Bicie dzieci - jak przekonać innych, że kara cielesna jest zła

Bicie dzieci - jak przekonać innych, że kara cielesna jest zła
Marisol Rendón Manrique

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Marisol Rendón Manrique.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Jak powinnaś reagować słysząc z ust innej osoby, że bicie dzieci to konieczność? Jak możesz uzasadnić swoje stanowisko, gdy nie godzisz się na karę cielesną?

Rozmowy między rodzicami często schodzą na temat wczesnego wychowania i rodzajów rodzicielstwa. Pośród rozmówców mogą również pojawić się osoby twierdzące, że bicie dzieci to dobra metoda wychowawcza.

Stając twarzą w twarz ze znajomymi bądź krewnymi, którzy uważają, że kara cielesna to najlepsza metoda wychowawcza, powinnaś wiedzieć jak pokazać, że się z tym nie zgadzasz.

Wybierając przemoc zawsze popełniamy błąd. Powinnaś nauczyć swoje dziecko, że agresywne zachowanie w żadnym przypadku jest być usprawiedliwione.

Samokontrola i dobre argumenty to najlepsze środki, które pozwolą uniknąć konfliktu i umożliwią prawdziwe rozwiązanie problemów. Nie trzeba źle traktować innych, by pokazać swoją wartość.

Pomyśl o tym przez chwilę. Czy jeśli kogoś uderzysz, staniesz się lepsza? Odpowiedź brzmi: nie. Nigdy nie będziesz lepsza zachowując się w taki sposób.

Poczucie własnej wartości dziecka. Jak go nie zniszczyć?

Każdy, kto twierdzi inaczej, pokazuje jedynie ogromną niepewność siebie, która zmusza go do użycia brutalnej siły, prymitywnego i nieinteligentnego narzędzia.

Być może słyszałaś, jak inni rodzice opowiadają, że bicie dzieci jest “bardzo skuteczne”. Może wydawać się to szokujące. Pamiętaj jednak, że często porównujemy się z naszymi rodzicami, przez co możemy zacząć naśladować ich przemoc i stosować ją we własnym domu, wierząc, że w ten sposób zdobywamy większy szacunek i budujemy dyscyplinę pośród dzieci.

Jedyny sposób, by wyleczyć społeczeństwo z przemocy i braku miłości to zastąpienie piramidy dominacji okręgiem równości i szacunku.

-Manitonquat-

Poniżej znajdziesz istotne informacje, które pomogą Ci przekonać innych, że bicie dzieci jest złe i pokazać, że Ty nie godzisz się na karę cielesną.

Bicie dzieci i jego konsekwencje w dzieciństwie

  • Braki w rozwoju emocjonalnym. Dziecko, które otrzymuje kary cielesne i emocjonalne, ma niższe poczucie wartości, problemy z koncentracją i nawiązywaniem relacji w społeczeństwie. Jest niepewne i może cierpieć z powodu depresji.
  • Popieranie używania siły stanowi model postępowania. Agresywne zachowanie często się powtarza. Dzieci, które były ofiarami przemocy fizycznej, częściej stają się jej sprawcami wobec innych.
  • Zwiększa poziom irytacji i agresywności. Dzieci nie są na tyle dojrzałe, by zrozumieć różnicę między niemożliwymi do zaakceptowania zachowaniami, które rodzice starają się stłamsić i agresywnymi środkami, którymi to czynią. Taka sprzeczność często staje się czynnikiem wywołującym agresję.
  • Kara cielesna jest sprzeczna z procesem rozwijania wartości etycznych i moralnych. Gdy rodzic wymaga, by dziecko zachowywało się poprawnie, fakt, że działa w poprawnym sposób, a jednocześnie wykonuje karę fizyczną sprawia, że w dziecku pojawia się konflikt wewnętrzny.

Jest oceniane z powodu złego zachowania, ale kara, którą otrzymuje, jest jeszcze gorsza od jego czynów.

Chłopiec z podbitym okiem chowający głowę w dłoniach - bicie dzieci i kara cielesna

Co mówić osobom popierającym karę cielesną

  • Bicie dziecka nie daje dobrego przykładu. Kiedy uderzasz dziecko, ono samo uczy się bicia, zwłaszcza jeśli jest małe i nie zna jeszcze wszystkich standardów społecznych.
  • Dziecko często naśladuje zachowania osób, które kocha i szanuje. Wierzy, że to, co robisz, jest słuszne. Bardzo możliwe, że będzie przenosiło Twoje zachowania na własne dzieci.
  • Bicie nie poprawia niestosownego zachowania. Tam, gdzie jest przemoc, zachowania, które nie podobają się rodzicom, często zaczynają się powtarzać. Dziecko, które otrzymuje negatywną fizyczną informację zwrotną czuje się źle i odpowiada w jeszcze gorszy sposób.
  • Przemoc fizyczna wywołuje złość w rodzicach i dzieciach. Chociaż zachowanie dziecka po otrzymaniu kary cielesnej nie jest dziwne, negatywne emocje mogą stać się bombą z opóźnionym zapłonem. W momencie ogromnej złości rodzice mogą użyć nadmiernej siły w stosunku do dziecka, co zapisuje się w jego pamięci emocjonalnej.

Podsumowując

  1. Kara cielesna wywiera zły wpływ na dziecko. Sposób, w jaki postrzega samego siebie wynika z tego, jak postrzegają je inni. bez względu na to, jak bardzo starasz się okazać dziecku, że je kochasz, jeśli je uderzasz, wysyłasz sprzeczne sygnały. Klapsy i uderzenia sprawiają, że dziecko czuje się słabe i bezradne, a każdy może je wykorzystać.
  2. Kara cielesna wywiera zły wpływ na rodzica. Pogarsza relację dziecka i rodzica. Wywołuje ogromny dystans między nimi, ponieważ stawia bardzo silne bariery emocjonalne i napięcie utrudniające komunikację.
To może Cię zainteresować ...
Cierpliwość u rodziców – 5 sposobów na jej osiągnięcie
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Cierpliwość u rodziców – 5 sposobów na jej osiągnięcie

Cierpliwość to cnota, o którą trzeba dbać wychowując dziecko, które w przyszłości stanie się odbiciem nas samych. Oto wskazówki dla niecierpliwych ...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.