale wciąż nie straciło kontroli. Jest to stan alarmowy, w którym wciąż możemy zaprosić nasze dzieci do racjonalnej rozmowy i przemyślenia swojego zachowania.
  • Zielony: dziecko podejmuje dyskusję, mówi i otrzymuje wyjaśnienia dotyczące tego, czego chce. Jeśli Twoje dziecko będzie kontynuowało w spokojny sposób, pokazujemy mu kolor zielony i gratulujemy mu jego samokontroli. Podczas tej fazy możemy zaoferować naszym dzieciom rozwiązanie danego problemu, a nawet zapewnić pozytywne wzmocnienie.

Jak zacząć?

Pewnego dnia, gdy zauważysz, że twoje dziecko się denerwuje, wyjaśnij technikę Stoplight. Możesz powiedzieć swojemu dziecku, że jesteś zmęczona karaniem go i dlatego zamierzasz wprowadzić tę nową technikę w waszych relacjach. Następnie umieść na ścianie rysunek świateł drogowych.

Możesz wyciąć czerwone, żółte i zielone kółka i umieścić je jeden pod drugim. Wskazuj kolory, zgodnie z aktualnym stanem emocjonalnym Twojego dziecka. Dobrze jest użyć tej metody, gdy jesteś poza domem. W zależności od stanu emocjonalnego twojego dziecka, mówisz mu, jaki kolor ma jego światło.

Kilka uwag na temat techniki Stoplight

Możemy stosować tę metodę u dzieci powyżej 5 lat. W metodzie tej nie chodzi o to, aby kontrolować dziecko poprzez karę. Raczej ukierunkowywać je, aby mogło samemu zarządzać swoimi własnymi etapami gniewu.

Twoje dziecko będzie miało wystarczająco dużo czasu i ostrzeżeń, zanim sytuacja wymknie się spod kontroli.

Wzburzona dziewczynka rozmawia z mamą

Cel tej techniki jest prosty: dzieci powinny uczyć się stopniowo określać swój poziom impulsywności. Kolory będą służyć jako ilustracja, aby pomóc dzieciom pomyśleć przed podjęciem działania. Pod pewnymi względami jest to podobne do liczenia do dziesięciu, gdy tracimy kontrolę.

Oczywiście ta metoda wymaga czasu i zaangażowania rodziców. Możesz skorzystać z momentów zabawy i gry, by uczyć dziecko rozpoznawać poziomy wzburzenia za pomocą kolorów. Technika jest podobna do tej, w której uczymy nasze dzieci kolorów i liczb.

Cel tej techniki jest prosty: dzieci powinny uczyć się stopniowo określać swój poziom impulsywności.

Zalety techniki samokontroli Stoplight

Nauka oparta na inteligencji emocjonalnej jest bardziej dydaktyczna i praktyczna. Bez wątpienia jest to o wiele bardziej skuteczne niż reagowanie agresją lub zdenerwowaniem na wzburzenie naszych dzieci. Kiedy tracimy kontrolę jako dorośli, wysyłamy złe wiadomości naszym dzieciom.

Dzięki wdrożeniu tej techniki dajemy naszym dzieciom szansę na uświadomienie sobie własnego charakteru; to jest możliwość uczenia się. Ćwiczenie pomoże także Twojemu dziecku dokonać zmian w swoim zachowaniu.

Zasady będą bardzo jasne, a dziecko będzie rozwijać zdolność do samodzielnego zarządzania swoim stanem emocjonalnym. Oczywiście, aby ta technika była skuteczna, rodzice muszą służyć za przykład i być cierpliwi, aby to wyjaśnić. Celem jest to, aby nasze dzieci stały się dorosłymi, którzy potrafią myśleć racjonalnie i są zdyscyplinowani.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.