Kiedy dziecko może zostać samo w domu?
Może istnieć wiele sytuacji i powodów które sprawiają, że musisz wyjść z domu zostawiając dziecko. Ale jak zdecydować kiedy dziecko może zostać samo w domu? Jak upewnić się, że jest już na to gotowe? Ta kwestia ma wiele hipotetycznych i praktycznych aspektów.
Zastanawiając się nad tym kiedy dziecko może zostać samo w domu możesz czuć niepokój i niepewność. Taka decyzja zawsze wiąże się z ryzykiem. Ale możesz podjąć pewne kroki by to ryzyko zminimalizować.
Dobrze wiemy, że dzieci dorastają i stopniowo stają się coraz bardziej samodzielne. Nie potrzebują już obecności rodziców i opiekunów przez cały czas. Ale kiedy dziecko może zostać samo w domu? Ile musi mieć lat aby mogło być pozostawione na jakiś czas zupełnie bez opieki i nadzoru?
Niektóre kraje wprowadziły ustawy i regulacje, nakładające na rodziców kary za pozostawienie dziecka bez opieki. Prawa te mają związek z wiekiem dzieci i zobowiązują rodziców by zapewnili dziecku do pewnego wieku opiekę dorosłego. Współczesne społeczeństwo jest z jednej strony niezależne, a z drugiej podlega ścisłym zewnętrznym zasadom.
Jako matka możesz więc bać się o dziecko i strach ten może nawet być uzasadniony. Pamiętaj jednak o tym, że dzieci dorastają i nie zawsze będą przy Tobie. To naturalne.
W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci jak określić i zdecydować kiedy dziecko może zostać samo w domu.
Właściwa perspektywa
Kiedy Twoja córka lub syn dorosną, będą potrzebowali i wymagali więcej samodzielności. Jednocześnie pociecha musi być przygotowana na poradzenie sobie z odpowiedzialnością, która się z tym wiąże.
Kiedy po raz pierwszy będziesz zostawiała dziecko samo w domu, nie będzie to łatwe ani dla Ciebie ani dla niego. Bądź odważna. Nie daj się przytłoczyć negatywnym scenariuszom.
Samo w sobie, zostawianie dziecka samego w domu możesz z powodzeniem potraktować jako część nauki. Dzięki temu maluch przyjmie sporo odpowiedzialności i nauczy się samodzielności.
Oczywiście ten moment nie może być zaskoczeniem. Przygotowanie będzie grało kluczową rolę. To od właściwego przygotowania zależy to, jak dziecko przystosuje się do nowej sytuacji.
To, że dziecko chce więcej wolności i niezależności nie oznacza, że nic mu nie grozi. Nie oznacza to też, że musisz zgodzić się na to by dziecko zostało samo w domu jeśli sama czujesz, że nie jest ono jeszcze na to gotowe.
Kiedy dziecko może zostać samo w domu? Znajdź odpowiedni moment!
Jeśli podjęłaś już decyzję i jesteś pewna, że naszedł ten moment kiedy dziecko może zostać samo w domu, znajdź odpowiedni dzień i okazję.
Możesz też zacząć okres przygotowawczy i w ramach ćwiczeń i prób zostawiać dziecko samo w domu na krótki czas, stopniowo go wydłużając.
Wiele osób twierdzi, że najlepszy czas na przyzwyczajanie dziecka do tego że zostaje samo w domu to okres kiedy ma ono od 8 do 12 lat. Pamiętaj, że w pewnej chwili dziecko musi doświadczyć Twojej nieobecności i zacząć się do niej przyzwyczajać.
Ale jak upewnić się, że pociecha jest już na to gotowa?
Przeczytaj również: „Mamitis” – co to jest i jak sobie z tym poradzić?
Przygotuj dziecko do na to, że będzie w domu samo
Każde dziecko jest inne i reaguje inaczej na pewne sprawy. Nikt lepiej niż Ty nie oceni gotowości Twojego dziecka do spędzenia kilku godzin w samotności. Nie sugeruj się zbytnio tym, co robią inni rodzice.
Ważne jest też to, byś nie pozwoliła się przytłoczyć negatywnym myślom i bezpodstawnym obawom.
Jeśli weźmiesz pod uwagę następujące kwestie, łatwiej Ci będzie zdecydować kiedy dziecko może zostać samo w domu. Upewnisz się na spokojnie, że jest już na to gotowe i osiągnęło odpowiedni wiek. Możesz też zaobserwować jego zachowania i nastawienie. Sprawdź, czy jest już wystarczająco odpowiedzialne by poradzić sobie z Twoją nieobecnością.
Oto pytania, które powinnaś sobie zadać:
- Czy dziecko zna na pamięć Wasz adres, numer telefonu, Twój numer komórkowy i numer alarmowy?
- Czy bez problemu wypełnia swoje obowiązki domowe?
- Jak pociecha zachowuje się wobec nieznajomych – czy jest odpowiednio ostrożna?
- Czy dziecko wie jak się zachować i co zrobić kiedy ktoś zapuka do drzwi albo zadzwoni?
- Do kogo pociecha może się udać w razie, gdyby coś się stało – czy taka osoba mieszka dość blisko?
- Czy maluch wie gdzie jest apteczka i jak jej używać?
Odpowiedzi na te pytania uławią Ci podjęcie decyzji. Określisz gotowość dziecka do poniesienia odpowiedzialności i jego dojrzałość.
“Odpowiedz na pytanie o to kiedy dziecko może zostać samo w domu będzie zależała od samego dziecka i od sytuacji danej rodziny.”
Co zrobić w razie wypadku?
Nie ignoruj ryzyka tego, że faktycznie może stać się coś złego akurat kiedy maluch będzie sam w domu. Możesz się na to odpowiednio przygotować. Dzięki temu dziecko będzie mogło adekwatnie poradzić sobie z zaistniałą sytuacją.
Oczywiście nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkiego. Ale dzięki codziennym rozmowom z dzieckiem możesz przećwiczyć wiele scenariuszy. Oceniaj jego reakcje. Pytaj je, co zrobiłoby w każdej sytuacji i podpowiadaj najlepsze rozwiązania. Postaraj się jednocześnie nie przytłoczyć dziecka ani go nie przestraszyć.
Dobre powody
Miej wystarczająco dobry powód do tego, by zostawić dziecko samo w domu.
Pamiętaj, że sam wiek nie wystarczy by ocenić gotowość dziecka do samodzielnego spędzenia kilku godzin. Zawsze są inne aspekty, które należy dokładnie przemyśleć. Weź pod uwagę nie tylko sam wiek ale i dojrzałość dziecka. Rozważ jego postawę i charakter.
Najlepszą drogą jest otwarta i szczera rozmowa z synem lub córką. Wyjaśnij wszystkie kwestie związane z Twoim wyjściem. Przygotuj dziecko na to, co może się stać. Powiedz mu jak ma się zachować.
Nie chodzi o nastraszenie dziecka, ale o przygotowanie go na różne sytuacje i uświadomienie mu z czym wiąże się samodzielne pozostanie w domu. W ten sposób zapobiegniesz nieprzyjemnym bądź niebezpiecznym zdarzeniom.
Dzięki temu dziecko powoli przyzwyczai się do odpowiedzialności i stanie się bardziej dojrzałe. Samodzielność przyjdzie stopniowo i będzie nierozerwalnie związana ze wspomnianą wcześniej odpowiedzialnością.
Decyzja o tym czy dziecko może zostać samo w domu będzie zależała od samego dziecka i od sytuacji danej rodziny. Jako rodzice, jesteście odpowiedzialni za odpowiednią ocenę sytuacji.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ruiz-Casares, M., & Heymann, J. (2009). Children home alone unsupervised: Modeling parental decisions and associated factors in Botswana, Mexico, and Vietnam. Child Abuse and Neglect. https://doi.org/10.1016/j.chiabu.2008.09.010
- Aizer, A. (2004). Home alone: Supervision after school and child behavior. Journal of Public Economics. https://doi.org/10.1016/S0047-2727(03)00022-7