Porzucenie przez ojca - jaki ma wpływ na rozwój dziecka?

Porzucenie przez ojca - jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 24 lipca, 2018

Ojcowie są bardzo ważnym elementem w rodzinie i rozwoju ich dzieci. Niestety, porzucenie przez ojca to częsta sytuacja, którą doświadcza wiele dzieci. Niesie to za sobą poważne konsekwencje, które negatywnie oddziałują na rozwój tych maleństw.

Wiele matek znakomicie wykonuje obie role w tym samym czasie w szeregu różnych sytuacji, które tego wymagają. Wkładają w to wielki wysiłek, aby wypełnić dziurę i powstrzymać dzieci przed odczuwaniem pustki. Jednak niektóre sytuacje są nieuniknione. Porzucenie przez ojca to okoliczność, w której ważne jest, aby zwracać uwagę na działania naszych dzieci, by zapewnić im wsparcie, którego w tym czasie tak bardzo potrzebują.

Porzucenie przez ojca niesie za sobą wiele konsekwencji:

  1. Niska samoocena. Nieobecność ojca może wywołać strach, frustrację i brak pewności siebie. Kiedy dzieci osiągają wiek szkolny i żyją w całkowicie normalnej rzeczywistości (mając pełną rodzinę), te elementy są zazwyczaj nieobecne w ich życiu.
    W tym czasie będą próbować zastąpić nieobecność ojca. Mogą zwrócić się do dziadka, wuja lub innego ważnego człowieka w ich życiu, szukając modelu, z którym mogą się identyfikować.
  2. Problemy w szkole. Niektóre badania pokazują, że dzieci mogą uzyskać niższe oceny ze względu na brak obecności ojca w ich życiu. Badanie potwierdza, że ​​dzieci mogą cierpieć na depresję, zniechęcenie, brak zainteresowania, lęk, stres i słabą koncentrację w szkole.
  3. Złe zachowanie. Dzieci, które są wychowywane bez ojca są bardziej buntownicze wobec społeczeństwa i często mniej tolerancyjne. Etap “nikt mnie nie rozumie” przechodzą intensywniej, niż ich rówieśnicy. Ten proces jest znacznie bardziej widoczny w okresie dojrzewania z powodu zmian hormonalnych, których doświadczają.
  4. Kwestie tożsamości. Porzucenie przez ojca może sprawić, że dzieci będą cierpieć z powodu problemów osobowościowych i trudności w rozwoju pewnych umiejętności i zachowań, takich jak wspólne życie kobiet i mężczyzn.
  5. Brak przykładu, jak traktować ludzi odmiennej płci. W przypadku chłopców brakuje im bezpośredniego przykładu traktowania kobiet. Jeśli chodzi o dziewczynki, nie wiedzą, jak powinny być traktowane, ponieważ nigdy nie były w stanie tego sobie wyobrazić, gdy dorastały w swojej rodzinie.

Dzieci nie pamiętają, czego próbowałeś je nauczyć. One pamiętają kim jesteś.

-Jim Henson-

Smutna dziewczynka

Dlaczego ojcowie porzucają swoje dzieci?

Badania przeprowadzone przez Kathryn Edin i Timothy J. Nelson odkryły pewne powody, dla których ojcowie zazwyczaj porzucają swoje dzieci.

Badacze razem zgromadzili informacje z dzielnic w Filadelfii i New Jersey, gdzie wielu ojców twierdziło, że “zrobili wszystko, co mogli”.

Kiedy usłyszeli wiadomość, że mają zostać ojcami, trzy czwarte mężczyzn uczestniczących w badaniu Edin i Nelson było szczęśliwych. Postrzegali to jako powód do zmiany i dojrzałości. Jednak nigdy nie doczekali tego momentu, by być ojcami – zwykle dlatego, że nie byli gotowi na to, co nadchodziło.

Pośród innych aspektów, które wpływają na porzucenie przez ojca, mamy nadużywanie alkoholu i narkotyków, problemy z prawem, bezrobocie i poligamia.

Badacze doszli do wniosku, że ci tak zwani “nieobligowani” ojcowie mieli dobre intencje, ale zmienili zdanie w obliczu odpowiedzialności i braku orientacji zewnętrznej.

Dzieci zaczynają od kochania swoich rodziców; po pewnym czasie ich osądzają; rzadko, jeśli w ogóle, wybaczają im.

-Oscar Wilde

Smutne dziecko

Co robić w przypadku porzucenia przez ojca?

  1. Utrzymuj dobrą komunikację z dziećmi. Porozmawiaj ze nimi i udziel im jasnego i prostego wyjaśnienia. Nie wdawaj się w zbyt wiele szczegółów. Zawsze dając im swoją miłość i uczucie, sprawisz, że będą czuć, że się nimi opiekujesz. Pamiętaj, że komunikacja powinna być dostosowana odpowiednio do wieku.
  2. Nie lekceważ ich. W takiej chwili potrzebują Cię bardziej niż kiedykolwiek. Idźcie razem do parku. Chodźcie na spacery. Sporządzajcie razem jedzenie. Ważne jest, aby Twoje dzieci miały zajęte umysły i spędzały czas wspólnie, rodzinnie. Spróbuj ich zachęcić do działania i pokaż im, że jesteś z nich dumna.
  3. Twoi krewni również mogą być bardzo pomocni. Zwróć się o pomoc do dziadków, ciotek i wujków oraz rodzeństwa. Będą wspaniałym wsparciem dla Twoich dzieci, kiedy tylko będą tego potrzebować.

W trudnych sytuacjach, takich jak porzucenie przez ojca, ważne jest, aby dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić swoim dzieciom jak najwięcej uczuć. Twoja siła psychiczna ma ogromne znaczenie. Dzięki niej będziesz w stanie spełnić obie role, a ta pustka pozostanie niezauważona.

Nie skupiaj się na porzuceniu. Po prostu idź naprzód, pokonując przeszkody, które pojawiają się na Twojej życiowej drodze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.