Mity dotyczące miłości: jak rozmawiać o nich z dzieckiem?

Mity dotyczące miłości: jak rozmawiać o nich z dzieckiem?
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Napisany przez Natalia Cobos Serrano

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Mity dotyczące miłości i romansów mogą okazać się niezwykle niebezpieczne. Pomóż swojemu dziecku wchodzić w zdrowe związki zachęcając je do miłości względem samego siebie i do myślenia krytycznego.

Zadbaj o to, by mity dotyczące miłości stały się jednym z tematów rozmów, które prowadzisz z dzieckiem. Na przykład istnieje powszechne przekonanie, że znalezienie miłości to najważniejsza rzecz w życiu i trzeba tego dokonać za wszelką cenę.

Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak duży wpływ na nasze decyzje życiowe wywierają filmy, książki i muzyka. Przesłania, które przekazują, kształtują nasze myśli i sposób patrzenia na świat.

Jednak nowe pokolenie musi zrozumieć, że fikcyjne historie nie są prawdziwe. Niestety przemysł filmowy uczy dzieci już od pierwszych lat ich życia, że miłość pokona wszystko. A to może być zwodnicze.

Takie stwierdzenie może narażać młodsze osoby na duże niebezpieczeństwo. Jeśli dzieci i młodzież nie są w stanie chłodno ocenić sytuacji wykorzystują myślenie krytyczne, mogą zacząć postrzegać świat w niewłaściwy sposób. Innymi słowy, istnieje prawdopodobieństwo, że zaczną wierzyć w takie koncepcje miłości, które nie są prawdziwe.

Jakie są najpopularniejsze mity dotyczące miłości?

Z antropologicznego punktu widzenia, mit to zbiór wierzeń i przekonań, które społeczeństwo uznaje za prawdziwe, ale w rzeczywistości jest fałszywe. Antropolog Levi-Strauss uważał, że mit to obiekt historyczny, którego treść zmienia się, a jego struktura dopasowuje się do życia danej społeczności.

Zgodnie z tym sposobem rozumowania mit nie jest stały i niezmienny. To raczej dynamiczny i zmienny proces, który jest w stanie dopasować się do różnych warunków i środowisk. Ponieważ mity są uznawane za prawdziwe, Levi-Strauss twierdził, że przedstawiają modele zachowań, których społeczeństwo powinno przestrzegać.

Mama rozmawiająca z synem - mity dotyczące miłości

Oznacza to, że mity tłumaczą zachowania i postawy, które pasują do niesionego przez nie przesłania, uznawanego za prawdziwe przez dane społeczeństwo. Ten sam mechanizm działa w przypadku mitów dotyczących miłości i romansu.

Społeczeństwo potrafi usprawiedliwiać krzywdzące i agresywne zachowania w imię miłości.

Mity dotyczące miłości i romansu

“Projekt Andaluzja Detecta” (oryginalna nazwa: Proyecto Detecta Andalucia) stworzył listę wielu błędnych przekonań i mitów dotyczących idealnej miłości. Zebrane mity dotyczące miłości zwiększają ryzyko wchodzenia w związki, w których kobieta i mężczyzna nie mają takiej samej pozycji i siły przebicia.

W projekcie sklasyfikowano 19 rodzajów mitów, które podzielono na cztery grupy:

  • “Miłość przezwycięży wszystko”. W tej grupie znajdują się mity, które rozprzestrzeniają wiarę w to, że “prawdziwa miłość” wszystko wybaczy. Prowadzą do normalizacji konfliktów oraz sprawiają, że miłość i złe traktowanie stają się kompatybilne.
  • “Predestynowana prawdziwa miłość”. Druga grupa mitów wiąże się z wiarą w znalezienie “drugiej połówki”. Innymi słowy, poszukiwania kogoś, kto nas uzupełni. Takie przekonania mogą sugerować, że w imię miłości należy zostawać nawet w patologicznych związkach.
  • “Miłość jest ważniejsza od każdej innej rzeczy i wymaga całkowitego oddania”. W tej grupie błędnych przekonań znajdziemy wiarę w to, że miłość romantyczna stanowi centrum wszechświata i nadaje sens istnieniu. Prowadzą do depersonalizacji i rezygnacji z intymności jednostki.
  • “Miłość to posiadanie i wyłączność”. Ostatnia grupa odnosi się do mitów związanych z zazdrością i usprawiedliwianiem zaborczych związków. W końcu “bez zazdrości nie ma miłości”.

Dlaczego należy rozmawiać z dzieckiem o mitach dotyczących miłości?

Myślenie krytyczne to najlepsza broń do walki z fałszywymi mitami. Jako rodzic masz bardzo ważne zadanie: musisz pomóc maluchowi rozwinąć stabilny, krytyczny umysł. W przeciwnym wypadku nie będzie wiedział w jaki sposób może zdystansować się od tych mitów. To z kolei grozi akceptacją, normalizacją i usprawiedliwianiem obraźliwych zachowań oraz wykorzystywania.

Naucz dziecko miłości do samego siebie. Miłość do siebie odgrywa kluczową rolę w budowaniu zdrowych związków i unikania toksycznych relacji.

“Kochać samego siebie to początek romansu na całe życie.”

– Oscar Wilde –

Musisz pokazać maluchowi, że zdrowe związki buduje się na zaufaniu. Zazdrość może prowadzić do usprawiedliwiania nadmiernej kontroli w związku, a na to nigdy nie powinno się pozwolić.

Mity dotyczące miłości związane ze znalezieniem “drugiej połówki” sugerują, że możemy być w pełni szczęśliwi jedynie wtedy, gdy mamy partnera. Pamiętaj, by już od najmłodszych lat uczyć dziecko, aby nie było zależne od innych. Pokaż mu, że samo w sobie jest kompletne i nie potrzebuje nikogo innego, aby było wartościowe.

To prawda, że większość filmów broni idei perfekcyjnej miłości, która pomaga nam uciec od naszych problemów. Jednak zawsze warto zachować odpowiednią dozę dystansu i obiektywności. Ale nauka wchodzenia w zdrowe związki wcale nie musi oznaczać odcinania dziecka od takich wytworów kultury. Powinnaś raczej pomóc mu znaleźć odpowiedni punkt widzenia.

Krytyczny umysł pomoże dziecku odkryć mity dotyczące miłości i romansów oraz uwolnić się od nich.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.