Język obcy - jak nauczyć dziecko nowego języka

Język obcy to w dzisiejszych czasach bardzo istotna umiejętność praktyczna. Dowiedz się, jak pomóc dziecku szybko opanować nowe słownictwo.
Język obcy - jak nauczyć dziecko nowego języka
Azucena Fernández

Napisane i zweryfikowane przez nauczycielka Azucena Fernández.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Już od najmłodszych lat można uczyć dziecko drugiego języka. Nie tylko sprzyja to rozwojowi jego mózgu i ośrodka mowy, ale też jest najłatwiejsze we wczesnych etapach życia. Aby dziecko poznało język obcy, warto przestrzegać kilku prostych wskazówek, które ułatwią to zadanie.

Czytaj dalej i dowiedz się jak uczyć swoje dziecko!

Język obcy – proste wskazówki pozwalające uczyć swoje dziecko

Nauka języka obcego

Bycie dwujęzycznym nie musi być wcale trudne. Chociaż dzieci dość łatwo uczą się nawet kilku języków jednocześnie, nie bardzo wiemy, jako rodzice, jak im w tym procesie  pomóc. Jednak nauka innego języka jest w rzeczywistości dość prosta, jeśli wykonamy z dzieckiem określone kroki.

Wiele osób ma błędne przekonanie, że dzieci mogą stać się dwujęzyczne tylko wtedy, gdy zaczną mówić w obu językach w tym samym czasie, już od urodzenia – na przykład mając rodziców pochodzących z dwóch innych krajów. Jednak to tylko mit.

Jill Stribling, absolwentka psychologii i pedagogiki oraz magisterium z wczesnej edukacji na Uniwersytecie w Kalifornii, mówi:

„To mit, że dziecko nie może stać się dwujęzyczne po osiągnięciu pewnego wieku”.

Twierdzi, że każde dziecko może stać się dwujęzyczne.

„Dzieci dwujęzyczne są bardziej kreatywne, ich mózgi rozwijają się inaczej i mają one większą samoocenę niż ich jednojęzyczni rówieśnicy”.

–Jill Stribling–

Ważne jest, aby nie zamęczać dziecka gramatyką, testami i formalnymi lekcjami – w taki sposób szybko się ono zrazi. Początek nauki języka obcego powinien skupiać się na zabawie i radosnym spędzaniu czasu.

Piosenki, gry, kolorowe czytanki i bajki – nie tylko pozwoli to dziecku zapoznać się i osłuchać z językiem, ale również sprawi, że z nauki będzie czerpało samą przyjemność. Dzięki temu nowe informacje przyjmie w sposób naturalny, tak jak uczyło się języka ojczystego. 

Poniżej podamy Ci kilka wskazówek pozwalających łatwo i naturalnie nauczyć dziecko innego języka.

Proste wskazówki pozwalające nauczyć dziecko języka obcego

Słuchajcie muzyki i piosenek w docelowym języku

Wystawianie dziecka na osłuchanie się z muzyką i piosenkami śpiewanymi w języku obcym, to jeden z najłatwiejszych sposobów na wprowadzenie go w ten nowy świat. Jak wiemy, dzieci uczą się poprzez interakcję, słuchanie i oglądanie oraz powtarzanie. Kiedy gramy muzykę w innym języku, dzieci oswajają się z dźwiękiem, akcentem i rytmem tego języka.

Słuchanie muzyki pomoże dzieciom poznać ton, melodię, odmiany i niuanse języka, którego się uczą.

Nawet jeśli na początku nie rozumieją piosenek, będą rozwijać umiejętności niezbędne do przyszłej komunikacji. Słuchanie i powtarzanie piosenek w innym języku pomoże twojemu dziecku rozwinąć naturalną więź z tym językiem. Ponadto jeśli dziecko będzie śpiewać i powtarzać słowa, nastąpi automatyczne zapamiętywanie i przyswajanie.

 

Oglądaj z dzieckiem filmy lub seriale w innym języku

Zachęcanie dzieci do oglądania filmów lub programów telewizyjnych w innym języku jest jednym z najlepszych sposobów, aby nauczyły się nowego języka. Ważne jest, aby znaleźć dobre płyty lub kanały  z programami lub serialami dla dzieci, które można z nimi obejrzeć. Wiele znanych i lubianych bajek ma też kilka wersji językowych – wystarczy tylko włączyć tą opcję.

Oglądanie bajek i filmów obejmuje aż dwa sposoby skutecznej nauki: oglądanie i słuchanie. Chociaż muzyka to bardzo dobry sposób na naukę innego języka, filmy mogą dać dzieciom wizualną reprezentację słów, których słuchają, emocji i uczuć bohaterów.

Przeczytaj dziecku bajkę

Wiemy, że czytanie dzieciom jest bardzo istotnym elementem nauki i wychowania. Czytanie książek w języku obcym to jeszcze jeden sposób na zwiększenie korzyści płynących z codziennej lektury dla naszych dzieci. W ten sposób przyzwyczajają się do struktury języka i poznają nowe słówka.

Rozumienie poszczególnych słów bardzo różni się od czytania i rozumienia całych zdań. Na początek powinniśmy poszukać prostych ilustrowanych książek, które moglibyśmy wspólnie przeglądać i omawiać z dzieckiem. Książki dwujęzyczne są również świetnym pomysłem, ponieważ można je czytać w innym języku, a mimo to twoje dziecko nadal zrozumie historię.

Język obcy – wykorzystaj fiszki i pomoce, aby nauczyć dziecko słówek

Fiszki to zabawne, interaktywne i skuteczne pomoce naukowe, które musisz wykorzystać. Możesz kupić te karty językowe lub stworzyć własne razem z dzieckiem w ramach projektu. Aby stopniowo uczyć dziecko języka obcego, zacznij używać tych kart kilka razy dziennie, już od samego początku.

Warto wkomponować je w zabawę, tak aby dziecko nawet nie wiedziało, że jest to element “lekcji”.

 

Możesz schować je w różnych miejscach w domu, lub powiesić w widocznych miejscach tak, aby dziecko widziało je w ciągu dnia. Bardzo skuteczną opcją jest przyklejenie kart do ścian w różnych częściach domu. Gdy spotkasz je ze swoim dzieckiem, możesz pokazać mu karteczkę ze słowem i powtórzyć je kilka razy.

Fiszki to bardzo dobry sposób na łatwe nauczenie dziecka języka obcego.

Proste wskazówki dotyczące nauki języków

Inną metodą jest wybranie od 10 do 15 słów i powtarzanie ich z dzieckiem kilka razy dziennie, podczas codziennych czynności. Zamiast czytać w kółko te same bajki i książeczki, możesz znaleźć w Internecie bajki w docelowym języku.

Ćwiczcie język obcy z native speaker’ami

Nauka

Ostatnim i prawdopodobnie najważniejszym krokiem jest praktyka z innymi ludźmi – native speaker’ami- na przykład rówieśnikami naszej pociechy. Dzieci mogą nauczyć się nowego języka, po prostu rozmawiając z innymi, którzy mówią w docelowym języku.

Dzięki tej interakcji bardzo szybko nauczą się owych słówek i zwrotów. Możesz zapisać dziecko do przedszkola lub szkoły oferującej na przykład grupy integrujące dzieci obcokrajowców prowadzone po angielsku. Po przełamaniu nieśmiałości dziecko będzie chciało komunikować się i szybko przeskoczy barierę językową.

 

Dobrym pomysłem jest organizowanie wyjazdów wakacyjnych za granicę i angażowanie dziecka w, na przykład zakupy czy zamawianie w restauracji. Pomoże mu to osłuchać się z językiem.

Konsekwencja z naszej strony jest tutaj kluczowa, a dzieci mogą się uczyć bardzo szybko i bez wysiłku. Więc wykorzystajmy wczesne lata naszych dzieci, kiedy chłoną one języki jak gąbka, aby pomóc im stać się wręcz dwujęzycznymi!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Holme, Randal. (2003). Carrying a baby in the back: Teaching with an awareness of the cultural construction of language. Languages for intercultural communication and education.
  • Brown, H. D. (2000). Principles of language learning and teaching. Pearson.

Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.