Rodzicielstwo oparte na przywiązaniu wymaga elastyczności

Chociaż możesz preferować rodzicielstwo oparte na przywiązaniu, aby wychowywać swoje dzieci, ten styl postępowania wymaga pewnej dozy elastyczności.
Rodzicielstwo oparte na przywiązaniu wymaga elastyczności
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Kiedy słyszysz termin „rodzicielstwo oparte na przywiązaniu”, możesz pomyśleć o pieluchach, karmieniu piersią i żywności ekologicznej. Jednak wiąże się to z wieloma innymi aspektami! Znane również jako rodzicielstwo naturalne, rodzicielstwo oparte na przywiązaniu skupia się na odpowiednim reagowaniu i rozumieniu potrzeb dziecka.

Podczas gdy wielu świeżo upieczonych rodziców zamierza być w 100% doskonałymi w tym, co robią, z pewnością wydarzy się po drodze wiele nieoczekiwanych rzeczy i zmieni ich plan. Ważne jest zatem, aby wiedzieć, dlaczego matka lub ojciec określają się jako wyznawcy tej filozofii i czy nauczyli się być elastyczni w najlepszym interesie swojego dziecka.

Rodzicielstwo oparte na przywiązaniu

Rodzicielstwo oparte na przywiązaniu stawia na ciągły rozwój i uczenie się, dostosowywanie się do sytuacji i uczenie się od innych rodziców. W ten sposób upewnisz się, że zawsze robisz dla swojego dziecka to, co najlepsze, bez względu na wszystko. Lecz chociaż może Ci się podobać ta filozofia rodzicielska, musisz również mieć realistyczne podejście.

Jeśli chcesz ją zastosować w praktyce, ważne jest, abyś był elastyczny i brał pod uwagę pewne rzeczy. Omówimy niektóre z nich, abyś mógł od teraz zastosować je w swoim indywidualnym przypadku.

Rodzicielstwo oparte na przywiązaniu, a elastyczność: Każda sytuacja i każde dziecko wymaga innych zobowiązań

Łatwo jest ustalić zasady i plany, zanim zmierzy się z rzeczywistością żywego dziecka, które oddycha, płacze i wypróżnia się pod Twoją stałą opieką. Ale to dziecko będzie potrzebowało Ciebie, aby poczuć się bezpieczne i kochane, bez względu na to, co sobie zaplanowałeś.

Może byłeś przeciwny używaniu smoczka przez dziecko, ale nie ma nic złego w podawaniu go dziecku, gdy nie matka nie może go karmić piersią lub aby przestało ssać kciuk.

Matka z dzieckiem

Najważniejsze jest, aby Twoje dziecko czuło się spokojne i bezpieczne, niż za wszelką cenę spełniać tylko oczekiwania samych rodziców. Na przykład w przypadku smoczków Twoje dziecko przestanie ich używać, gdy tylko poczuje się wystarczająco bezpiecznie bez nich.

Możesz także pozwolić dziecku spędzać więcej czasu na oglądaniu telewizji. I to znacznie więcej czasu, niż sądziłeś, że mu na to pozwolisz. Ponadto mogłeś zacząć wychowywać dzieci wykorzystując pieluchy z tkaniny.

Jednakże, gdy masz na przykład trójkę dzieci, możesz nie być już tym tak zainteresowany i wolisz pieluchy jednorazowe. To jest w pełni zrozumiałe. W związku z tym nie musisz się z tym źle czuć.

Z czasem możesz uświadomić sobie, jakie artykuły spożywcze musisz kupić, aby Twoje maluchy miały dobrą dietę. Być może nadal kupujesz produkty ekologiczne, ale ważne jest to, że robisz też wszystko co trzeba dla dobra swoich dzieci.

Jeśli na przykład potrzebują pomocy one medycznej i leków, odmawianie im tego z powodu własnej ideologii jest skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem.

Możesz postępować zgodnie z niektórymi wytycznymi tej filozofii

Nawet jeśli Twoje rodzicielstwo oparte na przywiązaniu jest bardziej elastyczne, możesz przestrzegać pewnych wskazówek, które nie podlegają negocjacjom. Na przykład możesz odstąpić od uczenia dziecka spania w samotności, gdy ono płacze. To jest także zrozumiałe, ponieważ Twój maluch potrzebuje Twojej miłości i ciepła.

Możesz też sprzeciwiać się dyscyplinie opartej o kary i to jest także w porządku. Pamiętaj, że dzieci potrzebują rodziców, którzy rozumieją i szanują je ponad wszystko. Podobnie, jeśli matka chce karmić dziecko piersią tak długo, jak chcesz, możesz to zrobić, bez względu na to, co ktoś będzie o tym mówił.

Wychowanie z perspektywy dziecka

Z drugiej strony nic się nie stanie, jeśli nie matka nie może z różnych powodów karmić piersią, co oznacza, że musisz podawać mu mleko modyfikowane lub uzupełniać karmienie piersią butelką. Będziesz robić to, co najlepsze dla Twojego dziecka!

Nigdy nie zawstydzaj publicznie, ani nie znęcaj się nad swoimi dziećmi. To jest dokładnie to, czego nie potrzebują. Rodzicielstwo oparte na przywiązaniu w dużej mierze opiera się na intuicji.

W związku z tym pamiętaj o pewnych niepodlegających negocjacjom kwestiach takich jak to, że twoje dzieci muszą dorastać w dobrym środowisku pełnym miłości i uczucia z rodzicami, którzy przez cały czas się o nie troszczą i martwią. Muszą po prostu czuć się bezpiecznie w swojej rodzinie.

Jeśli dajesz z siebie wszystko dla swoich dzieci, powinieneś wiedzieć, że postępujesz właściwie. Najlepszym sposobem, aby pomóc komuś innemu, jest dawanie przykładu. Niech Twoje doświadczenia z pewnymi stylami wychowania mówią same za siebie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.