Jean Piaget i jego słynne cytaty o dzieciach

Jean Piaget i jego słynne cytaty o dzieciach
Pedro González Núñez

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Pedro González Núñez.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Te cytaty przypominają nam o znaczeniu naturalnego rozwoju dzieci. Jean Piaget był jednym z najbardziej znanych psychologów dziecięcych w historii.

Poznaj najciekawsze z wypowiedzi tego znanego specjalisty!

Jean Piaget – jego słynne cytaty o dzieciach

W tym artykule poznasz kilka słynnych cytatów autorstwa Jeana Piageta. Był on jednym z najważniejszych psychologów dziecięcych wszech czasów, który badał rozwój dziecka. Co ciekawe, jego własne dzieci były nieświadomie „królikami doświadczalnymi” dla jego badań naukowych.

Ale nie możemy uważać jego dzieci za „myszy laboratoryjne” w sensie dosłownym. W rzeczywistości to ten psycholog po prostu je obserwował. Ta obserwacja doprowadziła do jednej z najciekawszych teorii psychologii ewolucyjnej współczesnej pedagogiki.

Kim był Jean Piaget?

Jean Piaget

Jean Piaget był szwajcarskim psychologiem konstruktywizmu. Urodzony w 1896 roku, szczegółowo badał rozwój poznawczy i intelektualny dzieci. Wyniki jego badań były tak przełomowe, że uważa się, że jego badania mają decydujący wpływ na aktualną pedagogikę i psychologię rozwojową.

 

Stopień doktora uzyskał na uniwersytecie w Neuchâtel w 1918 r. Następnie rozpoczął pracę w instytucjach psychologicznych w Paryżu, gdzie współpracował z innym ważnym psychologiem Alfredem Binetem.

W 1919 roku zaczął rozwijać swoje teorie, poszukując natury wiedzy. Od tego roku opublikował kilka opracowań z zakresu psychologii dziecka na podstawie swoich badań, które z kolei polegały na obserwacji rozwoju własnych dzieci.

Wśród największych wkładów Piageta w świat psychologii dziecka wyróżnia się jego teoria dotycząca inteligencji sensomotorycznej. Teoria ta opisuje rozwój praktycznej inteligencji opartej na działaniach wynikających z pojawiających się koncepcji.

Cytaty Jeana Piageta

W poniższym artykule przytoczymy i przeanalizujemy pięć ciekawych cytatów Jeana Piageta. Zawierają one ogromną wiedzę, która pozwoli ci zagłębić się w świat dzieci.

Odkrycie

„Za każdym razem, gdy przedwcześnie uczy się dziecko czegoś, co samo mogło odkryć, powstrzymuje się je przed całkowitym zrozumieniem. To właśnie przez odkrycia kształtuje się prawdziwa wiedza”.

Jean Piaget był zdecydowanym orędownikiem naturalnego rozwoju dzieci. Tak więc, jeśli na siłę będziesz chciał dzieciom wyjaśniać różne dziedziny, zanim same będą miały okazję je zgłębić, utrudnisz  im samodzielne wykonanie tych małych kroków.

Dla Piageta dorośli powinni być obserwatorami i przewodnikami, a nie nauczycielami. Wskazywać ścieżkę, a nie sam cel. 

 

Wiedza, umiejętności

„Wiedza jest zatem systemem przemian, które stają się coraz bardziej adekwatne”.

Przyjrzyj się bliżej ludziom wokół ciebie, w tym dzieciom. Ponadto, ci którzy mają szeroki zestaw doświadczeń, duży zasób wiedzy i kreatywności są tymi, którzy najlepiej wiedzą, jak postępować w każdej sytuacji.

Zatem wiedza jest tym, co pozwoliło tym osobom przystosować się w celu znalezienia odpowiedniego zachowania czy akcji w dowolnym momencie.

Twoje wewnętrzne dziecko

„Jeśli chcesz być kreatywny, pozostań częściowo dzieckiem, z kreatywnością i inwencją, które charakteryzują dzieci, zanim zostaną zdeformowane przez dorosłe społeczeństwo”.

Obecnie kreatywność jest bardzo poszukiwaną umiejętnością przez rekruterów ze wszystkich typów firm. Jednak ludzie tracą tę cenną umiejętność wraz z wiekiem.

 

Dla Piageta najlepszym sposobem na pozostanie kreatywnym jest nigdy nie tracić z oczu połączenia z wewnętrznym dzieckiem. Jeśli spróbujesz spojrzeć na życie tak, jak robią to dzieci, nie stracisz zdolności do wymyślania, wyobrażania sobie i tworzenia. Chociaż przychodzi to naturalnie dzieciom, dla dorosłych jest to dość trudne.

Jean Piaget na temat dzieci – ciąg dalszy

Jean Piaget

Inteligencja

„Inteligencja jest tym, czego używasz, gdy nie wiesz, co robić”.

Ten cytat zawiera jedną z wielkich maksym Jeana Piageta. Ludzie uczą się poprzez doświadczenie. Ale żeby doświadczyć, muszą użyć inteligencji. Tak więc, kiedy ludzie osiągną punkt, w którym nie mają wiedzy, aby iść naprzód, będą musieli użyć swojej inteligencji, aby znaleźć najlepszy sposób postępowania.

Równowaga

„Równowaga jest najgłębszą tendencją w całej ludzkiej działalności”.

Życie polega na znalezieniu równowagi. Czasami nazywamy to szczęściem, a innym razem spełnieniem. Dlatego ważne jest, aby znaleźć ten punkt, w którym dobrze się czujesz z tym, jaki jesteś, działasz i radzisz sobie z problemami.

Te cytaty Jeana Piageta pokazują nam, że był interesującym i inteligentnym psychologiem, który nieustannie pracował nad lepszym zrozumieniem dzieci. Dzięki niemu dzisiaj wszyscy jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć dzieci i wychować je na zrównoważonych, pewnych siebie dorosłych, którzy wierzą w swoje możliwości.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.