Niesamowita kreskówka, którą warto obejrzeć

Niesamowita kreskówka, którą warto obejrzeć
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 31 maja, 2019

“Chmurzasta lekcja” to niesamowita kreskówka, która uczy nas wszystkich bardzo ważnych rzeczy. Na przykład tego, że nie ma jednego, prawidłowego sposobu wykonywania zadań, a z błędów mogą wyniknąć wspaniałe rzeczy. Pokazuje nam również, że dzieci mogą wspiąć się na wyżyny, jeśli pozwolimy im przejąć inicjatywę, “być” i wierzyć we własne umiejętności.

Ta niesamowita kreskówka to doskonały krótki film do obejrzenia wspólnie z dzieckiem. Nie ma znaczenia ile ma lat. Jej przesłanie, magiczna opowieść i wciągająca historia od razu przyciągną uwagę Twojej pociechy w taki sposób, że zacznie identyfikować się z głównym bohaterem.

To historia o wartościach, które wychodzą poza perspektywę dziecka, które chce spróbować nowych rzeczy. Znajdziesz w niej również wiele ukrytych przesłań, które zrozumieją mamy, tatusiowe i nauczyciele.

Zapraszamy Cię do odkrycia tych istotnych lekcji.

Niesamowita kreskówka, która pozwoli Ci zaufać dziecku i umożliwi mu przejęcie inicjatywy

Maria Montessori twierdzi, że masz obowiązek dać swojemu maleństwu “promień słońca”, aby mogło później podążać właściwą drogą. Jesteś jego sprzymierzeńcem, magikiem, rzemieślnikiem i sternikiem jego edukacji. Nigdy nie powinnaś zachowywać się obsesyjnie, być surowa ani zbyt dyktatorska.

Chłopiec na maszcie

Dziecko powinno wiedzieć, że mu ufasz, że jest kochane i cenione, póki nie dojdzie do określonego momentu, w którym będzie na tyle silne, by robić rzeczy samodzielnie i poznawać nowe terytoria. Nie ma nic lepszego od stworzenia środowiska, które rozbudzi umysł malucha i pozwoli mu błyszczeć, czuć swobodę i możliwość tworzenia chmur w kształcie gwiazd, tak jak bohater naszej bajki.

Niesamowita kreskówka i opisana w niej historia

Aby opowiedzieć tą historię nie potrzeba słów. Narracja jest idealna i od razu wciąga nas do wspaniałego świata.

Ta niesamowita kreskówka powstała w 2010 roku. Wyreżyserował ją Yezi Xue, a za produkcję odpowiada Ringling College of Art Design. Założenie jest proste: dziadek i wnuczek rozkoszują się popołudniem tworząc chmury za pomocą intrygującego urządzenia.

Dziadek pokazuje chłopcu specjalny przyrząd, którego używanie wymaga finezji i umiejętności. Jego wnuczek nie jest w stanie samodzielnie stworzyć idealnych chmur, tak dużych i kłębiastych je te, które robił wcześniej dziadek.

Mimo tego maluch wymyśla bardzo oryginalny sposób tworzenia chmur. Dziadek pozwala mu robić wszystko, co przyjdzie mu do głowy. Staje się cierpliwym obserwatorem i czasem mu pomaga. To, co w końcu udaje się osiągnąć chłopcu, to prawdziwa magia.

Patrz na dobre strony każdej sytuacji. Z błędów mogą powstać wspaniałe rzeczy.

Wnuczek i dziadek patrzący przez otwór

Kolejna nauka, jaką niesie niesamowita kreskówka “Chmurzasta lekcja” to fakt, że każdy z nas popełnia błędy i upada. W przeciwnym razie niczego byśmy się nie nauczyli.

Powinnaś nauczyć swoje dziecko, że błędy to nic strasznego. Powinno przełamać frustrację wynikającą z popełnienia błędu lub doznania porażki i odważyć się podjąć kolejną próbę. Możesz upaść sto razy, jeśli będziesz stale podnosić się, by osiągnąć upragniony cel.

W ten sposób dziecko rozwija swoje umiejętności i talenty. Każdy ma niesamowite zdolności, jest kreatywny, utalentowany i ma ogromny potencjał. Jednak powinnaś zapewnić maluchowi również swobodę i wolność budowania własnej kreatywności. Ta wyjątkowa moc, którą posiadają dzieci, powinna zawsze być “dokarmiana”, podkręcana pewnością siebie i idealnymi sytuacjami, aby mogła się obudzić.

Przekazywanie inicjatywy dziecku raz na jakiś czas pomoże mu dorastać z uczuciem odpowiedzialności i przeświadczeniem, że może osiągnąć wspaniałe rzeczy.

Współpraca: idealny sposób na osiągnięcie niesamowitych rezultatów

Wieź między dziadkami a wnukami jest wyjątkowa. Niewiele może się z nią równać. To wyjątkowe braterstwo, zaufanie i związek, w którym miłość i szacunek zawsze stają się bohaterami wspaniałych historii.

Dziadek i wnuczek na statku - niesamowita kreskówka

Kolejna warta zauważenia kwestia, którą znajdziemy w “Chmurzastej lekcji”, to różnica między tradycyjnym sposobem robienia różnych rzeczy i innowacyjnością, którą przynosi nowe pokolenie. W tej historii dziadek tworzy chmury wykorzystując maszynę w tradycyjny sposób, którego nauczył się od swoich własnych rodziców, a oni od swoich.

Dzięki temu, że dziadek pozwala przejąć inicjatywę wnuczkowi, chłopiec po wielu nieudanych próbach stara się zrobić coś nowego. Decyduje się postawić na innowacyjność, a dziadek nie waha się mu pomóc. Moc, jaką mają współpraca i zaufanie, pozwala im stworzyć wspaniałe rzeczy – na przykład chmury w kształcie zwierząt i gwiazd.

To bez wątpienia jedna z najlepszych kreskówek, na jakie się natkniesz. Polecamy ją zarówno Tobie, jak i Twoim przyjaciołom. Obejrzyj ją z dzieckiem, abyście mogli nauczyć się, jak wspólnie tworzyć piękne rzeczy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Yezi Xue. (2010). A cloudy lesson. Cortometraje. Estados Unidos. Ringling College of Art and Design

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.